Utalentowany i kochany designer stworzył markę, która uwielbiana jest przez miliony. Marc Jacobs to marka, która wyróżnia się awangardowym i dziewczęcym wizerunkiem, który dodatkowo ma oryginalny i autonomiczny styl. Za taki charakter marki odpowiada Marc Jacobs. Ten nowojorski projektant nie tylko stworzył markę nazwaną jego imieniem, ale i pracował jako dyrektor kreatywny domu mody Louis Vuitton i odmienił jego oblicze. Co świat mody zawdzięcza Marcowi Jacobsowi?

Marc Jacobs to amerykański projektant, który urodził się 9 kwietnia 1963 roku w Nowym Jorku. Jego życie naznaczone było tragedią, jaką była śmierć ojca. Zmarł on, kiedy Marc miał 7 lat na zapalenie okrężnicy, chorobę, która z czasem zaatakowała również projektanta. Matka Marca zajęta opłakiwaniem męża, a później szukaniem nowej miłości oddała go na wychowanie do babci. Projektant zamieszkał na Manhattanie. Sam projektant mówił, że to właśnie ona pozwoliła rozwinąć się jego talentowi. Była jego nieocenioną opiekunką i przyjaciółką, a przy tym nie zabraniała my zajmować się niemęskim zajęciem, jakim jest projektowanie ubrań. Babcia w pełni akceptowała też jego odmienną orientację seksualną.

Zdolny od małego

Marc Jacobs o tym, że chce się zajmować modą, wiedział od zawsze. Pierwsze kroki w modowej edukacji postawił w wieku 15 lat. To wtedy zaczął uczęszczać do High School of Art. and Design. Tam rozwijał talent do projektowania. Międzyczasie pracował również w butiku Charivari. Następnie doskonalił kunszt w prestiżowej Parsons School for Design. Marc Jacobs był zdolnym studentem, który w czasie swojej edukacji zdobył dwie najbardziej znaczące nagrody: Design Student of the Year, Perry Ellis Gold Thimble Award i Chester Weinberg Gold Thimble Award.

Pierwsza autorska kolekcja

Talent młodego zdolnego studenta szybko został dostrzeżony przez branże. Współpracę zaproponowała mu marka Sketchbook for Reuben Thomas, która pozwoliła mu zaprojektować pierwszą komercyjna kolekcje. Ta została wyróżniona nagrodą Council of Fashion Designers of America Perry Ellis jako debiut (1987 roku). Marc był zdobył również nagrodę CFDA, w kategorii projektant damskich kolekcji. Te sukcesy sprawiły, że Jacobs postanowił spróbować sił, tworząc własną markę.

Marka Marc Jacobs

Marc Jacobs swoją pierwszą markę stworzył wspólnie z Robertem Duffy w 1986 roku. Marka zyskała nazwę od imienia i nazwiska projektanta.  Trzy lata po założeniu do marki dołączyli oni o marki Perry Ellis. Projektanci zatrudnili również Toma Forda, stawiającego pierwsze kroki w świecie mody. Efektem wspólnej pracy była grunge’owa kolekcję z 1992 roku. Zyskała ona świetnie recenzje w branży, jednak nie pomogło to na niej zarobić. Pierwsza autorska kolekcja marca Jacobsa okazała się komercyjną klapą. Spowodowało to, że i Jacobs i Duffy wrócili do tworzenia marki Marc Jacobs. W pierwszym powrotnym pokazie kolejce prezentowały najlepsze modeli obecnych czasów Naomi Campbell oraz Linda Evangelista.

Marc Jacobs w Louis Vuitton

W 1997 roku Marc Jacobs został dyrektorem kreatywnym w domu mody Louis Vuitton. To właśnie tam zaprojektował swoją pierwszą w historii marki kolekcję ready-to-wear. Dzięki pracy Jacobsa marka, która przez lata była postrzegana jako ta produkująca tylko walizki, stała się jedną z najważniejszych w świecie mody. Praca Marca u Louis Vuittona przyniósł wiele sukcesów, jednak po 16 latach współpracy projektant zdecydował się opuścić stanowisko. Nastąpiło to w 2013 roku. Należy wspomnieć, że Jacobs pracując w domu mody, kontynuował autorskie biznes. W 2001 roku wprowadził przystępną cenowo linię ubrań Marc by Marc Jacobs, która została włączona do głównej linii marki w 2015 roku.

Zawsze pod prąd

Marka Marc Jacobs postrzegana jest jako prowokacyjna, wyzwolona i zawsze idąca pod prąd. Wynika to z kampanii, które były organizowane, aby promować kolekcję projektanta. Do tych najbardziej rozpoznawalnych zalicza się nagą łóżkową kampanię z udziałem Charlotte Rampling, którą stworzył niemiecki fotograf Juergen Teller. Szokująca była również sesja Victorii Beckham, którą zamienioną w żywy produkt pozujący na tle wielkiej torebki marki Marc Jacobs.

Marka Marc Jacobs  – nie tylko ubrania

Marka Marc Jacobs z biegiem czasu rozrosła się do akcesoriów, perfum oraz branży beauty. Marka angażuje się też w wiele akcji społecznych m.in. a projekt Protect The Skin You’re In, która ma zwiększać świadomość o nowotworach złośliwych jak czerniak.

Same ubrania i dodatki od Marca Jacobsa to połączenie stylu retro i wygodnej miejskiej elegancji. Kolekcje wyróżniają się zabawą fasonami i kolorami. Projektant oferuje kroje pełne młodzieńczej energii, nieoczywiste detale, jaskrawe kolory, animalistyczne wzory i nawiązanie do stylu lat 90. XX wieku. Talent amerykańskiego projektanta sprawia, że bez względu na to, czy wybiera się buty Marca Jacobsa, czy bluzę jego projektu zyskuje się klasyczny strój z charakterystyczna dla domu mody swobodą. Mówi się, że dom mody słynie ze swoich casualowych projektów, które wyróżniają się użytkowymi rozwiązaniami. Marc Jacobs wyróżnia się awangardowym podejście do wizerunku i ciekawym spojrzeniem na modę i piękno.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here