Kobiecość, elegancja i klasa – te trzy cechy łączą dom mody Valentino. Ta włoska marka już od ponad pół wieku tworzy kreacje dla najpiękniejszych kobiet świata. Kolekcje od zawsze wzbudzały zachwyt i sensacje, a sama historia marki mogłaby posłużyć jako scenariusz filmu, gdzie w głównych rolach występuje luksusowa moda, arystokracja oraz polityka. Jak jest historia tej włoskiej marki?
Twórcą domu mody Valentino jest Valentino Garavani. Projektant urodził się w Vogherze w Lombardii na północy Włoch 11 maja 1932 roku. Pierwsze kroki w świecie mody stawiał u lokalnej projektantki Ernestiny Salvadeo, gdzie pracował pod opieką swojej ciotki Rosy. Już wtedy wiedział, że swoją karierę związał z modą. Aby urzeczywistnić marzenia, rozpoczął studia we francuskiej prestiżowej École des Beaux-Arts przy izbie mody wysokiej – Chambre Syndicale de la Couture Parisienne. W czasie nauki odbywał liczne staże m.in. u Jacquesa Fatha, Cristobala Balenciagi oraz w butiku Jeana Dessèsa. To właśnie tam ćwiczył swoje umiejętności rysunku oraz zajmował się stylizowaniem witryn sklepowych oraz prywatnymi przymiarkami. Jego ostatnią pracą w Paryżu był staż w domu mody Guy Laroche. Po zakończeniu studiów w 1959 roku wrócił do Rzymu.
Początki domu mody Valentino
Zaraz po powrocie z Paryża do Rzymu młody Valentino przy pomocy swoich rodziców założył własną markę modową. Siedziba firmy mieściła się przy prestiżowej ulicy Via Condotti. Projekty Valentino zyskały dużą popularność i już w połowie lat 60. XX wieku sięgały po nie najbardziej znaczące kobiety na świecie. Kreacje charakteryzujące się kolorem czerwonym ubierała m.in. Jackie Kennedy. Rozwój firmy i podbój rynków międzynarodowych nastąpił po poznaniu przez Valentino Giancarlo Giammetti’ego. Mały dom mody przekształci się w spółkę. Partnerzy w biznesie związali się też ze sobą w życiu prywatnym.
Pierwsza kolekcja couture Valentino
Pierwsza kolekcja couture, czyli ubrań do użytku codziennego Valentino zadebiutowała w 1962 roku. Pokaz odbył się w Pitti Palace we Florencji, a show sprawiło, że marka zyskała jeszcze większą popularność wśród zamożnej klienteli. U Valentino kupowała arystokracja, koronowane głowy i możni tego świata. Na liście jego klientów znalazły się takie nazwiska jak: Begum Aga Khan, Królowa Belgii Paola, Elizabeth Taylor oraz Audrey Hepburn. Sukces potwierdzają kolejne nagrody branżowe m.in. ta przyznawana przez multibrand Neiman Marcus.
Najważniejsza klientka Valentino
Lista klientów domu mody Valentino jest niezwykle długa, jednak jego najwierniejszą i najważniejszą klientka była Jacqueline Kennedy. W 1964 roku zamówiła u projektanta 6 sukienek w kolorze czarnym i białym, które nosiła podczas oficjalnych wystąpień. Jednak to nie one stały się najsłynniejszą kreacją Valentino. Na to miano zasłużył różowy kostium, który Jackie miała podczas zamachu na prezydenta Kennedy’ego 22 listopada 1963 roku w Dallas. Warto wspomnieć, że Valentino na zawsze pozostał ulubionym projektantem pani Kennedy. To on zaprojektował jej suknie na ślub z greckim milionerem Onassisem.
Stały rozwój
W latach 60 i 70. XX wieku dom mody Valentino stale się rozwijał. Projektant czas ten siedział w Nowym Jorku, gdzie stworzył kilka linii ubrań: Valentino, Valentino Garavani, Valentino Roma and R.E.D. Valentino inwestował także w nieruchomości i dzieła sztuki. W tym czasie Valentino zawarł też wiele cennych przyjaźni m.in. z Andym Warholem. Sam dom mody w tym czasie zyskał duży butik w Mediolanie, w którym można zakupić kolekcję ready-to-wear.
Valentino nie tylko dla dorosłych
Wraz z rozwojem domu mody Valentino postanowił poszerzyć swoją ofertę. W latach 80. XX wieku uruchomił linie odzieży dla dzieci oraz młodzieży, którą zatytułował Oliver (nazwa na cześć ukochanego psa). Valentino inwestował również w kulturę – w Rzymie otworzył Akademię Valentino, która miała być miejscem wydarzeń kulturalnych i artystycznych.
Valentino sprzedany!
W 1998 roku Valentino oraz Giammetti sprzedał dom mody włoskiemu holdingowi HdP za cenę 300 milionów dolarów. Biznes następnie przeszedł w ręce Marzotto Apparel. Valentino cały czas pozostał zaangażowany w działalność firmy. Swój ostatni pokaz mody realizował w 2007 roku. Kolekcję zaprezentowano w ramach paryskiego tygodnia mody na sezon wiosna-lato 2008. Kreacje zaprotegowany takie modelki jak Naomi Campbell, Claudia Schiffer oraz Eva Herzigova.
Valentino bez Valentino
Po odejściu Valentino funkcję głównego projektanta przejęła Alessandra Facchinetti, która skupiła się głównie na kolekcji ready-to-wear oraz akcesoriach. Valentino wspierał natomiast powstawanie kolekcji haute couture domu mody. Ich wspólne działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów i Alessandrę na stanowisku zostawił duet Maria Grazia Chiuri oraz Pier Paolo Piccioli. Zadebiutowali oni w 2009 roku, a ich projekty podbiły świat mody.
Dziś twórca domu mody Valentino odszedł już na zasłużoną emeryturę, nie oznacza to jednak, że całkowicie porzucił projektowanie. Czasem podejmuje się tego zadania na specjalne życzenie. Zaprojektował min suknie ślubną Ann Hathawy oraz księżniczki Szwecji Madeleine. Kiedy nie projektuje, inspiruje młodych kreatorów mody.