Historia francuskiego domu mody Balmain, to inaczej historia żółtej sukienki. Chociaż marka Balmain nie jest wymieniana jednym tchem razem z innymi francuskimi domami mody, to i tak warto jest uwagi i to nie tylko ze względu na legendarną żółtą sukienkę. Projekty tej marki często goszczą w garderobach blogerek modowych i celebrytów. Poznaj historię marki Balmain.

Markę Balmain założył Pierre Balmain. Pochodzący z zamożnej rodziny francuskich przedsiębiorców Pierre urodził się w alpejskim miasteczku St. Jean de Maurienne w 1914 roku. Z modą do czynienia miał od dziecka – jego matka prowadziła butik z sukniami i dodatkami. To właśnie im młody projektant obserwował eleganckie panie, które stały się dla niego inspiracja. Pierre Balmain pokochał elegancja, szyk i luksus. To w butiku matki stworzył też  podwaliny swojego domu mody, czyli zdobienia przepych i drapowane tkaniny. Moda jednak nie była pierwszym wyborem Pierre Balmain. Na początku zamierzał o studiować architekturę w Paryżu.

Architekt, który stał się projektantem

Pierre Balmain rozpoczął studia na wydziale architektury, ale szybko okazało się, że zamiast budynków projektuje suknie. Zrezygnował więc ze studiów i rozpoczął pracę u francuskiego mistrza haute couture Luciena Lelonga. Razem z nim  w studium wielkiego mistrza pracowali też Dior i Hubert de Givenchy. Cała trójka świetnie się rozumiała i miała podobne podejście do mody. Połączyły ich wąskie talie, proste kroje i rozkloszowane spódnice.

Dom mody Balmain

W 1945 roku Pierre Balmain postanowił odejść z pracowni Lelonga i otworzyć swój własny dom mody. Wtedy też podobną decyzję podejmuje Dior. Obydwaj tworzą kolekcje eleganckie i szykowne, które wyróżniały się przepychem i luksusem. Projekty pokochały Europejki, które zmęczone były latami wojenne biedy i oszczędności. Trend zapoczątkowany przez Balmain zdominował damską modę na długie lata. Styl Balmain nazywany był Jolie madame. Nazwa ta współczesnym znana jest głównie jako marka perfum.

Balmain w garderobie gwiazd

O ubraniach Balmain świat usłyszał od wielkich gwiazd. Po jego projekty chętnie sięgały Ava Gardner, Audrey Hepburn, Brigitte Bardot, Marlene Dietrich. Jego ubrania pokochały eleganckie kobiety, które ceniły go za prostotę połączoną z luksusem. W latach 60. XX wieku projekty francuskiego domu mody stały się jeszcze bardziej luksusowe. Dominowały ręcznie zdobione i haftowane ubrania.

W latach 80. XX wieku twórca legendarnego francuskiego domu mody umiera, a markę przejmuje Erik Mortensena. Przez lata był on prawą ręką Pierra i udało się mu utrzymać poziom kolekcji. Sam również wprowadził wiele nowości. W historii współczesnej mody zapisały się jego żakiety o mocnych ramionach. Kolejnym projektantem, który odcisnął swoje piętno na domu mody Balmain, był Oscar De La Renta. Świetnie radził sobie jako dyrektor kreatywny, ale krytycy stale wypominali, że jego kolekcjom brakuje francuskiego sznytu. Negatywne opinie oraz pogłębiający się kryzys w modzie couture zmusił De La Renta do odejścia. Równocześnie z opuszczeniem przez niego francuskiego domu mody w Balmain rozpoczęła się prawdziwa rewolucja.

Rewolucja w 2005 roku

Od 2005 roku nowym oktantem domu mody Balmain jest Christophe Decarnin. Jego projekty całkowicie odmieniły markę. Kolekcje sygnowane jego nazwiskiem nie mają nic wspólnego z dawną jolie madame. Współczesna kobieta Balmain jest silna, seksowna i pewna siebie. Zakłada złote sukienki, obcisłe skórzane spodnie oraz ubrania z mocnymi ramionami. Te rewolucyjne zmiany i innowacyjne projekty pokochali krytycy i gwiazdy. Dziś Balmain to jedna z ulubionych marek gwiazd największego formaty. Decarnin wprowadził dom mody Balmain na szyty, jednak w 2011 roku zrezygnował z pracy. Zastąpił go młody Oliver Rousteing.

Balmain z nowym projektantem

Po zmianie projektanta modowy świat wstrzymał oddech i zastanawiał się, w którym kierunku podąży marka Balmain. 25-latek, które modowe szlify zdobywał w pracowni Roberto Cavallego, świetnie rozumiał estetykę poprzednika i kontynuował jego dzieło. Dzisiejsze kolekcje Balmain to nadal obcisłe i wyzywające stroje, żakiety z ozdobnymi kamieniami oraz spódnice tulipany. Misternie drapowane i ociekające przepychem projekty goszczą na najważniejszych modowych wydarzeniach i nieustannie zachwycają. Jednocześnie projekty Rousteing zaczynają przypominać dawny styl niezwykle eleganckiego Pierre Balmain.

Balmain nie tylko urania

Dziś dom mody Balmain to nie tylko luksusowe ubrania, ale i światowej sławy perfumy. Zapach Balmain to te dla kobiet i mężczyzn. Panie mogą sięgać po takie zapachy jak Extatic, Eau D’ivoire czy Vent Vert będące idealnym dodatkiem do szpilek i ciężkich rockowych strojów. Zapach dla panów to  Balmain Homme, które pasują zarówno do codziennego, jak i zobowiązującego stroju. Największą popularnością cieszą się jednak perfumy Balmain Extatic, które po raz pierwszy ukazały się na rynku w 2011 roku. Od tego czasu powstało wiele ich wersji. Zapachy z kolekcji Extatic są symbolami, które odzwierciedlają charakter marki Balmain. W butelce zamknięte są aldehydowe i kwiatowe kompozycje eleganckie i wyraziste.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here