Dom mody Givenchy uwielbiany jest przez gwiazdy i celebrytów. Projekty Givenchy często goszczą na czerwonym dywanie i na największych imprezach. Trzeba jednak pamiętać, że temu francuskiemu domowi mody świat zawdzięcza nie tylko stylowe suknie, ale i wprowadzenie na salony szortów, krótkich topów i przepięknych kostiumów. Projektami marki Givenchy zachwycały się Audrey Hepburn, Jackie Kennedy, Marlena Dietrich czy księżna Grace.

Twórcą domu mody Givenchy jest Hubert de Givenchy. Projektant urodził się w arystokratycznej rodzinie w 1927 roku w Beauvais. Jego rodzice chcieli, aby został prawnikiem, on jednak zawsze interesował się sztuka. Ukończył szkołę plastyczną, a swój warsztat doskonalił u takich ikon paryskiej mody jak Lucien Lelong, Robert Piguet i Elsa Schiaparelli.

Pierwszy butik Givenchy

Pierwszy butik Givenchy otwarty został w 1951 roku. Młody projektant sam przyjmował swoje klientki. To w nim spotkał swojego mentora hiszpańskiego projektanta Cristobala Balenciagę.  Panowie postanowili połączyć siły i w połowie lat 50. XX wieku zaskoczyli świat mody. Ich projekty wprowadziły tzw. sack, czyli luźne ubrania bez zaznaczonej talii. Dom mody Givenchy odpowiada również za popularne koszule z falbaniastymi rękawami, koszulowe sukienki, płaszcz zaokrąglonymi ramionami oraz spodnium.

Pierwszą kolekcję Hubert de Givenchy pokazał światu 2 lutego 1952 roku. Nosiła ona nazwę Les Separables. W pokazie uczestniczyły najpopularniejsze modelki tamtych czasów, na czele z Bettiną Graziani. To ona zaprezentowała kultową bluzkę Givenchy – biała, z wysokim kołnierzem, rękawami zdobionymi kaskadą falban i wykończona ozdobnym haftem. Bluzka ta przeszła do historii i znana jest pod nazwą Bettina.

Mała czarna od Givenchy

Bluzka Bettina to nie jedyny kultowy projekt domu mody Givenchy. Inna znana kreacja o mała czarna, którą Givenchy stworzył dla Audrey Hepburn na potrzeby filmu Śniadanie u Tiffaniego. Czarna sukienka, w której główna bohaterka paraduje po Nowym Jorku, na wiele lat po premierze firmy był hitem i do dziś kopiowana jest przez wiele marek.

Givenchy na szklanym ekranie

Popularności i wyrafinowane projekty domu mody Givenchy sprawiły, że projektanci zostali poproszeni o przygotowanie kostiumów do produkcji Śniadanie u Tiffaniego. To właśnie na planie tego filmu Givenchy poznał swoją długoletnią przyjaciółkę i klientkę Audrey Hepburn. Ubrania Givenchy wystąpiły jednak na szklanym ekranie o wiele więcej razy. Francuz stworzył kreacje dla takich filmowych hitów jak “Funny Face”, “Love in the Afternoon”, “Charade”, “Paris When It Sizzles”, “How to Steal a Million”.

Givenchy w rękach Louis Vuitton Moët Hennessy

W 1988 roku Givenchy postanowił sprzedać swój dom mody. Kupił go koncern Louis Vuitton Moët Hennessy. Francuski projektant pozostał na cele swojego domu mody do 1995 roku, a później przekazał stery następcom. Dla Givenchy  projektowali m.in. John Galliano, Alexander McQueen oraz Riccardo Tisci. Obecnie za kolekcje Givenchy odpowiada brytyjska projektantka Clare Waight Keller. To m.in. ona zadbała, aby ubrania Givenchy były klasyczne i casualowe i pasujące do garderoby każdej eleganckiej kobiety.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here