Jak zbudowane jest oko

Lekarze i naukowcy mówią, że nasze oczy to drugi najbardziej skomplikowany narząd w ciele człowieka, zaraz po mózgu. Tak naprawdę, chociaż wiemy jak zbudowana jest gałka oczna, nie wszystkie procesy w niej zachodzące są dobrze zbadane oraz oczywiste. Jak to się dzieje, że widzimy?

Budowa oka – co warto wiedzieć?

Jak zbudowane jest ludzkie oko? Najważniejszym elementem w nim jest gałka oczna, w której światło zostaje przekształcane w obraz. Natomiast aparat ruchowy oka składa się z 6 mięśni, które odpowiadają za jej ruchy. To właśnie dzięki nim możemy spoglądać w boki. Istnieje też aparat ochronny, czyli wszystkie elementy oka, które chronią gałkę oczną przed uszkodzeniem – może to być powieka, rzęsy, narząd łzowy oraz oczodół z powięziami oczodołowymi. Jego budowa zapewnia między innymi ochronę przed wstrząsami. Jest to możliwe, ponieważ przestrzeń między ścianami oczodołu i gałką oczną wypełnia tłuszcz, nerwy, naczynia krwionośne i mięśnie, które pełnią funkcję amortyzującą. Ważną rolę odgrywają nawet brwi znajdujące się nad okiem – chronią one przed zanieczyszczeniami, takimi jak pot. Jeżeli wszystkie te elementy działają prawidłowo, oka jest dobrze zabezpieczone i umożliwia wyraźne widzenie.

Gałka oczna, czyli inaczej serca oka

Można powiedzieć, że gałka oka jest niczym jego serce – to centralny i najważniejszy element. Chociaż ma średnice zaledwie 2,4 cm, jej budowa jest bardzo skomplikowana. Wyróżnić można 3 błony oczne – zewnętrzną, środkową oraz wewnętrzną.

Na błonę zewnętrzną składa się twardówka i rogówka. Ta pierwsza chroni oko wewnętrzne oraz nadaje mu odpowiedni kształt i sztywność. Jest mocna i nieprzepuszczalna. Jej elementem jest rogówka, która zlokalizowana jest w przedniej części oka – wyróżnia się cienkim i przezroczystym wyglądem, dzięki czemu umożliwia swobodny dopływ światła do siatkówki, pozwalając na wyraźne widzenie. To właśnie od jej budowy zależy, czy widzimy prawidłowo. Kolejnym ważnym elementem jest błona środkowa – tworząca sieć naczyń krwionośnych, jej głównym zadaniem jest oczyszczanie gałki ocznej oraz zaopatrywanie siatkówki w tlen i odżywianie ją. Natomiast błona wewnętrzna to głównie siatkówka – jej najważniejszym elementem są pręciki i czopki, które umożliwiają odróżnianie kolorów. Dzięki nim możliwe jest widzenie ruchu przy słabym świetle. To właśnie tutaj powstaje obraz, który jest przesyłany do mózgu.

Jak widać, budowa narządu wzroku jest bardzko skomplikowana. Aby jak najdłużej cieszyć się dobrym wzrokiem, warto więc dokładać starań, aby prawidłowo się o niego troszczyć już od najmłodszych lat.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here