elementy stylu loftowego

Magda Knappe, architekt wnętrz z Warszawy i założycielka pracowni MKdezere, opowiada o głównych elementach wciąż popularnego stylu loftowego.

Wnętrze wygląda jak wnętrze w stylu loft, gdy posiada pewne elementy wystroju takie jak: beton, cegłę, starą deską na podłodze, kamień naturalny oraz czarny metal. To wszystko jest nam już dobrze znane i rozumiane. Ale w przypadku małych mieszkań uważaj! Nie należy wykorzystywać wszystkich tych materiałów: betonowy sufit w całym mieszkaniu, wszystkie ściany wykonane z cegieł, użyte tylko metalowe meble i lampy z żarówkami.

Potrzebna jest równowaga, gdzie nie będzie przeładowania detali, gdzie zaakcentowane zostaną elementy stylu loftowego.

Cegła

Cegła to znak rozpoznawczy stylu loft. Gdzie można ją kupić? Które ściany wykonać z cegły? W stylowych kawiarniach, klubach i barach cegłą pokryta jest zazwyczaj ściana z oknami. Z reguły jest to przednia część starego budynku, wyłożona cegłą. Najważniejsze jest, aby pozostawić ją w stanie nienaruszonym, aby pokazać szorstki materiał budowlany w całym jego pięknie. Ale jeśli masz otynkowane ściany lub cegła nie jest w najlepszej formie, musisz skorzystać z imitacji, ale w taki sposób, aby nikt nie zgadł, że cegła nie jest autentyczna.

Istnieje wiele firm zajmujących się produkcją cegieł dekoracyjnych do wnętrz. Niektórzy kupują stare cegły, które tną na płytki. Taką cegłę z łatwością przykleisz do ściany nie martwiąc się o zbyt duże obciążenie stropu dodatkowym ciężarem. Nie będzie tanio, ale wygląd wynagrodzi poniesione koszty!

Są firmy, które odlewają dekoracyjne cegły z betonu, które dość dobrze imitują prawdziwą cegłę i kosztują połowę ceny.

W mniejszych mieszkaniach lepiej jest udekorować jedną lub dwie główne ściany cegłami, resztę pomalować lub dodać beton.

Piękne mieszkanie z cegłą w roli głównej obejrzysz na stronie projektantki https://projektowaniewnetrz24.eu/projekt-wnetrz-warszawa-port-praski

Beton

Beton jest również integralną częścią stylu loft. Jeśli sufity lub ściany w Twoim mieszkaniu wykonane są z betonu, możesz go pozostawić w istniejącej formie. Należy go jedynie oczyścić z kurzu i pokryć specjalnym matowym lakierem do kamienia.

W niektórych miejscach można obniżyć sufit, zrobić niszę z oświetleniem aby podkreślić fakturę naturalnego betonu dekoracyjnym światłem i napełnić wnętrze nowoczesnymi detalami …

Ważny niuans: okablowanie elektryczne na suficie będzie musiało zostać na wierzchu. To ma swój urok!

Jeśli w pomieszczeniu nie ma powierzchni betonowych, nie ma to znaczenia. Możesz pokryć ścianę lub część sufitu tynkiem dekoracyjnym lub mikrobetonem. Wizualnie mikrobeton wygląda bardzo dobrze jednak jest dość drogi. Aby go wykonać niestety potrzebujemy specjalistów, jednak efekt jaki uzyskamy sprawia, że nie można go odróżnić od prawdziwego betonu!

Tynk dekoracyjny „beton” to tańsza opcja. Ogólnie wygląda też dobrze; tylko profesjonalista może go odróżnić od betonu.

Lampy

Nie należy kupować wszystkich lamp w stylu loftowym, istnieje ryzyko przeciążenia wnętrza. Do wyboru mamy nowoczesne lampy LED, wbudowane profile, minimalistyczne lampy sufitowe.

Aby podkreślić aranżację, wybierz jedną lub dwie lampy podkreślające styl loftowy. Niezależnie od tego, czy jest to para lamp sufitowych z żarówkami w stylu vintage, czy też kinkiet przemysłowy z czarnego metalu, zastanów się dokładnie nad scenami oświetlenia w Twoim domu.

Głównym zadaniem jest ukrycie głównego światła, a nie zwracanie na niego uwagi. Na romantyczne randki odpowiednie będzie lekkie światło, podkreślające określone obszary, do pracy przyda się oświetlenie kierunkowe

O oświetleniu przeczytasz więcej w artykule oświetlenie salonu.

Meble

Meble w stylu loft są zwykle wykonane z litego drewna z metalowymi nogami. Regały można nawet spawać z rur hydraulicznych. W przypadku tych elementów należy zachować szczególną ostrożność, podobnie jak w przypadku lamp. Istnieje ryzyko przesadzenia z „klimatem”. Wtedy mała pracownia zamieni się w magazyn przemysłowy. Aby temu zapobiec, wybierz proste, nowoczesne meble.

W małym mieszkaniu, w którym jest dużo betonu i cegieł, białe gładkie szafy wbuduj w ścianę, na wypoczynek odpowiednia będzie monochromatyczna minimalistyczna sofa.

Baw się w kontrasty. Eleganckie, lekkie i nowoczesne elementy wyglądają zjawiskowo na ceglano-betonowym tle. Już pojedyncze małe meble można spawać z rur lub nawet sklejać razem w wiejskim garażu dziadka. Taka jest estetyka!

Kamień, płytki, podłogi

Jako wykończenie podłogi powinieneś użyć naturalnego drewna. W małych wnętrzach lepiej jest położyć deskę parkietową – idealny stosunek ceny do jakości. Nie zaleca się układania masywnej litej deski, obniża to wysokość sufitu. Wybierz deskę parkietową z sękami o wyraźnej fakturze drewna. Na takim tle dobrze kontrastować będą nowoczesne meble.

Jako dekorację łazienki, przedpokoju, kuchni można zastosować gres porcelanowy imitujący beton lub kamień naturalny. Wysokiej jakości płytki betonowe są dostępne u hiszpańskich i włoskich producentów. Niektóre kolekcje wyglądają po prostu świetnie, a nawet imitują surowy beton, z żyłkami i pęknięciami. Wszystko jest tak, jak powinno!

Ciekawym materiałem na podłogi jest również łupek. Jest to naturalny ciemnoszary kamień o warstwowej fakturze i przyjaznej cenie.

Równowagę należy zachować również w dekoracji. W małych pomieszczeniach należy dążyć do uzyskania wrażenia przestronności wnętrza. Nie używaj tylko ciemnych materiałów. Pozostaw niektóre ściany, szafki, kuchnię białą, aby wnętrze stało się jasne i przestronne.

Więcej ciekawych porad na blogu autorki https://projektowaniewnetrz24.eu/blog

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here