Wielu osobom wydaje się, że wie, jak żyją bogaci ludzie. Swoją wiedzę czerpią jednak z mediów i filmów, które nie dają obiektywnego obrazu. Media pokazują milionerów jako tych, którzy codziennie kupują nowe samochody i domu, większość czasu spędzają na wakacjach lub ekskluzywnych zakupach lub też wydają pieniądze bez zastanowienia. Jak jednak pokazuje rzeczywistość, obraz ten w większość jest przekłamany. Zobacz, jak żyją bogaci ludzie.

Przez całe wieki stan materialny był odzwierciedleniem tego społecznego, a bogaci ludzi nie wstydzili się okazywać go. Wyeksponowanie majątku i pokazywanie różnic pomiędzy nimi a klasami niższymi przez wieki leżało w dobrym tonie. Dziś jednak jest zapełnienie inaczej. Osoby, które należą do tzw. klasy wyższej, stają się nie obnosić ze swoimi pieniędzmi i nie epatować zerami na koncie. Zmiany zaszły pod koniec  XX wieku, kiedy to milionerzy musieli zacząć bronić swojej prywatności przed mediami i wścibskimi, którzy chcieli poznać każdy skrawek ich życia. Dziś majątkiem chwalą się głównie celebryci. To oni budują w mediach skrzywiony obraz życia bogacza. Milionerzy z dziada pradziada wolą dyskrecję i urok elitarności.

Jak żyją bogaci? Przede wszystkim bezpiecznie

O ile jeszcze kilkadziesiąt lat temu emanowanie swoim bogactwem było w modzie, tak dziś milionerzy od tego odchodzą. Na ten stan rzeczy wpłynęły głównie media i obawa o bezpieczeństwo swoje oraz swoje rodziny. Zwiększony zasięg mediów sprawiał, że dziś nazwiska i twarze możnych znane są na całym świecie. W ich interesie nie leży więc upublicznianie to, gdzie mieszkają, czym jeżdżą, z kim się spotykają i gdzie spędzają wakacje. Bogaci ludzie nie chcą, aby ich życie było przedmiotem dyskusji milionów internautów, nie chcą też narażać się na porwania czy inne zagrażające życiu sytuacje.

Nie wszyscy jednak wychodzą z takiego założenia. W mediach możemy obserwować i takich, które zerami na koncie bardzo lubią się chwalić. Są to tzw. nowobogaccy, którzy majątek zdobyli w pierwszym pokoleniu oraz różnej maści celebryci. To właśnie prezentują obraz życia bogatych ludzi, który możemy codziennie oglądać w prasie, telewizji czy Internecie. Charakteryzuje się on ostentacyjnym konsumpcjonizmem.

Jak żyją bogaci? Bez rozrzutności

Majątki najbogatszych ludzi na świecie są trudne do oszacowania. W rankingach i zestawieniach publikowanych przez media pojawia się tylko rynkowa i  giełdowa wartość należących do nich firm, bez uwzględnienia ich prywatnych zasobów. Okazuje się jednak, że za dużymi pieniędzmi wcale nie idzie nadmierny konsumpcjonizm. Wcale nie kupują oni najnowszych modeli samochodów, nie mieszkają w najnowocześniejszych rezydencja, a zakupy robią z głową. Brak rozrzutności widać u takich bogaczy jak Ingvar Kamprad (założyciel Ikei), czy Jim Walton (syn założyciela Wal-Martu).

Jak żyją bogaci? Luksus nie jest im obcy

Nie oznacza to jednak, że bogatym luksu jest całkowicie obcy. Lubią oni wydawać pieniądze na ekskluzywne nieruchomości czy szybkie auta, często też kupują ubrania, biżuterię czy wyjeżdżają na wakacje. Wybierają oni jednak bardziej ekskluzywne oferty od przeciętnego Kowalskiego.

Jak żyją ludzie bogaci?

Zastanawiając się, jak żyją ludzie bogaci, trzeba wziąć pod uwagę to, że ich zwyczaje i przyczajenia są zupełnie inne niż zwykłych zjadaczy chleba. Mogą oni pozwolić sobie na więcej, a w dbaniu o samorozwój nie ograniczają ich pieniądze. Miliarderzy dużą wagę przykładają więc do kondycji fizycznej, która wpływa również na zdolność myślenia i umiejętność podejmowania dobrych decyzji. Jedną z ulubionych rozrywek ludzi bogatych jest sport i to w formie czynnej i biernej. Nie tylko zasiadają oni na trybunach najbardziej ekskluzywnych zawodów, ale i sami biegają, odwiedzają siłownie czy ćwiczą pod okiem personalnego trenera. Wysiłek fizyczny pomaga im zredukować stres oraz wspomaga prowadzenie wymagającego trybu życia.

Wskazuje się, że jedną z cech charakterystycznych życia bogatych ludzi jest też trzymanie się rutyny. Można to zaobserwować w stylu ubierania się. Zazwyczaj wyglądają oni zawsze podobne stroje. Wynika to z tego, że nie chcą tracić energii na podejmowanie nieważnych decyzji, np. co do stroju czy tego co zjedzą na obiad. Rutyna pozwala im ćwiczyć siłę woli oraz ograniczyć zużywanie energii.

Jak żyją bogaci? Pracują, pracują, pracują

Fortuna ludzi bogatych nie bierze się z niczego. Nawet ta odziedziczona wymaga, aby o nią dbać i nią zarządzać. Stąd też ludzie bogaci są niezwykle zajęci. Naukowcy, którzy podjęli się badania, jak żyją bogaci ludzie wskazują, że pracują on ok. 100 godzin tygodniowo, czyli 2,5 razu więcej niż normalny tydzień pracy. W ich standardowy dzień pracy wlicza się nie tylko siedzenie za biurkiem, ale także spotkania z innymi ludzi, głównie tymi, którzy już osiągnęli sukces.

Życie ludzi bogatych nie zawsze wygląda tak jak kreują to masowe media. Często nie mają oni nawet możliwości skorzystania ze swoich pieniędzy, bowiem większą część czasu pochłania praca. Nie oznacza to jednak, że zupełnie nie korzystają ze zgromadzonego majątku. Oni również mają hobby, uprawiaj sport czy wyjeżdżają na wakacje – wszystko jest tylko bardziej luksusowe.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here