Bardzo powszechnym problemem związanym z jazdą samochodem jest drżąca kierownica. Niestety wielu kierowców lekceważy takie drgania, próbując się do nich przyzwyczaić, co stanowi poważny problem, ponieważ zjawisko to może doprowadzić do uszkodzenia różnych elementów zawieszenia, a także okazać się niebezpieczne w czasie jazdy. Warto więc jak najszybciej pozbyć się takiego kłopotu, aby uniknąć poważnych awarii i napraw.
Najgorszą możliwą rzeczą jest zignorowanie drgań kierownicy, które prowadzą do uszkodzenia zawieszenia, pogarszają komfort jazdy, a także mogą doprowadzić do wypadku, gdy awaria nagle da o sobie znać na trasie. Najlepiej zatem zadbać o odpowiednią profilaktykę, aby uniknąć powyższych problemów oraz kosztownych napraw.
Wpływ ogumienia na drgania kierownicy
Istnieje bardzo wiele przyczyn drgań kierownicy i najczęściej można je wykryć na zasadzie prób i błędów. Warto w pierwszej kolejności sprawdzić opony. „Bardzo często przyczyną drgań kierownicy jest błahostka, taka jak na przykład niewłaściwe ciśnienie opon” – informuje nas specjalista od części do VW. Warto więc sprawdzić opony i w razie konieczności wyregulować ciśnienie do odpowiedniego poziomu. Dobrym pomysłem jest też dokonanie dokładnych oględzin ogumienia, ponieważ wszystkie pęknięcia, wybrzuszenia i inne niedoskonałości również są przyczyną występowania drgań wyczuwalnych na kierownicy. Bardzo często drgania można zmniejszyć lub całkowicie zlikwidować, korzystając z usług wyważania opon, oferowanych przez firmy wulkanizacyjne. Można też zamienić opony przednie z tylnymi, wówczas przednie ogumienie nie będzie aż tak zużyte, a to w połączeniu z wyważeniem pozwoli na likwidację drgań.
Wpływ układu hamulcowego na drgania kierownicy
Warto przeprowadzić jazdę próbną po każdej wykonanej czynności naprawczej, aby sprawdzić, czy udało się znaleźć i wyeliminować przyczynę drgań wyczuwalnych na kierownicy. W przypadku części do VW, a także samochodów wielu innych producentów, przyczyną wspomnianego problemu może być zużycie lub uszkodzenie elementów układu hamulcowego. Bardzo często bicie powodowane przez krzywe tarcze hamulcowe wywołuje drgania kierownicy, a także drgania wyczuwalne na pedale hamulca. W takiej sytuacji pomóc może przetoczenie tarcz, jeśli są odpowiednio grube lub ich wymiana, gdy są już zbytnio zużyte. Przy wymianie trzeba pamiętać o tym, że razem z tarczami trzeba wymieniać również klocki hamulcowe, zawsze wymieniane dla całej osi.
Jeśli po wykonaniu wszystkich powyższych czynności nadal występują drgania, wówczas jedynym rozwiązaniem jest udanie się do stacji diagnostycznej, gdzie pojazd przejdzie gruntowny przegląd, na podstawie którego uda się ustalić przyczynę problemu.