Oryginalne pomysły, precyzyjne krawiectwo i strukturalne kroje – to zawdzięcza współczesna moda hiszpańskiemu projektantowi Cristobal Balenciaga. Założona przez niego marka to dziś symbol kreatywności i nowatorstwa. Lubią ją gwiazdy i możni tego świata. Poznaj historię domu mody Balenciaga.
O powstaniu domu mody Balenciaga krąży piękna historia. Mówi ona, że w niewielkie rybackiej wiosce Grtaria położonej w kraju Basków pojawiła się elegancka kobieta. Zobaczył ją 13 – letni chłopiec, który długo przyglądał się, jak przechadza się nabrzeżem Oceanu Atlantyckiego, aż w końca spytał, czy może coś dla niej uszyć. Kobieta była markiza de Casa Torres (babcia przyszłej królowej Belgii Fabioli), a chłopcem Cristobal Balenciaga. Inna wersja tej historii mówi, że młody projektant poznał markizę w posiadłości, w której pracował jego matka. Tam Balenciaga miał zaproponować, że skopiuje suknię eleganckiej kobiety. Ta zgodziła się, a Balenciaga tworzył suknię idealną. W podzięce markiza miała sfinansować naukę chłopca. Nie wiadomo, czy któraś z wersji tej historii jest prawdziwa. Faktem jest jednak, że to właśnie markiza sfinansowała naukę Cristobala Balenciaga w Casa Gomez w San Sebastián.
Pierwszy butik Balenciaga
Pierwszy butik Balenciaga otwiera 1917 roku. Już rok później jego sklepy są w Madrycie i Barcelonie. Projektowana przez niego odzież zyskała dużą popularność wśród hiszpańskiej arystokracji. Błyskotliwą karierę przerwała jednak hiszpańska wojna domowa. To ona zmusiła Balenciagę do wyjazdu do Francji. Tam również zajął się modą. Jego kreacje zostały przyjęte bardzo ciepło, a o sam stworzył krawiectwo zgodę z francuską tradycją. Jego ubrania sprzedawane były w niezwykle wysokich cena i kupowane przez śmietankę towarzyską.
Jeden dom mody, wielu projektantów
Swój styl dom mody Balenciaga zawdzięcza nie tylko genialnemu Cristobal Balenciaga, ale i innym projektantom, którzy przez dekady przewijali się przez markę. Dla Balenciaga projektowali m.in. Oscar de la Renta, Emanuel Ungaro czy Hubert de Givenchy.
Rozczarowany modą
Dom mody Balenciaga, chociaż tak popularny i doceniany nie zawsze święcił sukcesy. Kilka lat przed swoją śmiercią Cristobal Balenciaga rozczarowany modą postanowił zamknąć swój dom mody. Od 196 roku marka pogrążyła się w letargu, który trwał do 1986 roku. Wtedy to podjęto pierwsze próby jego reaktywacji. Nie były one jednak zbyt udane.
Prowadziła rewolucja
Prawdziwą rewolucję dom mody Balenciaga przeżył dopiero w 1997 roku. Wtedy to na jego czele stanął awangardowy i intrygujący projektant Nicholas Ghesquière. Zadziwił on świat dekonstrukcją, patchworkowym zestawieniem tkanin, innowacyjną fakturą, militarnymi odwołaniami oraz stylem science fiction. Jego projekty sprawiły, że marka Balenciaga ponownie weszła na salony modowe. Projektant przywrócił jej dawną renomę, a jednocześnie nadał nowoczesny i luksusowy charakter. Jego projekty bazowały na tych tworzonych przez założyciela marki, ale były bardziej świeże i hip. Ubrania Balenciaga charakteryzowały rozbudowane ramiona, nietoperzowe rękawy, beczkowate linie.
Alexander Wang w Balenciaga
Sukcesję po Nicolasie przejął Alexander Wang. Równie brawurowy i odważny swoją pierwszą kolekcję Balenciaga zaprezentował podczas paryskiego tygodnia mody w 2013 roku. Jego projekty inspirowane stylem Balenciaga, odwoływały się do flagowych projektów Cristobala. Młody projektant w swoich kolekcjach łączył architektoniczne fascynacje Cristobala ze swoim minimalistycznym podejściem do mody oraz fascynacja surowymi uniformami i graficznymi wzorami. Za kadencji Wanga dom mody Balenciaga wraca też do inspiracji sportowych i uwielbianej przez Cristobala czerni.
Co Balenciaga zrobił dla mody?
Balenciaga w świecie mody zapisał się niezwykle wyraźnie. To jemu zawdzięczamy sukienki o kroju tuniki i szmizjerki. Balenciaga to również poszerzyć ramiona i przemieścić talię, stawiał na awangardowe cięcia i architektoniczne kroje. Jego projekty charakteryzowały się bufiastymi rękawami, wielkimi kołnierzami, płaszczami kokonami z rękawami 3, fasonami kimonowymi i spódnicami bombkami. Te rozwiązania nadal widoczne są w projektach Balenciagi. Jednym z największych hitów hiszpańskiego domu mody jest również torebka Motorcycle The First. Jej najpopularniejszy model to wersja city. Torebka Balenciaga powstała w 2000 roku i została zaprojektowana przez Nicolasa Ghesquiere. Model ten pokochały takie gwiazdy jak Kate Moss. Na liście klientek domu mody Balenciaga znajdują się też takie sławy jak Grace Kelly, Jackie Kennedy, Lee Radziwiłł, Ava Gardner, Marlena Dietrich, Lauren Bacall.
Perfumy Balenciaga
Dom mody Balenciaga przez lata rozszerza swoją ofertę. Opończ ubrań i dodatków do sprzedaży wprowadził również perfumy. Zapachy Balenciaga oparte są na fiołku. Pierwsza perfumy Balenciaga wprowadził na rynek w 1946 roku, nosiły one nazwę Le Dix. Ich nazwa nawiązywała do adresu atelier w Paryżu przy 10, Avenue George V. Perfumy od razu zostały entuzjastycznie przyjęte i konkurowały z perfumami Chanele. Dziś w portfolio marki Balenciaga znajduje się ponad 10 zapachów m.in. sławne La Fuite des Heures (1949) i Quadrille (1955).