Luksusowe samochody przyciągają wzrok i budzą zazdrość. Najbardziej porządne modele jak tylko pojawiają się na ulicach, są fotografowane i podziwiane. W Polsce luksusowych samochód nie jest wiele, chociaż coraz częściej pojawiają się na ulicach największych miasta. Aby podziwiać najbardziej luksusowe samochody świata, można jednak wybrać się na wycieczkę, chociażby do Monaco. Tam luksusowe samochody zobaczyć można na każdym zakręcie. Czym się one wyróżniają?

Luksusowe samochody to synonim stylu, klasy i bogactwa. Wskazują one również na status społeczny kierowcy. Luksusowe samochody najłatwiej rozpoznać po cenie, ale o ich ekskluzywności świadczy też wygląd oraz wyposażanie. Podaje się, że każdy producent samochodów ma przynajmniej jeden model auta, który można uznać za luksusowy. Niemniej jednak za najbardziej luksusowe samochody świata uznaje się takie marki jak m.in. Aston Martin Bentley, Bugatti, Cadillac, Jaguar, Lincoln, Rolls-Royce, Maybach czy Maserati. Nie można również zapomnieć, że luksusowe samochody to te zabytkowe, których odnowienie i utrzymanie kosztuje małe fortuny.

Luksusowe samochody, czyli jakie?

Luksusowe samochody to te, za które trzeba niemało zapłacić. Należy jednak pamiętać, że nie tylko cena świadczy o ich wysokiej jakości, ale i wyposażenie. I tu zaczynają się trudności, bowiem dla każdego luksus oznacza co innego. Przyjmuje się, że za luksusowe modele samochodów nie można uznać tych, które posiadają standardowe wyposażenie takie jak radio, klimatyzację, elektryczne szyby, termometr. Te udogodnienia ma większość współczesnych aut, nawet sprzedawanych w modelach standardowych. Jako ponad standardowe udogodnienia wskazuje się natomiast jednostki napędowe o dużej mocy czy zastosowanie technologii przyjaznych środowisku.

Modele luksusowych samochodów

O luksusowych samochodach mówi się najczęściej w kontekście marki, w przypadku modeli trudno jest wskazać jeden uniwersalny, ponieważ zmienia się to z sezonu na sezon. Co roku rynek motoryzacyjnych wybiera najbardziej luksusowy samochód na świecie, który zazwyczaj jest najnowszą produkcją. Trzeba jednak wspomnieć i o kultowych samochodach, które miano tych luksusowych i ekskluzywnych zachowują przez długi lata. Do takich można zaliczyć m.in. samochody, którymi jeździ James Bond.

Luksusowe samochody – nie tylko te nowe

Jako luksusowe samochody postrzegane są nie tylko te nowe, ale i zabytkowe modele. Określone są one mianem tych kultowych i kupowane przez prawdziwych kolekcjonerów. Odnawiane służą jako symbol bogactwa. Luksusowych starych samochodów nie używa się na co dzień, głównie prezentuje się je na zlotach lub zajadach, czy też wybiera na krótkie weekendowe przejażdżki. W stajniach kolekcjonerów luksusowych samochodów stają zabytkowe modele najbardziej luksusowych marek takich jak Ferrari czy Maserati.

Rynek luksusowych samochodów rozwija się coraz prężniej. Zazwyczaj sięgamy po ekskluzywne modele aut najbardziej znanych marek takich jak BMW czy Audi. Wypuszczają one na rynek luksusowe modele, które można określić tymi na każdą kieszeń. Chociaż są one droższe od przeciętnych samochodów, to nie osiągają takich cen jak auta z najwyższej półki kultowych marek.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here