Złote dziecko, prowokator, wielki kreator tak określany był Yves Saint Laurent. Jednak ten rewolucjonista w zakresie damskiej mody był nieśmiałym człowiekiem o bujnym życiu uczuciowym w nieobliczalnych latach 60. i 70. XX wieku. Mówi się, że to on jako pierwszy zrozumiał, że kobiety w ubraniach chcą nie tylko wyglądać pięknie, ale i czuć się pewne siebie oraz bezpiecznie. Mówi się też, że Chanel dała kobieta wolność, a Saint Laurent – siłę.  Co jeszcze dał ten geniusz kobiecej modzie?

Yves Saint Laurent urodził się w Algierii w 1936 roku. W tym czasie kraj ten był okupowany przez Francuzów. Laurent od młodych lat wykazywał talent do mody. W młodym wieku projektował suknie dla swoich sióstr i matki. Dzieciństwo młodego Saint Laurenta nie było najłatwiejsze. W szkole wyśmiewano jego zamiłowanie do mody oraz odmienną orientację seksualną. Przez to młody geniusz by dzieckiem zastraszony i nerwowym.

Kariera u Diora

W wieku 17 lat rozpoczął karierę w modzie i aby doskonalić swój warsztat, przeniósł się do Paryża. Dwa lata po przyjeździe do Francji Yves Saint Laurent  pracował jako asystent u Christiana Diora, a po jego śmierci w 1957 roku został dyrektorem artystycznym domu mody Dior. To właśnie Laurent uratował tę markę przed bankructwem, a warto nadmienić, że miał wówczas tylko 21 lat. Błyskotliwą karierę młodego geniusza przerwało jednak powołanie do wojska w związku z wojną francusko-algierską. Sam jego pobyt w armii nie był długi i zakończył się załamaniem nerwowym z powodu szykan współtowarzyszy broni. Saint Laurent trafił do szpitala psychiatrycznego, gdzie leczono go elektrowstrząsami. Po kuracji wrócił do Paryża, ale czekało go tam kolejne rozczarowanie – nie było już dla niego miejsca u Diora.

Saint Laurent pracuje pod własnym nazwiskiem

Odrzucony przez Diora bezrobotny Saint Laurent postanowił spróbować pracować na własny rachunek. Z pomocą swojego partnera Pierre’a Berge otworzył własny dom mody, który znany był pod nazwą YSL. Yves zajął się stroną kreatywną, a jego partner zajął się stroną organizacyjno-finansową firmy.

Pierwsze sukcesy

Pierwsze sukcesy dom mody Saint Laurenta zaczął odnosić w latach 60. i 70. XX wieku. Jego kolekcje odmienił modę i oddawały ducha swoich czasów. Saint Laurent ubierał kobiety wyzwolone, wyemancypowanie, jednocześnie nie obdzierał ich jednak z kobiecości. Pomysły, które zmieniły modę to m.in. szmizjerka, spodnium, smoking w wielu wariantach, kolekcję Safari, sukienka Mondrian czy moda pret-a-porter. Saint Laurent zaprojektował jednak nie tylko ubrania, ale i perfumy. Te stały się popularne, dzięki reklamie z 1971 roku. Wtedy to Yves zaszokował cały świat, występując nago w reklamie perfum Pour Homme. Reklamy wzbudziła niemałe kontrowersje i skandale.

Życie prywatne Saint Laurent

Na ustach wszystkich w latach 60. i 70. XX wieku były nie tylko kolekcje domu mody Saint Laurent, ale i życie prywatne wielkiego projektanta. Słynął on z rozwiązłości i licznych zdrad swojego partnera Pierre’a Berge. Dodatkowo Yves Saint Laurent zmagał się z chorobą dwubiegunową, w której wyniku występowały u niego zmiany nastroju. Projektant uzależniony był od narkotyków oraz alkoholu. Yves Saint Laurent zasłynął również jako właściciel buldogów francuskich, które za każdym razem nazywał tak samo – Moujik.

Światowy prestiż i tabu

Z biegiem czasu dom mody Yves Saint Laurent zyskiwał sławę i stał się jednym z tych najbardziej prestiżowych. Świat mody doceniał Saint Laurenta za przełamywanie tabu i nowe podejście do kobiecych ubrań. To właśnie on jego pierwszy do swoich pokazów zaangażował modelki mniejszości etnicznych. Jako pierwszy pokazał również na wybiegu kobiecie piersi pod prześwitującymi szyfonowymi bluzkami. Odważne projekty Saint Laurenta były docenione przez świat mody, a największym uhonorowaniem była wystawa kolekcji projektanta w Metropolitan Museum of Art. w Nowym Jorku. Saint Laurent był pierwszy projektantem uhonorowanym w ten sposób i pierwszy życzącym człowiekiem, którego dzieła w ten sposób wystawiono w MET.

Pret-a-porter

Pierwszy butik pret-a-porte dom mody Saint Laurent otworzył w 1966 roku w Paryżu. Butik nosił nazwę Rive Gauche i położony był na lewym brzegu Sekwany w dzielnicy młodych lewicujących intelektualistów, studentów i rewolucjonistów. Można było w nim kupić ubrania gotowe do noszenia, które znacząco różniły się od mody haute couture. Otwarcie butiku świat mody uznał za niezwykle radykalny ruch i nie spotkał się on z przychylnością branży. Saint Laurentowi zarzucono, że niszczy wielką modę. Odpowiedź projektanta była tylko jednak: Moda byłaby bardzo smutna, gdyby jej jedynym celem było ubieranie bogatych kobiet.

Inspiracje domu mody Saint Laurenta

Największą inspiracją i muzą projektanta była Loulou de la Falaise. To ona pomagała mu projektować biżuterię i akcesoria. Z czasem dołączyła do niej aktorka Catherine Deneuve. To ona została pierwsza klientom sławnego butiku na lewym brzegu Sekwany, ona też do śmierci pozostała przyjaciółką i najwierniejszą klientką Saint Laurenta. Do jego sławnych klientek należała również modelka Bianca Perz – Mora Macias. To ona zaszokowała świat, wychodząc za Micka Jaggera w białym damskim garniturze od Saint Laurenta, zamiast tradycyjnej sukni ślubnej.

Yves Saint Laurent zmarł 1 czerwca 2008 roku w Paryżu. Wcześniej dom mody YSL sprzedano koncernowi farmaceutycznym Sanofi. Następnie przeszedł on w ręce grupy PPR. Od 2004 roku głównym projektantem jest Stefano Pilati.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here