Lakier samochodowy, chociaż określany, jako trwała powłoka, podatny jest na zarysowania powstałe w czasie normalnego użytkowania samochodu. Pryskające kamienie spod kół, chwila nieuwagi czy celowe działanie osób trzecich mogą przyczynić się do powstania płytszych i głębszych zarysowań. Jak sobie z nimi radzić?
Nawet najbardziej ostrożna jazda nie uchroni nas od zarysowań na lakierze. Powstają one przez cały okres używania samochodu i z czasem mogą przyczynić się do pogłębiającej się korozji. Stąd konieczność zadbania o jakość powłoki, regularną pielęgnację lakieru i koncentrację na drodze i podczas parkowania.
Skąd się biorą rysy na lakierze?
Podstawowe pytanie brzmi, dlaczego samochody się rysują? Jeśli dbamy o bezpieczną jazdę i parkowanie, a na karoserii wciąż zauważamy nowe rysy, problem może leżeć w takich czynnościach jak mycie i czyszczenie auta. W najgorszym przypadku padliśmy ofiarą wandala, który rysował samochody zaparkowane przy jednej ulicy. O wiele częściej to jednak używane do mycia karoserii myjki ciśnieniowe naruszają strukturę i jednolitość lakieru. Należy trzymać je pod właściwym kątem i w bezpiecznej odległości. Niebezpieczna jest nawet niedokładnie wypłukana ścierka czy gąbka na której jest piasek. Inną przyczyną jest korzystanie z myjni samochodowych, gdzie twarde szczotki mogą porysować delikatną powierzchnię lakieru. Rysy powodują również padający grad czy pryskające kamienie spod kół innych samochodów. Jedno jest pewne, jeśli chcemy poprawić estetykę pojazdu i uchronić karoserię przed rdzą i dalszymi zniszczeniami, należy je usunąć.
Jak pozbyć się rys z lakieru?
Przede wszystkim, działać powinniśmy już w chwili, gdy zauważymy pierwsze rysy. Lepiej nie czekać, aż będzie ich więcej, bo łatwiej usunąć powierzchowne zarysowania. Należy zbadać czy rysa jest głęboka. Jeśli jest jedynie na powierzchni powłoki, to o wiele łatwiej się jej pozbędziemy, używając specjalnych past polerskich do usuwania rys. Przed jakimikolwiek działaniami, powierzchnię należy zawsze dokładnie oczyścić i wytrzeć. Pozbędziemy się w ten sposób drobinek, które mogłyby jeszcze bardziej zarysować lakier. Jeśli rysa jest płytka, możemy wypełnić ją lakierem samochodowym w odcieniu karoserii, a gdy ten wyschnie nadmiar usunąć pastą do polerowania. W przypadku głębszych zarysowań konieczny może okazać się specjalny zestaw do usuwania rys, który wypełni pęknięcie i odpowiednio je zakonserwuje.
Jaką pastę polerską wybrać?
Jednym z wiodących producentów past polerskich na polskim rynku jest niemiecka firma Koch Chemie. Produkty marki tej marki są używane przez profesjonalne lakiernie oraz studia auto detailingowe, co gwarantuje wysoką jakość i skuteczność produktów w usuwaniu zarysowań z powierzchni lakierniczej samochodu. Koch Chemie przede wszystkim oferuje cały system polerski, począwszy od past polerskich a kończąc na dedykowanych padach do profesjonalnych maszyn polerskich.