Czy warto zostać programistą PHP?

Programiści tworzą kilka grup zupełnie odmiennych specjalistów posiadających zróżnicowane kwalifikacje i umiejętności uprawniające ich do wykonywania konkretnych zadań. Nie da się ich przypisać do jednej kategorii. Wszystko bowiem zależy od tego, w jakim języku programuje dany specjalista od branży IT. Do tej pory najpopularniejsza i “najmodniejsza” była java, ale jednak programowanie w PHP szybko zdołało ją doścignąć. Wzrost jego popularności był nagły i… niestety dość krótki. Bo już teraz programowanie w PHP przestaje być często stosowane, a tym samym programista PHP zarobki coraz mocniej spadają. Czy więc warto w ogóle opanowywać naukę programowania w tym języku teraz, myśląc o swojej przyszłości? Okazuje się, że jednak tak. Chociaż to stwierdzenie wymaga oczywiście dokładnego uzasadnienia.

Języki, którymi posługują się programiści i stosowane przez nich metody, są zróżnicowane pod wieloma względami, dlatego nie da się ich podzielić na techniki “lepsze i gorsze”. Każda ma swoje dobre i złe strony. To, co jednak wyróżnia PHP na tle innych rozwiązań, to uniwersalny charakter tego języka. Wykorzystuje się go obecnie niemalże we wszystkich stronach internetowych. Oczywiście tworzący je ludzie bazują na różnych technikach i często łączą ze sobą odmienne rozwiązania, ale zawsze gdzieś znajdzie się miejsce na zaprogramowanie czegoś w języku PHP. Wystarczy zajrzeć do sieci, aby się o tym przekonać. Nawet najzwyklejszy użytkownik Internetu, o ile potrafi wejść głębiej w aspekty techniczne strony, bardzo szybko dotrze do informacji mówiących mu o tym, że portal częściowo został zaprogramowany właśnie w PHP. Są to informacje jawne, jasne i łatwe do odnalezienia. Dowodzą one tego, że mimo wzrostu popularności innych języków programowania, PHP wciąż jest “na topie” i dalej stosuje się je we wszystkich blogach, portalach internetowych czy nawet mediach społecznościowych. Co to znaczy? Otóż to, że ekspert w tej dziedzinie tak naprawdę zawsze znajdzie dla siebie pracę. O ile rzeczywiście okaże się dobry w tym, czym się zajmuje.

Spoglądając na przeciętne programista php zarobki, młody człowiek, wybierający dla siebie drogę edukacji lub nawet ostateczną drogę zawodową, może jednak zacząć oczekiwać zbyt wiele od tego zawodu. A taki sposób myślenia zazwyczaj jest gwoździem do trumny. Dlaczego? Bo jeśli ktoś skupia się wyłącznie na swoich przyszłych zarobkach i myśli tylko o tym, jak wiele będzie mógł zarobić na konkretnym stanowisku, kierując się przewidywalną pensją przy wyborze kierunku studiów i ogólnie branży zawodowej, sam zaczyna oczekiwać zbyt wiele. Zakłada, że to wszystko od razu mu się należy. Ma nadzieję, że już w swojej pierwszej pracy zdoła osiągnąć taką pensję, jaką w tym momencie uzyskują najlepsi programiści php. Do takiego sukcesu można jednak dojść wyłącznie dzięki swojej ciężkiej pracy, zaangażowaniu i solidnej motywacji do działania. Nikt nie staje się ekspertem w swojej dziedzinie tak od razu. Na wszystko trzeba sobie samodzielnie zapracować.

http://www.batfinanse.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here