Studia w Szkocji - czemu nie?

Studia w Polsce to piękna sprawa. Poziom edukacyjny polskich uczelni polepsza się bowiem z roku na rok, powstaje też wiele nowych ośrodków akademickich. Wciąż jednak wielu naszych rodaków wybiera studia zagranicą. W sumie trudno się im dziwić – studia w innym kraju, szczególnie zaś na Zachodzie, otwierają drzwi do wielu możliwości, jakich studia w Polsce nie oferują. A gdy mowa o studiach zagranicznych, warto się przyjrzeć Szkocji.

Ten piękny kraj, będący częścią składową Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, szczyci się nie tylko zapierającą dech w piersiach przyrodą, wielowiekową, bogatą historią i tożsamością, łączącą w sobie pierwiastki anglosaskie i celtyckie. Szkocja oferuje także mnogość wysokiej klasy uczelni, plasujących się w światowych czołówkach. Studia w Szkocji umożliwiają zatem zdobycie niezwykle prestiżowego i uznawanego na całym świecie dyplomu. Jeżeli więc myślisz o studiach zagranicznych, a język angielski nie stanowi dla ciebie problemu – pomyśl o studiach w Szkocji.

Jak wygląda szkocki system edukacji? Podobnie jak w wielu innych krajach europejskich, studia w Szkocji są dwustopniowe. Dzielą się zatem na dwa poziomy – undergraduate, czyli brytyjski odpowiednik naszego licencjatu oraz graduate – studia drugiego stopnia. W odróżnieniu jednak od naszego kraju, studia pierwszego stopnia trwają cztery lata, natomiast studia drugiego stopnia – już tylko rok.

Rekrutacja na studia w Szkocji też przebiega inaczej, niż w Polsce. Wszystkie części składowe Wielkiej Brytanii należą bowiem do systemu rekrutacyjnego UCAS. Daje to możliwość zarówno rekrutacji przez internet, jak i w formie papierowego formularza. Istnieje też ograniczenie – można aplikować na cztery, góra pięć kierunków. W Polsce takiego limitu nie ma. Dodatkowo, do formularza rekrutacyjnego należy dodać tak zwane Personal Statement, czyli rodzaj listu motywacyjnego, w którym określimy, dlaczego chcemy studiować akurat te kierunki, jakie wybraliśmy. Przy czym należy wybrać kierunki ze sobą spokrewnione. Warto też wiedzieć, że brytyjskie – a więc i szkockie – uczelnie przeprowadzają rekrutację wcześniej, niż ich polskie odpowiedniki. No i niestety – większość szkockich uczelni nie uznaje języka polskiego jako przedmiotu maturalnego. To zrozumiałe, nikt tam prawie nie używa naszego języka. Nie trzeba natomiast mówić, że angielski jest obowiązkowy. To akurat jest oczywiste.

Zła wiadomość. Wszystkie studia w Wielkiej Brytanii – a co za tym idzie, także i w Szkocji – są płatne. Na szczęście obywatele Unii Europejskiej mają prawo do nisko oprocentowanej pożyczki, która pokryje koszta twojej edukacji. Możesz ją spłacić dopiero po ukończeniu studiów. Rzecz jasna, nie wiadomo jak długo to jeszcze potrwa. Wiesz, Brexit i te sprawy…

Niemniej jednak warto wybrać studia w Szkocji. Kraj ten oferuje bowiem wysoki poziom edukacji, a także coś, co tygrysy lubią najbardziej – fantastyczne krajobrazy, zapierającą dech w piersiach przyrodę oraz bogatą, wielowiekową historię i tradycję. Polecam.

http://www.trenujsukces.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here