Czy instalowanie paneli PV się opłaca

Na temat paneli fotowoltanicznych jest wiele prawd i równie wiele mitów. Bardzo często mylone są one z panelami solarnymi i kolektorami słonecznymi.
Wiedzieć bowiem trzeba, że nie jest to wszystko to samo, bo o ile urządzenia solarne wytwarzają ciepło i służą bardziej do ogrzewania, o tyle panele PV tworzą prąd, którym zasilany jest sprzęt elektryczny.

Nie zawsze musi świecić słońce

Panele PV działają zawsze, kiedy na zewnątrz jest jasno i to nie zawsze słońce musi być wtedy widoczne. Oczywiście w bezchmurny i słoneczny dzień wytworzą one znacznie więcej napięcia elektrycznego, a w pochmurny dzień będzie go o wiele mniej. Jednak w każdym przypadku będą działały.

Według powyższego stwierdzenia, każdy laik może śmiało powiedzieć, że nie są one opłacalne. Ponieważ można to rozumieć tak, że zimą i nocą w danym domu nie będzie napięcia elektrycznego. Otóż nic mylnego, zagadnienie jest bardziej szerokie niż by się zdawało. Ważne są w tym wypadku “nadwyżki prądu”, które się produkują latem i każdego dnia. Czyli w odpowiednich warunkach produkuje się więcej prądu, który jest magazynowany i wykorzystywany, wtedy kiedy wytwarza się go znacznie mniej.

80% na 20%

W przypadku paneli PV można najpierw “zmagazynować” nadwyżkę, a potem ją odebrać. Zasada jest taka, że 80% można wykorzystać samemu a 20% jest liczone jako “opłata” do zakładu energetycznego.

Polega to na tym, że używając paneli PV, płacimy do zakładu energetycznego tylko opłatę stałą, a wytworzoną nadwyżkę oddajemy do sieci. W ciągu 12 miesięcy musimy ją wykorzystać i zawsze o tyle mniej będziemy płacić rachunki za prąd.

Co się stanie, gdy w ciągu 12 miesięcy nie wykorzysta się nadwyżki?

Niestety wtedy wyprodukowana energia zmarnuje się. Nikt tego od nas nie kupi. Dlatego w przypadku zakupu paneli PV, trzeba przed tym dobrze oszacować, jaka ilość energii nam będzie potrzebna.

Od konkretnego oszacowania wykorzystanej w przyszłości energii zależeć powinien zakup ilości paneli, które zamontujemy na dachu swojego domu. Jest to bardzo ważne, ponieważ może się okazać tak, że kupimy ich za dużo i nie dość, że zmarnujemy pieniądze na ich zakup, to jeszcze będziemy marnować wytworzoną energię. Panele PV nie są nierozwiązaną zagadką, trzeba tylko odpowiednio podejść do zagadnienia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here