Samochody elektryczne w Polsce

Zakup samochodu z napędem elektrycznym dla wielu z nas wciąż wydaje się ryzykowną decyzją. Wciąż słyszymy wiele mitów na temat kosztów eksploatacji takich pojazdów, problemów związanych z ich serwisowaniem czy wysokimi kosztami ubezpieczenia. Tymczasem jednak właściciele e-samochodów korzystają ze swoich nabytków niejednokrotnie z większą swobodą niż kierowcy obstający przy tradycyjnych rozwiązaniach.

Samochody elektryczne – co warto o nich wiedzieć?

Rynek samochodów elektrycznych – zarówno w Polsce jak i na świecie – z biegiem lat coraz bardziej się rozwija. Luksusowe samochody elektryczne, takie jak choćby Tesla Model S zdobywają serca kolejnych pasjonatów motoryzacji. Kierowcy doświadczając ich niewątpliwych zalet przekonują się do zmiany swoich dotychczasowych przyzwyczajeń. Wizja rozstania się z rykiem silnika i pracą koni mechanicznych, którą możemy odczuć przy każdym manewrze naszego samochodu dla jednych będzie zaletą, dla innych z kolei argumentem do pozostawania przy klasycznych pojazdach benzynowych. Co jednak możemy zyskać, kiedy postanowimy pójść z duchem czasu?

Oszczędność czasu i pieniędzy

To najważniejszy argument, przemawiający za zakupem samochodu elektrycznego. Stację ładującą nasz samochód możemy z powodzeniem zainstalować w przydomowym ogródku, ograniczając tym samym konieczność korzystania z gniazd na stacjach benzynowych jedynie do dalszych wyjazdów. W ten sposób – jeżeli jesteśmy posiadaczami paneli fotowoltaicznych – możemy zredukować codzienne koszty eksploatacji naszego samochodu nawet do zera. W standardowych warunkach oszczędności jednak również są znaczące – ładowanie pojazdu przy wykorzystaniu publicznych stacji elektrycznych będzie nas kosztowało od 4 do 6 zł za każde przejechane 100 km.

Liczne przywileje

Kierowcy samochodów elektrycznych mogą sobie pozwolić na znacznie więcej niż właściciele pojazdów benzynowych. Jazda pasem przeznaczonym dla autobusów, darmowe parkowanie w centrum miasta, a nawet możliwość uzyskania dofinansowania na zakup samochodu z napędem elektrycznym są argumentami, które stanowczo przemawiają za posiadaniem takiego pojazdu. Co ciekawe – naprawdę atrakcyjny samochód elektryczny, taki jak Tesla Model 3 możemy nabyć w cenie niższej niż flagowe pojazdy z napędem benzynowym.

Serwisowanie i ubezpieczenie samochodu elektrycznego

W Polsce powstaje coraz więcej serwisów samochodowych, wyspecjalizowanych w obsłudze samochodów z napędem elektrycznym. Co więcej – części wymienne do takich pojazdów są często mniej złożone niż te, które znamy z samochodów benzynowych, co przekłada się na ich relatywnie niską cenę. Ze względu na charakterystykę pracy e-samochodu uświadczymy w nim także o wiele mniej problemów technicznych niż ma to miejsce w przypadku silników innego typu.

Jeżeli zaś chodzi o ubezpieczenie naszego pojazdu – w zależności od zakupionego modelu i naszego stażu jazdy przyjdzie nam za nie zapłacić średnio od 1900 do 2500 zł w skali roku. Trzeba przyznać, że nie jest to suma, która powinna wywoływać w nas większą trwogę.

Zainteresowany przejściem w nowy wymiar motoryzacji? W ostatnim czasie najwybitniejsi producenci samochodów prześcigają się w tworzeniu coraz doskonalszych modeli z napędem elektrycznym. Przykładem takiego luksusowego samochodu jest choćby Tesla Model X. Przekonaj się, jak wiele możesz zyskać decydując się na najbardziej ekologiczne z możliwych rozwiązań motoryzacyjnych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here