Jak i gdzie kupić używany samochód, aby nie żałować?

Zakup używanego auta jest w wielu przypadkach całkiem rozsądnym rozwiązaniem i większa część polskich kierowców decyduje się na tę formę nabycia pojazdu, czy to pierwszego, czy też kolejnego. Jest to zwyczaj dość powszechnie stosowany nawet wśród amerykańskich milionerów. Jakie działania należ podjąć, aby zweryfikować wybrany model pod względem sprawności i prawidłowości parametrów, przedstawionych przez sprzedającego?

Zakup używanego auta – praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie

Dobrze jest kupić używane auto jako pierwszy samochód po świeżo zdanym egzaminie na prawo jazdy. Również w sytuacji potrzeby posiadania środka transportu, mając na bieżąco wysokie wydatki związane np. z nabyciem lub remontem mieszkania, kupno używanego auta okaże się praktycznym rozwiązaniem. Jest rzeczą oczywistą, że zakup pojazdu z przebiegiem wiąże się dość często z dużym ryzykiem.

Używany samochód – okazja

To naturalne, że każdy z nas chciałby trafić na okazję, aby przy minimalnym koszcie zdobyć wyjątkowy pojazd. Jednakże ogłoszenia świetnie prezentujących się na zdjęciach kilkuletnich aut w wyjątkowo niskiej cenie, powinny wzbudzić naszą szczególną ostrożność. Warto ochłonąć i dokładnie sprawdzić auto pod wieloma względami, ponieważ może okazać się, że kryje ono pod maską bardzo poważną wadę. Taki samochód należy koniecznie przed zakupem zabrać do warsztatu. Według badań, aż 46% kupujących daje się nabrać na niską cenę, kupując auta z usterką, za co przychodzi potem słono zapłacić.

Szwagier niekoniecznie dobrym doradcą

Teść, szwagier, sąsiad czy kolega z pracy – to niekoniecznie eksperci, którym można zaufać. Jeżeli żaden z nich nie pracuje na co dzień w branży motoryzacyjnej, to warto skorzystać z pomocy specjalistów w serwisie. W przeważającej większości przypadków kontrola pojazdu w warsztacie z pewnością się opłaci. Pracownicy serwisu wykryją niemal wszystkie uszkodzenia po stłuczkach czy też ukryte mankamenty pojazdu. Warto zatem wydać kilkaset złotych, żeby mieć stuprocentową pewność. Badania wykazują, że 53% nabywających używane auta ignoruje tę kwestię, co dość często kończy się przykrą niespodzianką już po sfinalizowaniu transakcji.

Jazda próbna koniecznie!

To niewiarygodne, ale według badań firmy Kantar TNC ponad połowa kierowców kupuje samochód bez jazdy próbnej. To jeden z kardynalnych błędów kupujących. Zanim zakupi się pojazd, powinno się go testować minimalnie przez pół godziny. Oczywiście, nie każdy ze sprzedających pozwoli na samodzielną jazdę próbną, ale nawet siedząc na miejscu dla pasażera i śledząc ruchy prowadzącego auto właściciela, możemy bardzo dużo dowiedzieć się na temat kondycji interesującego nas pojazdu. Warto śledzić również pojawiające się komunikaty na skrzynce rozdzielczej i koniecznie posłuchać pracy silnika. Jazdę należy rozpocząć z miejsca parkowania pojazdu, aby zaczynać rozruch od zimnego silnika. Na tego typu przejażdżkę warto już zabrać przysłowiowego”szwagra”, czyli dodatkowe pary oczu i uszu.

Rzetelna weryfikacja danych pojazdu

Z badań przeprowadzonych przez TNS Polska wynika, że 60% nabywców używanych samochodów w Polsce nie ogląda książki serwisowej pojazdu. To zaniedbanie może nas drogo kosztować, kiedy nasz nowy pojazd okaże się skarbonką bez dna. Książka serwisowa to skarbnica wiedzy o wizytach i przyczynach tych wizyt w warsztatach. Z lektury tej dowiemy się również, czy pojazd był naprawiany w renomowanych serwisach motoryzacyjnych.

Ponad połowa użytkowników pojazdów nie sprawdza również numeru VIN kupowanego auta. Zapisany na tabliczce znamionowej i w dowodzie rejestracyjnym numer pozwala sprawdzić w bazie Agencji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Nadzoru Transportu całą historię pojazdu: nie tylko model czy rok produkcji, ale także przebieg i ilość zdarzeń drogowych, w których dany pojazd uczestniczył.

Gdzie kupić auto, aby mieć gwarancję uczciwej transakcji?

Niezależnie od tego, gdzie i od kogo chcemy kupić auto, należy je dokładnie sprawdzić, począwszy od dokumentacji pojazdu, a na jeździe testowej skończywszy. Jednakże kupując je od renomowanego sprzedawcy z branży motoryzacyjnej, mamy większą pewność, że dany pojazd pochodzi z wiarygodnego źródła, a podane parametry pojazdu są zgodne ze stanem faktycznym.

Malibu Auto Centrum to spółka motoryzacyjna, zajmująca się między innymi sprzedażą używanych pojazdów KIA, MINAUTO, AIXAM, BAJAJ oraz ROMET. Firma ta, poza ofertą sprzedaży, oferuje również gwarancyjny i pogwarancyjny serwis mechaniczny oraz blacharsko-lakierniczy. Każdy egzemplarz auta jest gruntownie sprawdzany przez doświadczonych pracowników serwisu, o czym można się przekonać umawiając się na jazdę testową wybranym pojazdem. Dzięki współpracy z BNP Paribas Bank Polska SA, możliwym jest nabycie auta w leasingu lub na kredyt na bardzo atrakcyjnych warunkach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here