100 tysięcy, milion, 10 milionów – ile pieniędzy trzeba mieć, aby czuć się bogatym? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Najczęściej, jednak gdy ono pada, odpowiadamy: nie wiem lub bardzo dużo. Są to wymijające odpowiedzi, które nic nie mówią nam o celu, jaki chcemy osiągnąć. Bogacenie się jest bowiem celem. Nieumiejętność określania, ile pieniędzy nam potrzeb, aby poczuć się bogatym, jest więc brakiem określania szczegółów tego celu, a to prowadzi do problemów z jego realizacją. Ile więc pieniędzy potrzeba, aby poczuć się bogatym?

Określanie, jak dużo pieniędzy potrzeba, aby czuć się bogatym, nie jest łatwe, ale koniecznie, jeśli na poważnie myśli się o swoich finansach. Brak zastanowienia się nad tym, ile potrzebujemy, aby żyć na takim poziomie, jak nam się marzy, oznacza, że cel będzie ciężko osiągnąć. Dzieje się tak z prostego powodu, zwyczajnie nie wiemy, jaki jest ten cel.

Co mówi nauka?

Odpowiedź na pytanie, ile trzeba mieć pieniędzy, żeby czuć się bogatym postanowili znaleźć naukowcy. Po licznych badaniach przeprowadzonych na amerykańskich uniwersytetach wynikło, że wzrost poziomu zadowolenia z życia rósł wraz z poziomem rocznych dochodów osób badanych do 40 tysięcy dolarów rocznie. Po przekroczeniu tego progu wzrost dochodów nie przekłada się na znaczący wzrost subiektywnie odczuwanego zadowolenia.

Ile pieniędzy potrzebujesz, żeby poczuć się bogatym?

Ekonomiści wskazują, że nigdy nie będziemy czuć się w 100% bogaci. Jak mówi znane powiedzenie: apetyt rośnie w miarę jedzenia. Kiedy zarabiamy więcej, wydajemy więcej i potrzebne są nam nowe fundusze, aby zapłacić za podwyższenie standardu życia. Tak wpadamy w błędne koło i nadmuchujemy swoje potrzeby. Jak jednak się wskazuje, nasze oczekiwania bardzo często są nierealistyczne. W pułapkę rozbuchanych potrzeb wpadają zazwyczaj osoby, które nagle dostaną zastrzyk sporej gotówki. Wydają ją na zakup mnóstwa niepotrzebnych rzeczy, z których za kilka miesięcy przestają się cieszyć. Powszednieją one, a aby poczuć się szczęśliwym, trzeba dokonać kolejnego zakupu często większego i bardziej sekularnego. Kolejne zmiany generują oczywiście koszty, które nie zawsze można ponieść i nawet mając milion na koncie, można poczuć się jak biedak, kiedy nie można kupić jachtu za 15 milionów.

Ile pieniędzy potrzebujesz, żeby poczuć się bogatym?  Standard życia

Wiele osób zapytanych ile pieniędzy potrzebujesz, żeby poczuć się bogatym?  Mówi, że tyle, aby opłacić rachunki, wybudować dom, mieć samochód, móc wyjechać 2 razy w roku na wakacje, stać go było na wyjścia do restauracji czy zakup czegoś do ubrania. Taka odpowiedź uznawana jest, za tą, która mówi o standardzie życia, jakiego oczekujemy teraz, a nie świadczy ogólnie o bogactwie. Multimilioner takim stylem życia może poczuć się stłamszony, a biedy Afrykańczyk nigdy o nie zaświadczy, bo taka wizja jest dla niego zupełnie abstrakcyjna. Dlatego też to, ile pieniędzy potrzebujesz, żeby poczuć się bogatym –  jest odczuciem bardzo subiektywnym. To, co jedni uważają za bogactwo, inni mogą uznać za zbędny przepych, a jeszcze inni za biedę. Dlatego właśnie bogactwa nie da się precyzyjnie zdefiniować konkretnymi kwotami – punkt widzenia zawsze zależy od punktu siedzenia.

[Głosów:3    Średnia:1.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here