Kiedy należy serwisować samochód?

Najczęściej popełnianym błędem jest umawianie wizyty u mechanika dopiero w momencie, gdy zauważymy poważniejszą usterkę, usłyszymy mocniejsze stukanie wewnątrz albo zwyczajnie samochód odmówi nam posłuszeństwa. Taka sytuacja nie powinna w ogóle mieć miejsca, ponieważ naraża nas na ponoszenie większych kosztów, a także samochód na znaczne osłabienie, co w późniejszym czasie może przełożyć się na jego funkcjonowanie. Sprawdźcie, co i jak często należy serwisować w samochodzie osobowym.

Wymiana co rok

To tego przedziału zaliczamy przede wszystkim: olej silnikowy z filtrem, filtr kabinowy układu klimatyzacji, filtr paliwa i wycieraczki przedniej szyby. To podstawowe elementy eksploatacyjne, które zwyczajnie zużywają się po roku użytkowania. Można je wszystkie wymienić za jednym zamachem podczas wizyty u mechanika lub zaczekać z nimi na odpowiedni moment. Chodzi głównie o olej silnikowy, filtr paliwa i wycieraczki, które najlepiej jest wymienić w okresie jesiennym, gdyż najczęściej będą używane zimą i też będą narażone na trudniejsze warunki.

Doskonałym przykładem jest olej silnikowy, który w czasie mrozów musi rozgrzać się do odpowiedniej temperatury, a im będzie on świeży, tym szybciej będzie się nagrzewał. Podobnie wycieraczki w trakcie opadów i deszczu i śniegu powinny być w gotowości. Natomiast filtr kabinowy o wiele lepiej jest wymienić na nowy wiosną, kiedy stopniowo zaczynamy coraz częściej używać klimatyzacji w samochodzie, a przecież nikt nie chce wdychać i wąchać nieprzyjemnego zapachu stęchlizny czy wilgoci po zimie.

Również co roku należy dokonać serwisowania wałów napędowych, które ulegają zużyciu po przejechaniu odpowiedniej liczby kilometrów. Zatem możesz poczekać do przekroczenia zalecanego przebiegu albo zwyczajnie co roku udać się na kontrolę układu napędowego. W ten sposób także unikniesz niepotrzebnych wydatków na naprawę i wymianę wałów w późniejszym czasie.

Regenerację i serwisowanie wałów napędowych wykonuje firma https://takiewaly.pl/

Wymiana co 2 lata

Do elementów, które mogą zaczekać dłużej z wymianą należą m.in. filtr powietrza, płyn hamulcowy, filtr paliwa w silniku benzynowym i klimatyzacja. Na szczęście większość z nich można poddać własnej ocenie, by móc stwierdzić czy należy te części wymienić wcześniej czy można zaczekać jeszcze kolejny roku. Filtr powietrza powinien być sprawdzony podczas dmuchania sprężonego powietrza w przeciwnym kierunku, by sprawdzić czy wszystko z nim w porządku. Podobnie płyn hamulcowy można zbadać za pomocą temperatury wrzenia, lecz tutaj radzimy słuchać się głównie zaleceń producenta. Natomiast klimatyzacja powinna zostać dokładnie skontrolowana, odgrzybiona i nabita od nowa, by mogła nadal działać równie efektywnie.

Co dwa lata należy również sprawdzać i ewentualnie wyrównać geometrię zawieszenia samochodu, dzięki czemu będzie ono prawidłowo sterowane. Zaniedbanie w tej kwestii może doprowadzić chociażby do trudności w prowadzeniu auta.

Rzadsze wymiany części

Ostatnią kategorią elementów są: płyn chłodniczy, opony letnie i akumulator, które można wymieniać mniej więcej co 3-5 lat. Pierwszy z nich powinien utrzymać swoje właściwości chłodzące przez kilka lat, a dopiero w starszych samochodach powinno się wymieniać je stosunkowo częściej, by przedłużyć trwałość chłodnicy lub pompy wodnej.

Z kolei opony zimowe powinno się wymieniać co parę lat, aczkolwiek sami musicie ocenić ich stan i stopień zużycia. Nigdy nie powinno się oszczędzać ani czekać do ostatniego momentu, ponieważ to właśnie opony mogą w większym stopniu zapobiec utracie kontroli nad pojazdem na śliskich nawierzchniach. Natomiast kondycję akumulatora powinno się sprawdzać za pomocą miernika elektrycznego. Co prawda, bateria nie powinna wyczerpać się wcześniej jak po 5 latach, aczkolwiek różne czynniki zewnętrzne mogą wpłynąć na szybsze zużycie się akumulatora.

Wszystko należy mieć na uwadze i regularnie kontrolować, a jeśli zaistnieje wcześniej potrzeba wymiany czy serwisowania konkretnego elementu, nie wolno tego bagatelizować i trzeba od razu zająć się daną usterką.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here