Jak odróżnić perły prawdziwe od sztucznych
Fot. Unsplash by Alex-Maloney

Perły od tysięcy lat były pożądanym klejnotem wśród władców i osób z wysokim statusem materialnym z powodu rzadkości występowania i dużej ich wartości. Tylko nieliczni mogli sobie pozwolić na taką biżuterię. Z artykułu dowiecie się, jak odróżnić perły prawdziwe od sztucznych, czyli kilka uwag, jak nie dać się oszukać i nie kupić imitacji.

Perły prawdziwe a perły hodowlane

Z powodu zapoczątkowanej w XX wieku hodowli pereł, ich cena uległa sporemu obniżeniu. W konsekwencji doprowadziło to do wyparcia z rynku pereł naturalnie wyławianych na rzecz hodowanych. W dalszym ciągu perły zbliżone do kuli są bardzo drogie. Ze względu na ich wysoką cenę na rynku istnieją sztuczne odpowiedniki, które imitują prawdziwą perłę. Według międzynarodowego prawa wszystkie imitacje prawdziwych pereł powinny mieć w swojej nazwie słowo „imitacja”. Nie powinno się zatem dopuszczać do sprzedaży pereł bez wyraźnego określenia ich jako imitacja. Jest to niestety bardzo częsta praktyka wśród sprzedawców.

Perły prawdziwe – cechy

Pierwszym na co powinniśmy zwrócić uwagę przy ocenie pereł jest ich waga.  Perły są dość ciężkie, a ich waga zbliżona jest do szkła czy marmuru. Perły powinny być takiej ciężkości, jakiej są szklane kulki trzymane w ręku. W dodatku perły prawdziwe są zimne w dotyku. Jeśli weźmiemy do ręki naszyjnik, to powinniśmy wyczuwać jego chłód. Jego temperatura powinna wzrosnąc dopiero po kilkunastu sekundach trzymania w dłoni. Większość sztucznych pereł będzie od razu ciepła, przez co powyższy efekt nie będzie wyczuwalny. Ciekawy artykuł na ten temat znajduje się pod linkiem https://esclusiva.pl/pl/n/Ile-kosztuje-naszyjnik-z-prawdziwych-perel/35 Warto przeczytać.

Perły

Kształt pereł

Prawdziwe perły prawie nigdy nie osiągają perfekcyjnego, okrągłego kształtu. Większość z nich posiada nieidealne kształty. W słodkowodnych perłach kulistość jest w zasadzie niemożliwa do osiągnięcia. Nawet jeśli perła wydaje się być idealnego kształtu, to przy bardziej szczegółowych pomiarach okazuje się, że jednak ma jakieś odchylenia. Do takich szczegółowych pomiarów można zaopatrzyć się w suwmiarkę. Różnice mogą być bardzo małe, dlatego pomiar musi być bardzo dokładny.

Powierzchnia pereł

Perły o nieskazitelnej strukturze występują w naturze, ale przeważnie osiągają niebotyczne ceny. Jeśli lubisz ładną drogą biżuterię sprwdź biżuterię włoską – Esclusiva.pl.  Takie idealne perły przeważnie przeznacza się do wyrobów pierścionków, zawieszek czy też kolczyków. Na prawdziwych perłach prawie zawsze mamy do czynienia z drobnymi skazami i nierównościami. W przypadku imitacji ich powierzchnia prawie zawsze jest gładka, nie posiadają żadnych zarysowań, dziurek, czy też różnicy w barwie. Jeśli Wasze perły posiadają drobne niedoskonałości oznacza to, że prawdopodobnie jesteście posiadaczami prawdziwych pereł.  Dobrym sposobem na sprawdzenie, czy dany naszyjnik składa się z pereł prawdziwych, czy imitacji jest sposób na tarcie. Prawdziwe perły są dość szorstkie. Nie wyczujemy tego w dłoni – wtedy wydają się bardzo gładkie. Wystarczy potrzeć perły o siebie nawzajem aby wyczuć tarcie. Większość z imitacji będzie bardzo mocno się ślizgała zamiast stawiać opór.

[Głosów:10    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here