Moschino to włoski dom mody, który specjalizuje się w produkcji odzieży pret-a-porter. Marka proponuje ubrania wysokiej klasy. Projekty domu mody Moschino należą do tych odważnych i z fantazją. Marka została założona przez Franco Moschino w 1983 roku w Mediolanie. Sławę przyniosły mu innowacyjne, ekscentryczne projekty, które nie raz były krytykowane przez przemysł modowy.

Franco Moschino przygodą z modą rozpoczął od szkicowania projektów ubrań. Miało to mu pomoc zarobić na czesne w Accademia delle Belle Arti w Mediolanie, gdzie zamierzał studiować malarstwo. Zdolny i z wyobraźnią został szybko dostrzeżony przez światowej sławy dom mody Versace. Pracę tam rozpoczął w 1971 roku jako ilustrator i wkrótce stał się gwiazda świata mody.

Własny dom mody Franco Moschino

Franco Moschino swoją pierwszą autorską kolekcję ubrań stworzył w 1983 roku. Wypuszczona została ona pod szyldem Moschino Couture!. W tym samym roku projektant założył firmę Moonshadow. Od początku założeniem jego projektów było zaskakiwać społeczeństwo i wyśmiewać istniejące zasady. Jego ideą było bawić się modą a nie nią przejmować. Stąd też na w kolekcjach Moschino można było oglądać kapelusze z żarówkami czy żakiety przypominające kaftany bezpieczeństwa. Tak odważne i ekscentryczne projekty sprawiły, że Moschino zaczęto szybko nazywać włoskim Gaultier.

Ubrania Moschino i nie tylko

Dziś marka zawiera kilka linii. Pierwszą z nich jest Moschino, czyli główna linia damskiej i męskiej odzieży. Drugą linię jest ta stworzona w 1988 roku, czyli Moschino Cheap and Chic. W jej ramach projektowane są ubrania damskie. Ostatnią linią jest Love Moschino znana również jako Moschino Jeans. Była ona dostępna od rynku od 1986 do 2008 roku. Oprócz tego pod szyldem marki Moschino są sprzedawane akcesoria takie jak: zegarki, perfumy, kosmetyki, kaski oraz biżuteria.

Moschino bez Frano

Franco Moschino zmarł w wieku 44 lat. Po jego śmierci kierownictwo nad firmą przejęła jego wieloletnia współpracownica i przyjaciółka Rossella Jardini. Od początku kontynuowała ona dzieło założyciela marki i dlatego nie utraciła ona swojego charakteru. Pod wodzą Jardini kolekcje Moschino nadal urzekały zdecydowanymi kolorami, fantazyjnymi połączeniami oraz przerysowaniem. Oglądając pokazy tego domu mody, nikogo nie dziwią olbrzymie kokardy, falbany, żaboty, ekscentryczne brosze, błyszczące okulary, owadzie skrzydła itd. Rossella Jardini dyrektorem kreatywnym marki była do 2013 roku, na stanowisku zastąpił ją Jeremy Scott, który pierwszą kolekcję zaprojektował w 2014 roku.

Moschino na wybiegach i nie tylko

Moschino to marka, która tworzy nie tylko ubrania na wybiegi. W 2006 roku marka została autorem strojów na ceremonie otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie. Moschino często projektuje również stroje dla gwiazd. Ubrania Moschino ubierała m.in. Kylie Minogue w czasie swojej trasy koncertowej  Showgirl: The Greatest Hits Tour w 2005, Madonna na trasie  Sticky & Sweet Tour z 2008 czy Lady Gaga w czasie The Born This Way Ball z lat 2011–2012.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here