Christian Dior to rewolucjonista damskiej mody. Artysta i wizjoner odmienił damskie kreacje i sprawił, że Paryż po dziś dzień nazywany jest stolicą mody. Mówi się, że Dior jest projektantem, który ubiera cały świat. Ta słynna luksusowa marka modowa powstała w 1946 roku w Paryżu, a projekty domu mody Dior do dziś zadziwiają cały świat.
Christian Dior urodził się 21 stycznia 1905 roku w Granville we Francji. Był drugi z piątki dzieci. Wychował się w zamożnym domu, a gdy miał 5 lat rodzina na stale przeprowadziła się do Paryża. Rodzice Christiana chcieli, aby został dyplomatą, jednak on od dzieciństwa zakochany był w sztuce i chciał zostać artystą. Aby zdobyć pierwsze pieniądze, zaczął sprzedawać modowe szkice. Tak właśnie zaczęła się jego przygoda z branżą mody. Rozwój kariery przerwało powołanie do wojska w 1927 roku. W czasie obowiązkowej służby służył jako saper. Po wywiązaniu się ze zobowiązań wrócił do Paryża, gdzie rodzice podarowali mu niewielką galerię sztuki. Prowadził ją ze swoim przyjacielem Jacquesem Bonjeanem. W galerii przy rue de la Boue zgromadzili oni działa m.in. Salvadora Dali. Niestety lub stety przygoda ze sztuką nie trwała długo. Po wielkim kryzysie rodzice Diora zbankrutowali i musiał on zamknąć swoją galerię.
Dior wkracza na wybiegi
Swoja przygodę z modą Christian Dior rozpoczął dopiero w 1937 roku. Wtedy to zaczął pracę u projektanta Roberta Pigueta. Dla niego stworzy trzy autorskie kolekcje, doskonaląc tym samym swój warsztaty. W czasie pracy dla Piquet Dior wykształcił u siebie zmysł elegancji, klasy i czyste linie. Później te zasady stały się podstawą jego projektów. Z czystych form, klasy i elegancji słynął dom mody Dior. Po zakończeniu pracy u Piquet Christian Dior rozpoczął pracę u Lucien Lelong. Pracował tam aż do końca II wojny światowej. Przy tworzeniu kolekcji dla tego domu mody współpracował z Pierre Balmain.
Dom mody Dior
Dom mody Dior powstaje w 196 roku przy 30 avenue Montaigne. Pieniądze na rozwój daje Diorowi magnat Marcel Boussac. Pierwsza kolekcje francuski projektant pokazał w lutym 1947 roku. Nosiła ona nazwę Corolle i została przyjęta bardzo ciepło. W czasie pokazu Dior zaprezentował aż 90 kreacji. Zaprezentowane projekty zostało okrzyknięte jako New Look przez naczelną magazynu Harper’s Bazaar. Zaprezentowane suknie podkreślały atrybuty kobiecości – eksponowały ramiona, piersi, talię oraz biodra. To właśnie talia stała się znakiem rozpoznawczym ubrań Diora. W połączeniu z szeroką spódnicą tworzyła oryginalną całość i była prawdziwą modową rewolucją w powojennym Paryżu.
Nowa moda od Diora
Projekty Diora od razu wzbudziły zachwyt. Zachwycały elegancją, przepychem i luksusem, do którego tęskniły kobiety po latach wojennych oszczędności. Dior doskonale rozumiał kobiece potrzeby i nastroje. Projektował stroje, które dawały efekt glamour i zachwycały elegancją. Dior tworzył głównie w Paryżu i to dzięki niemu to miasto odzyskało swój tytuł stolicy mody i szyku. Christian od początku działalności swojego domu mody nie chciał ograniczać się tylko do odzieży. Pragnął on stworzyć markę, która będzie dostarczała kobieta wszystkiego, co potrzebują aby wyglądać z klasą. Podążając za swoimi marzeniami, projektant stworzył zapach Miss Dior i Diorama. Perfumy produkowane są po dziś dzień niezwykle cenione. Z początkiem lat 50. XX wieku dom mody Dior zaczął też produkować dodatki takie jak torebki, biżuterię, szale, kapelusze i obuwie. Po ubrania i dodatki Dior sięgały największe gwiazdy filmowe.
Zmiany w domu mody Dior nastąpiły w 1957 roku. Wtedy to wielki kreator zmarł na zawał serca na wakacjach we Włoszech. Dom mody Dior poszukiwał nowego głównego projektanta. Stanowisko to objął jego asystent Yves Saint Laurent. Podobnie jak jego wielki mistrz i on swoimi projektami wzbudził zachwyt świata mody. Jego pierwsza kolekcja oparta była na bazie trapezu, a kolejne prezentowały nowatorskie i śmiałe koncepcje.
Dom mody Dior współcześnie
Yves Saint Laurent w domu mody Dior pracował do roku 1960. Na stanowisku zastępowali go kolejno: Marc Bohan, Gianfranco Ferré, John Galliano, Bill Gaytten, Raf Simons i Maria Grazia Chiuri (obecnie). Każdy z projektantów odcisnął swoje piętno na marce Dior. Jednak największe sukcesy marka świeciła za kadencji Johna Galliano. To wtedy po torebkę lady Dior pokazała się księżna Diana, nadając tym samym produktowi status ikony.
Dziś dom mody Dior to ponad 160 butików na całym świecie. W eleganckich sklepach zlokalizowanych przy najbardziej prestiżowych ulicach nie sprzedaje się już tylko ubrań, ale i kosmetyki czy ubranka dla dzieci. Główna siedziba firmy nadal mieści się w Paryżu. Marka Dior kojarzona jest głównie z damskimi kolekcjami ubrań, jednak projektuje i dla mężczyzn. Suknie Dior chętnie wybierane są przez gwiazdy i zakładane na najważniejsze wydarzenia show-biznesu. Projekty reklamują natomiast najlepsze modelki, pokazy mody to prawdziwe widowiska, które wykuwają uwagę wszystkich. Najnowsze kolekcje Diora czerpią ze spuścizny wielkiego mistrza, ale wprowadzają też innowacyjne rozwiązania, które w większości okazują się sukcesem.