Giorgio Armani to jeden z najbardziej rozpoznawalnych, a jednocześnie najbogatszych projektantów. Na świecie mody odcisnął on niebywałe piętno, a jego projekty na zawsze przejdą do historii. Świat zna przede wszystkim kreacje Giorgio Armani, w których gwiazdy występują na czerwonych dawnych. Trzeba jednak pamiętać, że ten dom mody oferuje też ubrania z tańszych linie takich jak Emporio Armani & Armani Jeans. Warto też wiedzieć, że Giorgio Armani to nie tylko ubrania, ale i meble, dodatki, perfumy, kosmetyki, a nawet hotele. Poznaj historię tego modowego imperium.

Lekarz, który podbił świat mody

Giorgio Armani urodził się 11 lipca 193 roku we Włoszech w biednej rodzinie. Zanim zaczął swoją karierę w świecie mody. chciał zostać lekarzem. Taką karierę wymarzyli dla niego też rodzice. Młody Giorgio studiował nawet medycynę na uniwersytecie w Mediolanie. Zrezygnował ze studiów z powodu awersji do krwi, której nie umiał wyleczyć. Po zrezygnowaniu ze studiów Giorgio Armani zainteresował się fotografia, a także pracował w domu towarowym La Rinascente jako dekorator witryn. W latach 1961 -1970 pracował jako projektant domu mody Nino Cerruti. Po nabyciu doświadczenia zaczął pracować na własną rękę.

Dom mody Giorgio Armani

Dom mody Giorgio Armani powstaje w 1974 roku. Zakłada go Giorgio wraz ze swoim partnerem Sergio Galeottim. Przedsiębiorstwo otrzymuje nazwę Giorgio Armani S.p.A. i na początku zajmuje się tylko modą męska. Damskie kolekcje marka zaczyna projektować  od 1985 roku. Projekty Giorgio Armani szybko zyskały uznanie krytyków mody i klientów. Pierwsza kolekcja włoskiego domu mody opierała się głównie na modyfikacji klasycznych marynarek. Ta sama była ulubionym elementem garderoby projektanta. To on nadał jej luz i pozbawił formalnych form. Armani zmiękczył również garnitury, eliminując poduszki, podszewki i sztywnych wełnianych tkanin o wysokiej gramaturze. Marynarki Giorgio Armani popularne są i dziś i nazywane są tymi bez konstrukcji.

Giorgio Armani w Ameryce

Od początku kariery Giorgio Armani nie celował w rynek włoski, lecz amerykański. To ze Stanami Zjednoczonymi wiązał nadzieje. Te ziściły się wraz z podpisaniem umowy z Barney’s – jednym z największych amerykańskich domów towarowych z produktami luksusowymi. Dom mody Giorgio Armani udzielił Barney’s wyłącznej licencji na sprzedaż kolekcji. Miało to ogromne znaczenie na promocję i rozwój marki. Kreacje Armaniego od tego czasu zaczęły pojawiać się nie tylko w szafach możnych i bogatych, ale i na szklanym ekranie. Ubrania Armaniego wystąpiły m.in. w filmie Amerykański żigolak. Ubierał się w nie Richard Gere, grający główną rolę. Jego ekskluzywne ubrania idealnie wpisywały się w styl firmy i stały się symbolem statusu dla nowej generacji młodych mężczyzn. Giorgio Armani ubierał również gwiazdy serialu Miami Vice. To one wypromowały pastelowe garnitury, marynarki z szerokimi ramionami i t-shirty zamiast koszul. Chociaż dziś tego typu stroje uważane są za kicz, to w latach 80. XX wieku zrewolucjonizowały męską modę. Armani na wielkim ekranie występował również w Batmanie, Marsjanie atakują, Wysokich obcasach oraz Pulp Fiction.

Minimalizm, prostota i luksus

Od początku swojego istnienia dom mody Giorgio Armani zachwycał minimalizmem, prostotą i luksusem swoich produktów. Projektant od początku stawał na najwyższa jakość tkanin. Najczęściej tworzył kolekcje z kaszmiru, alpak i najlepszej owczej wełny. Docenili to ludzie z klasy wyższej, którzy tłumnie odwiedzali butiki Armaniego Giorgio. Armani chciał też swoje projekty przybliżyć klasie średniej. Dla nich stworzył tańsze linie ubrań znane pod nazwą Emporio Armani, Armani Jeans oaz AX Armani Exchange. W portfolio włoskiego domu mody są też marki Armani Prive oraz Armani Collezioni.

Ubrania Armani nie należą do najtańszych. Zazwyczaj sięgają po nie celebryci i gwiazdy wielkiego formatu. W Polsce ubrania z wyższych i droższych linii praktycznie nie są dostępne, dlatego marka zazwyczaj kojarzy się z tą kiczowatą, która sygnuje swoje projekty bogatymi zdobieniami i wielkimi logotypami. Wynika to z licznych podróbek, które nie odznaczają się elegancją.

Giorgio Armani działa sam!

Marka Giorgio Armani jest tą w pełni niezależną. Do  modny nie należy do żadnego wielkiego koncerny. Armani od lat odmawiał i skutecznie bronił się przed przejęciem i nadal jest większościowym udziałowcem swojego domu mody. Daje mu to pełną swobodę w zakresie decyzji biznesowych i projektowych. Pozwala mu to rozwijać firmę na wielu polach. Armani inwestuje nie tylko w linie odzieżowe, akcesoria czy meble, ale i hotele. Zamiłowanie do architektury i wnętrz zaowocował stworzeniem dwóch luksusowych hoteli: Armani Hotel Dubai i Armani Hotel Milano. Wszystkie produkty Armaniego mają spójny styl. Wyróżniają się luksusem bez ostentacji. Zawsze wykonane z najszlachetniejszych materiałów i utrzymane w dyskretnej palecie barw, w której króluje biel, czerń, szarość i beż, a także zgaszone odcienie innych kolorów.

Giorgio Armani jest projektantem uwielbianym i kochanym. Na rynek mody i nie wywarł wielki wpływ. Jego projekty nadały męskiej modzie nowy styl i wizerunek. Po produkty sięgają osoby szukające klasycznej elegancji. Wybierają one nie tylko ubrania, ale i zegarki męskie Giorgio Armani, portfele, buty  czy inne dodatki sygnowane logotypem wielkiego projektanta.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here