Okulary przeciwsłoneczne

Okulary przeciwsłoneczne to dla większości osób nieodłączony gadżet, który zabieramy na wakacje. Kojarzy nam się z urlopem, plażą oraz słońcem. Jednak są one nie tylko atrakcyjnym uzupełnieniem stylizacji, ale też niosą ogromne korzyści zdrowotne. I nie chodzi tu tylko o ochronę oczu przed jasnym światłem. Tak naprawdę noszenie okularów przeciwsłonecznych to jeden z istotnych elementów dbania o dobrą kondycję oczu. Przekonaj się, dlaczego.

Okulary przeciwsłoneczne – dlaczego warto je nosić?

Jeżeli zdarzyło Ci się wyjść na spacer w słoneczny dzień i zapomnieć ciemnych okularów, z pewnością cały czas spędziłeś, mrużąc oczy. To nie tylko bywa frustrujące i odbiera radość ze słonecznych dni, ale bywa też szkodliwe. Promienie słoneczne przyczyniają się do takich chorób oczu jak zwyrodnienie plamki żółtej czy zaćma. Dzieje się tak ze względu na promienie UVA i UVB – zadaniem dobrych okularów jest ich blokowanie, aby nie docierały w nadmiernych ilościach do oczu. Warto mieć je ze sobą, zwłaszcza gdy słońce jest wysoko na niebie, czyli w godzinach od 10 do 14. Największa ilość promieni UV dostaje się do naszych oczu na szeroko otwartych przestrzeniach, które odbijają światło – co ciekawe ilość promieniowania ultrafioletowego może się nawet podwoić, gdy słońce odbija się od śniegu. Lekarze zalecają używanie ciemnych okularów nawet w mniej słoneczne dni, gdy poziom UV osiąga wskaźnik zaledwie 2. Przyrównują je do kremu do opalania, który aplikujemy na ciało i twarz, zawsze, gdy wychodzimy na słońce, aby zapobiegać oparzeniom skóry.

Okulary przeciwsłoneczne – jakie i kiedy je nosić?

Czy okulary przeciwsłoneczne należy nosić tylko latem? Okazuje się, że nie. Promieniowanie UV jest równie silne zimą – szczególnie jeżeli uprawiamy sportowy zimowe, na przykład jazdę na nartach, sankach czy łyżwach, ponieważ w pobliżu znajduje się śnieg lub lód, które odbijają promienie słoneczne. Podobnie działa płaska tafla wody, na przykład w jeziorze lub basenie. Duże znaczenie ma też jakość okularów przeciwsłonecznych – warto je kupować w sprawdzonych miejscach takich jak klinika okulistyczna Warszawa czy salon optyczny. Skąd możesz mieć pewność, że dany produkt zapewni Ci stosowną ochronę? Zwróć uwagę na informacje o mocy filtra, która powinna znaleźć się na oprawce – najlepsze są modele, wyposażone w filtr 400 UV, ponieważ pochłaniają szkodliwe promieniowanie w 100%. Jeżeli dodatkowo przeszkadza Ci oślepiające słońce, postaw na spolaryzowane soczewki, które blokują poziome światło odbijane od powierzchni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here