Historia domu mody Calvin Klein to tak naprawdę historia chłopaka z Bronxu, który stał się jednym z najpotężniejszych projektantów. Jego projekty to symbol nowojorskiego stylu lat 80. i 90. XX wieku i reklamy ociekające seksem. Mistrzowsko wykreował wizerunek swojej marki, którą nazwał swoim imieniem i nazwiskiem. W ciągu trzech dekad stał się jednym z najważniejszych symboli amerykańskiej mody. Kim jest Calvin Klein i co zawdzięcza mu współczesna moda?

Calvin Klein przyszedł na świat 19 listopada 1942 roku. Urodził się w średnio zamożnej rodzinie węgiersko-żydowskich imigrantów jako Richer Klein. Jego dzieciństwo upłynęło w Nowym Jorku. Tam też zainteresował się modą i  rozpoczął edukacje, która pozwoliła mu doskonalić warsztat. Młody projektant studniował na High School of Art and Design, a następnie projektowanie w Fashion Institute of Technology na Manhattanie. Mówi się, że swoje pasje do mody i sztuki odziedziczył po babci, która był krawcową. Jeszcze przed rozpoczęciem studiów w jego szkicowniku można było znaleźć rysunki elegancko ubranych kobiet oraz pierwsze projekty.

Pierwsze kroki w świecie mody

Po ukończeniu studiów Clavin Klein od razu rozpoczął prace w świecie mody. Jego pierwszym zajęciem była praca w firmie produkującej suknie z tkaniny zwane bitą śmietaną. Zajęcie nie do końca odpowiadało jednak ambitnemu nowojorczykowi – rzucił je po 3 miesiącach i zdobył posadę rysownika w fabryce płaszczy Dana Millsteina. To tutaj Celvin Klein poznał świat prostych form, szlachetnych tkanin i elegancki, który później przeniósł do swojego domu mody. Praca u Dana Millsteina przyniosła mu również pierwszy kontakt z najwyższą formą mody. Jako pracownik farbki odwiedził Paris Fashion Week. Mimo takich możliwości Celvin Klein nie długo popracował jako rysownik płaszczy. Szybko przeniósł się do firmy Halldon Ltd, która specjalizowała się w okryciach wierzchnich szytych z imitacji futra, a następnie odbył staż na legendarnej Siódmej Alei w Nowym Jorku.

Dom mody Clavin Klein

Clavin Klein o własnym domu mody zaczął marzyc już w 1962 roku, jednak jego ambicje spełnił się dopiero 6 lat później. Wraz z kolegą z czasów młodości w 1968 roku otwiera firmę Calvin Klein Ltd. Początki interesu są niezwykle pomyślne i szczęśliwe. Młody projektant niemal od razu zdobywa duże zlecenie od dyrektora firmy Bonwit Teller. To na nim Clavin Klein zarabia pierwsze 50 tysięcy dolarów. W wyniku współpracy, powstaje mini kolekcja płaszczy Granf Dame z logiem domu mody Calvin Klein na podszewce. Informacja o wysokiej jakości produktów domu mody rozchodzi się po Nowym Jorku błyskawicznie. Jego prace docenili klienci i krytycy mody m.in. ci z NY Times’a, a także znane luksusowe centra handlowe. Niecały rok po rozpoczęciu działalności Clavin Klein ma podpisane intratne kontrakty z Saks oraz Bergdorf Goodman.

Pierwsza kolekcja Clavin Klein

Pierwszą kolekcję Calvin Klein zaprezentował w kwietniu 1970 roku na New York Fashion Week. W czasie pokazu zaprezentował 50 projektów. Kolekcja tak się spodobała, że debiutujący projektant został okrzyknięty nowym Yves Saint Laurentem. Calvin Klein szybko został włączony do nowojorskiej elity modowej, a jego imperium rosło w zastraszającym tempie. W ciągu zaledwie kilku lat dom mody otrzymał wiele nagród i pomnażał majątek. Stylistyka Calvina Kleina spodobała się klientom, którzy szukali alternatywy dla wzorzystych kreacji, bluzek hippie i ferii kolorów. Dom mody Calvin Klein w kolorowych latach 70. XX wieku oferował szlachetne tkaniny, proste formy, monochromatyczność, wąska paleta barw. Znakiem rozpoznawczym domu mody stał się damski płaszcz i marynarki.

Jeansy Calvin Klein

Przełomowym momentem dla marki Calvin Klein okazały się lata 70 i 80. XX wieku.  To wtedy dom mody wprowadził na rynek wiele nowych produktów. Wśród nich były ml.in. legendarne jeansy Calvin Klein. Ich popularność rozpoczęła się od kontrowersyjnej reklamy, w której 15-letnia Brookie Shields pozuje z rozpiętą bluzką odstanawiającą znaczną część ciała, ubrana jedynie w obcisłe jeansy. Reklama wywoła niemały skandal, a zainteresowanie jeansami Calvin Klein przerosło nawet założenia samego projektanta.

Bielizna Clavin Klein

Skandal z jeansami nie wystarczył nowojorskiemu projektantowi. Już dwa lata później postanowił on podbić kolejną gałąź przemysłu modowego. W 192 roku Calvin Klein jako pierwszy projektant postanowił uczynić modela obiektem pożądania. Przed obiektywem stanął Tom Hintnaus, wysportowany olimpijczyk, który reklamował białe slipy CK. Reklama pojawiała się na Time Squere, a następnie obiegła cały świat i wywołała międzynarodowe poruszenia. Bieliźniane reklamy Clavina Kleina oskarżano o seksizm, brutalność, a nawet pornografie. Projektant jednak ani myślał z nich rezygnować  i konturowała swoje mocne i kontrowersyjne przeslanie. Biznesowo to się opłacało – bielizna Clavin Klein sprzedawała się bardzo dobrze.

Kate Moss – muza Calvina Kliena

Największa i najsłynniejsza muza nowojorskiego projektanta była Kate Moss. To ona przybierała zmysłowe pozy w kampaniach reklamujących bieliznę Calvina Klienta oraz zachęcała do zakupu jego legendarnych jeansów. Była idealną twarzą wyzywającej marki modowej, a jedną z najbardziej rozpoznawanych kampanii jest ta z 1992 roku. Na współpracy skorzystała zarówno Moss, jak i dom mody Calvin Kleina.

Perfumy Calvina Kliena

Dziś Calvina Klein to nie tylko jeansy czy bielizna, ale i perfumy, zegarki oraz kosmetyki. Najsłynniejszym zapachem jest Obsession z 1985 roku. Perfumy w  linii głowy skupiały zapachy – mandarynka, bergamotka, wanilia, brzoskwinia. W sercu – jaśmin, kwiat pomarańczy, róża, bazylia i koriandr. W bazie – jantar, dębowy mech, piżmo, amber, drzewo cedrowe i sandałowe. Kolejne legendarne perfumy Calvina Klein to Eternity z 1988 roku.  Dalej było tylko lepiej, Calvina Kliena tworzył zapachy uniwersalne, które mogli używać i mężczyźni i kobiety, takie jak CK One i CK Be.

Zegarki Calvina Kliena

W 1997 roku Calvina Klien zaczął współpracować z Swatch Group. W wyniku tego powstały zegarki Calvina Klien, które podbiły rynek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here