Opony zimowe – co warto wiedzieć przed wymianą opon samochodowych?

0
882

Zmiana ogumienia na zimowe nie jest obowiązkiem, jednak – zdecydowanie warto dokonywać okresowych zmian opon. Główna różnica pomiędzy oponami letnimi i zimowymi dotyczy sposobu wykonania bieżnika oraz materiałów, z których wyprodukowano daną oponę. Te przeznaczone na okres zimowy są twardsze, bardziej wytrzymałe, lepiej transportują wodę oraz utrzymują przyczepność na śliskiej powierzchni. Znaleźć możemy również opony całoroczne, z których korzysta się zarówno latem, jak i zimą. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy – dlaczego warto korzystać z opon zimowych oraz gdzie się w nie zaopatrzyć.

Opona zimowa – na śnieg, deszcze, lód i błoto

Opony zimowe produkowane są ze specjalnych mieszanek składników, nieco odmiennych niż w przypadku opon letnich. Przede wszystkim, w oponach zimowych stosuje się dodatki krzemionki – składnika o kluczowym wpływie na najważniejsze parametry. Dzięki obecności krzemionki, opony są bardziej przyczepne względem podłoża – zwłaszcza podczas wchodzenia w zakręty. Ponadto, opona zimowa jest odporna na działanie niskich temperatur. Jej warstwy nie twardnieją tak szybko jak w przypadku opon letnich, co znacząco ułatwia pracę bieżnika.

Bieżnik stosowanych w oponach zimowych jest w specjalny sposób wyprofilowany. Najtańsze są opony z bieżnikiem symetrycznym, który co prawda nadaje się do jazdy samochodami osobowymi, jak i dostawczymi, jednak ma słabe parametry trakcyjne.

Bardziej skuteczne są opony wyposażone w bieżnik kierunkowy o kształcie litery „V” lub „U”. Bieżnik taki zdecydowanie lepiej radzi sobie podczas jazdy na powierzchni pokrytej opadami atmosferycznymi. Ułożenie poszczególnych rowków pomaga w szybkim transporcie wody znajdującej się pomiędzy asfaltem a powierzchnią opony. Opony z bieżnikiem kierunkowym są ponadto bardziej przyczepne względem podłoża, zwłaszcza w czasie wykonywania manewrów.

Jak wybrać właściwą oponę zimową?

Przystępując do wyboru opon zimowych, warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób i jak często będziemy korzystać z naszego pojazdu. W zależności, czy planujemy poruszać się po drogach szybkiego ruchu, po terenie zabudowanym czy po centrum miasta, powinniśmy zwrócić uwagę na inne parametry i sięgnąć po inny rodzaj opon zimowych.

Jeśli będziemy poruszać się przede wszystkim w terenie miejskim, lepiej wybrać opony o dużej przyczepności i solidnym bieżniku, które zagwarantują nam dobrą przyczepność nawet w czasie wykonywania nagłych manewrów. Dla osób podróżujących na długie dystanse, lepiej sprawdzą się opony o mniej rozbudowanym bieżniku, za to emitujące mniej hałasu w czasie jazdy. Kierowcom poruszającym się po terenach ośnieżonych radzimy sięgnąć po opony wyposażone w grube żłobienia, które pomogą nam pokonać największe zaspy.

Opony zimowe – sklep internetowy

Osobom poszukującym sprawdzonych i zaufanych dostawców opon zimowych, polecamy zapoznać się z rozbudowaną ofertą sklepu Tire Expert. Z jego pomocy korzystają zarówno klienci indywidualni, jak i właściciele firm transportowych i spedycyjnych, pragnący wyposażyć swoje pojazdy w opony zimowe. Szeroki wybór opon różnej klasy gwarantuje, że znajdziesz ogumienie spełniające twoje oczekiwania. 

Oprócz opon zimowych, w ofercie znajdują się również opony wielosezonowe, dedykowane do używania w okresie letnim, jak i zimowym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here