mieszkanie

Wersal jest synonimem przepychu, wszak XVIII-wieczne,  pałacowe wnętrza ze skromnością nie miały nic wspólnego. Mnogość zdobień nie tylko na ścianach, ale również rzeźbionych meblach mogła przyprawiać o zawrót głowy. Obecnie do pałacowych trendów się powraca, choć może w nieco złagodzonej formie. W dzisiejszym poradniku zastanowimy się, jak urządzić salon? Z  przepychem, rustykalną nuta, a może orientalnym powiewem bądź na ekologiczną modłę?

Pałacowe wnętrze czyli marmury i sztuka nowoczesna

W barokowych wnętrzach ich właściciele umieszczali własne portrety na ścianach malowane  przez znamienitych twórców. Dziś chętniej sięgamy po sztukę bardziej nowoczesną, zatem XX-wieczną. Pop-art czy hieprrealizm mogą bardzo dobrze prezentować się w pałacowym wnętrzu, urządzonym w dzisiejszych czasach. Tutaj oczywiście na ścianach królować będzie biel, wszak dzieło nie może mieć zbytniej konkurencji. Oczywiście na jednej ze ścian, tam gdzie znajduje się kącik czytelniczy można postawić na tapetę z ornamentem. Wszak zdobionych ścian nie może zabraknąć w takim wnętrzu. Oczywiście meble muszą być tapicerowane miękkimi i ekskluzywnymi materiałami. Sprawdzą się aksamit, a także plusz, ewentualnie można pokusić się o materiały sztuczne imitujące te naturalne, ważne jednak, by były biodegradowalne. Jeśli ściany są „skromne”, to podłogi muszą być wytworne. Zatem dobrze będzie prezentował się ekskluzywny gres podłogowy klasy premium. W pałacowych wnętrzach mieliśmy doskonałej klasy parkiety drewniane, a my możemy postawić na płytki drewnopodobne na wysoki połysk z rysunkiem drewna. Szeroki wybór można znaleźć w sklepie klink.pl.

Rustykalny salon inspirowany górską karczmą

W trendach na 2020 rok można zauważyć, że modne jest połączenie białych ścian i drewna w postaci paneli drewnianych. Można w ten sposób ocieplić salon. Nie może zabraknąć starych, dodatkowo postarzanych mebli, a także typowo góralskich krzeseł z  ażurowymi oparciami, gdzie wycięte zostały typowo folkowe wzory. Główną atrakcją takiego salonu będzie właśnie długi, koniecznie kwadratowy stół. Zamiast tradycyjnej sofy – drewniana ława przykryta góralską chustą albo baranią skórą. Na ścianach mogą znaleźć się typowo góralskie akcenty. Na małych półeczkach dzbanki i kubki zdobione, np. tradycyjna zastawa z Bolesławca. Na ścianach zamiast obrazów ceramiczne, dekoracyjne talerze, a w ramkach dziergane serwety. Na podłodze panele drewniane, bo drewno jest tutaj materiałem dominującym.

Orient w Twoim salonie

A może tak urządzić salon na orientalną nutę? Na ścianach pięknie zaprezentują się tapety winylowe, połyskujące niczym jedwab. Meble wykonane z drewna egzotycznego, a także bambusa świetnie się ze sobą skomponują. Bambusowe fotele z dekoracyjnymi poduszkami jedwabnymi przetykanymi złotą lub srebrną nicią, a także narożnik wykonany z tego samego materiału bądź  też typowo kolonialny z bogatymi drewnianymi zdobieniami na bokach i u dołu doskonale się tu sprawdzą. Nie może zabraknąć akcentów w postaci wachlarzy na ścianach czy też wielkiego wazonu postawionego w rogu salonu. Wszak oryginalność i eklektyzm, czerpanie z różnych kultur, to jedne z najważniejszych kwestii we współcześnie tworzonych aranżacjach.

A może minimalistyczny, ekologiczny salon?

Nie potrzeba drogich materiałów ani też wytwornych mebli, by nasz salon „błyszczał”. Czasem mniej znaczy więcej i posiłkując się tą zasadą, a także myślą ekologiczną, można stworzyć minimalistyczny, a zarazem piękny salon. Na ścianach znajdą się panele korkowe, przy produkcji których nie ucierpiało żadne drzewo. Mogą być tworzone z korków po winie albo pozyskiwane bezpośrednio z drzew, które do tego celu nie zostają ścinane, a kora na nowo się odradza. Co więcej mogą być barwione w masie bez użycia szkodliwych chemikaliów i dzięki temu powstanie kolorowa aranżacja ścian. Jedna ze ścian we wnętrzu może być też zielona. Jest wiele roślin , które dobrze czują się we wnętrzach, a przy okazji pochłaniają szkodliwy dwutlenek węgla, a także promieniowanie emitowane przez urządzenia elektroniczne. Na podłogach można postawić na ceramikę i płytki drewnopodobne. Sofa czy stolik mogą być wykonane z materiałów biodegradowalnych. Zresztą nie znajdzie się tu wiele mebli, gdyż dbamy o wrażenie przestronności. Może zatem znajdzie się jeszcze miejsce na biblioteczkę i fotel.

Wnętrze może być pełne przepychu albo skromne, każde będzie prezentowało się modnie, jeśli urządzisz je ze smakiem. Zatem zainspiruj się i twórz własne dzieło w Twoim salonie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here