Firma transportowa to dobry pomysł pomysł na biznes: można świadczyć różnorakie usługi, a w razie potrzeby szybko zmienić profil, a jeśli trafi się na niszę rynkową, można szybko zyskać uznanie klientów i popularność. Na rynku jest wielu potencjalnych partnerów biznesowych, a w Internecie nie brakuje praktycznych poradników i blogów skupiających się na prowadzeniu firm transportowych. Co jednak trzeba zrobić, by zacząć?
Aby założyć firmę transportową w Polsce trzeba spełnić kilka warunków. Każdy przedsiębiorca pragnący rozpocząć działalność transportową, poza siedzibą, musi posiadać komplet dokumentów: certyfikat kompetencji zawodowych, zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego oraz licencję wspólnotową lub licencję na wykonywanie transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy. Dodatkowo musi mieć zdolność finansową zapewniającą możliwość płynnego prowadzenia działalności – odpowiednią ilość pieniędzy.
Dokumenty, czyli część teoretyczna
Przed rozpoczęciem działalności trzeba podjąć kilka decyzji: o formie prawnej naszej działalności czy o sposobie rozliczania podatków i innych składek. Firma transportowa może być zarówno spółką cywilną lub handlową (osobową tudzież akcyjną) jak i jednoosobową działalnością gospodarczą. W praktyce ta ostatnia opcja jest najpopularniejsza – jej zaletą jest to, iż firmą zarządza jedna osoba, która podpisuje wszystkie dokumenty i podejmuje wszystkie decyzje. Nie ma więc sporów o kluczowe kwestie ani wielogodzinnych zebrań zespołu zarządzającego.
Taką działalność należy zgłosić do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, natomiast spółki handlowe, zarówno osobowe, jak i akcyjne, rejestruje się w Krajowym Rejestrze Sądowniczym. Niezbędne formularze zgłoszeniowe, a także opis procedur, można bez problemu znaleźć na stronach internetowych wspomnianych instytucji. Dodatkowo firmę należy zgłosić do ZUSu.
Kolejną kluczową decyzją dla właściciela firmy transportowej jest wybór sposobu opodatkowania: może zdecydować się na opcję standardową, wtedy zależnie od przychodów podatek będzie wynosił 18 lub 32 procent (gdy dochód przekroczy 85 528 zł); do wyboru pozostaje jeszcze podatek liniowy (19 procent dochodu niezależnie od jego wysokości) oraz ryczałt, w przypadku usługi przewozu towarów to tylko 5,5 procent, jednak nie ma możliwości pomniejszania podstawy opodatkowania o koszty – w praktyce nieczęsto jest to opcja opłacalna.
Garaż, czyli praktyka
Specyfika firmy transportowej polega na tym, że jej siedziba nie może być tylko biurem w jakimś wieżowcu. Niezbędny jest garaż, w którym flota będzie parkowana i serwisowana, a także miejsca załadunku, rozładunku czy przeładunku towarów. Nie, nie można tego robić na parkingu przed bazarkiem – konieczna jest przystosowane do tego celu pomieszczenie lub kilka Przyda się też przestrzeń do przechowywania rzeczy takich jak opony czy zapasowe wycieraczki. Warto wyposażyć garaż w regały przemysłowe, które pozwolą utrzymać porządek w garażu.