Przeglądając rynek nieruchomości, można natknąć się na takie pojęcia jak mieszkanie, apartament czy penthouse. Chociaż bardzo często te pojęcia stosowane są wymiennie, to w rzeczywistości różnią się one od siebie. Warto znać te różnice, pomoże to w poszukiwaniu odpowiedniego lokum. Zobacz, czym jest mieszkanie oraz czym różni się luksusowy apartament od penthausu.

Definicja luksusowego apartamentu jest tylko umowna. Nigdzie dokładnie nie sprecyzowano, czym dokładnie jest ten rodzaj nieruchomości. Nie mniej jednak coraz częściej nawet i deweloperzy dzielą nieruchomości mieszkalne na mieszkania, luksusowe apartamenty i penthousy. Pozwala to osobom poszukującym nieruchomości do kupna szybko zorientować się, z jakim typem lokalu mają do czynienia i od razu określić, czy są nim zainteresowania. Jak nietrudno się domyślić najmniejszą renomę ma mieszkanie.

Czym są luksusowe apartamenty?

Aby lokal mieszkalny mógł zostać nazwany luksusowym apartamentem, musi on spełnić kilka warunków. Pierwszym i najważniejszym jest rozkład lokalu. O luksusowym apartamencie mówimy, wtedy gdy można w nim znaleźć: kuchnie, salon (ewentualnie kuchnie połączona z salonem), główna sypialnie z prywatną łazienką i garderobą, drugie pomieszczenie, które może być wykorzystywane jako dodatkowa sypialnia, pokój gościnny, gabinet, łazienkę ogólną, planie lub pomieszczanie gospodarcze.  Luksusowe atramenty można poznać również po tym, że każda sypialnia ma swoją prywatną łazienką. Warto również pamiętać, że w apartamencie strefa dzienna od nocnej jest oddzielna np. korytarzem.

Ile m2 ma luksusowy apartament?

Luksusowy apartament poznać można również po metrażu. Przyjmuje się, że lokal powinien mieć minimum trzy pokoje, a jego metraż nie powinien być mniejszy niż 100 m2. Tak duża powierzchnia wynika z funkcjonalnego układu pomieszczeń. W niektórych przypadkach dopuszcza się mniejszą powierzchnię apartamentu, o ile zachowuje on inne cechy charakterystyczne dla tego typu budownictwa.

Luksusowy apartament – uwarunkowania techniczne

Szukając luksusowego apartamentu do kupna, należy również sprawdzić, czy spełnia on warunki techniczne. Podaje się, że apartament powinien być zabezpieczony przed hałasem (normy nie powinny przekraczać 40dB w dzień i 30db w nocy), wyposażony w klimatyzację, mieć wysoki standard wykończenia, być odpowiednio doświetlony światłem dziennym oraz mieć minimum 2,9 metra wysokości.

Luksusowe  apartamenty: gdzie ich szukać?

Luksusowe apartamenty powstają zarówno w centrach miast, jak i na ich obrzeżach. Tym mianem można nazwać i lokale w zrewitalizowanych kamienicach i położne w super nowoczesnych budynkach. I jedne i drugie cieszą się dużą popularnością i oferują inny typ mieszkania. Nie mniej jednak budynek, w którym znajdują się luksusowe apartamenty, powinny spełniać określone kryteria. Jako te podaje się: windę w budynku, garaż podziemny, recepcję w budynku, ochronę, monitoring, wysoki standard wykończenia części wspólnych.

Apartamenty są luksusowymi mieszkaniami. Ich cena jest wyższa od standardowych lokali mieszkalnych, jednak pozwalają się ona cieszyć wyższym standardem mieszkania. Osoby, które poszukują jeszcze większego luksusu, powinny poszukiwać penthousów.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here