Urlop na żądanie: jak zgłosić i kiedy?

Jak zgłosić przełożonemu urlop na żądanie? Jakie warunki należy spełnić? Warto znaleźć odpowiedzi na te pytania, by wiedzieć, na co można sobie pozwolić w pracy i czego oczekiwać od szefa.

Urlop na żądanie często jest nazywany “kacowym”. Pracownik może go wykorzystać, kiedy w jego życiu wystąpi nieoczekiwana sytuacja wymagająca dnia urlopu. Ten wolny dzień jest wliczany w przysługujący pracownikowi w ciągu całego roku urlop wypoczynkowy. Ile dni urlopu na żądanie można zgłosić? Maksymalnie zatrudnionej w danej firmie osobie przysługują 4 dni takiego typu urlopu. Liczba ta jest taka sama dla wszystkich pracowników – zarówno tych, których pula dni wolnych wynosi 20, jak również 26.

Prawo do wybrania urlopu na żądanie ma tak naprawdę każdy pracownik – jeśli przysługuje mu urlop przeznaczony na cały rok, ma także możliwość wybrania “kacowego”. Nie należy mylić “kacowego” z dodatkowymi świadczeniami oferowanymi przez firmę, gdyż nie są to żadne extra dni urlopu. 4 dni przysługujące w ramach tej specyficznej formy urlopu można wybrać dzień po dniu lub w różnych częstotliwościach w ciągu roku – to już indywidualnie zależy od każdego pracownika.

Jak zgłosić urlop na żądanie? Należy to zrobić najpóźniej w ten dzień, kiedy pracownik chce zacząć urlop. Taką wersję reguluje Kodeks pracy. Warto również wiedzieć, że szczegóły zgłaszania urlopu na żądanie mogą być uwzględnione w regulaminie przypisanym do konkretnej firmy. Przed zgłoszeniem potrzeby urlopu na żądanie warto więc w pierwszej kolejności zapoznać się z nimi.

W sytuacji, kiedy pracownik w normalnych warunkach rozpoczyna pracę o 8, nie może zgłosić urlopu o godz. 13. Według Sądu Najwyższego, można to zrobić do chwili, kiedy pracownik rozpoczyna zwyczajowy dzień pracy. Fakt, że pracownikowi zależy na urlopie na żądanie, powinien zgłosić przełożonemu w dowolny sposób. Ważne jednak, aby wybrana metoda okazała się skuteczna. Dopuszczalne są różne formy zgłoszenia, począwszy od wysłania SMS, przez maila do wykonania telefonu lub osobistej rozmowy. Warto jednak zadbać o pozyskanie dowodu na przesłanie wiadomości, stąd wskazane jest wysłanie SMS czy wiadomości mailowej.

http://www.intelektualnie.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here