zdrowie
fot. pixabay.com

Tytuł sentencji nawiązujący wprost do fraszki Jana Kochanowskiego nie jest przypadkowy. Wydaje się, że w obecnym świecie wytworzyły się dwie skrajne postawy.

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/szlachetne-zdrowie-nikt-sie-dowie/

Z jednej strony szaleńczy pęd za sukcesem, karierą zawodową, ciągłe ściganie się z osiągnięciami innych osób. Kolegów, współpracowników, być może również rodziny. Ciągle licytowanie się na popularnych portalach społecznościowych, kto ma ładniejszy samochód, kto był na bardziej egzotycznych wczasach. Kto modnej ubrany, bardziej uśmiechnięty, szczęśliwy spełniony. Im więcej zdjęć w stylu naj, im więcej wspaniałych obrazków bez nawet małej, delikatnej skazy, choćby jednego grymasu, lub niewyretuszowanego siwego włosa, zaczynamy się zastanawiać czy to faktycznie prawdziwe. Czy faktycznie o to nam chodziło, o ciągła gonitwę za rzeszą znajomych, którzy również próbują się pokazać z jak najlepszej strony.

Zdrowie – najwyższa wartość

Wyścig jednak nie ma końca. Nasz ciągły pęd do życia bardziej i lepiej, coraz mniej zaczął uwzględniać kwestie prawdziwe i najważniejsze.

„Szlachetnie zdrowie, nikt się nie dowie, jak smakujesz, aż się zepsujesz” parafraza ta zwracam nam uwagę na coś, co większości z nas wydaje się banalne i oczywiste. W codziennej gonitwie obowiązków, problemów, małych radości i smutków, rzadko kiedy mamy czas i ochotę na taką refleksję, że przecież jeżeli jesteśmy w tym momencie zdrowi, nie cierpimy na  żadne poważne dolegliwości to już dostaliśmy olbrzymią nagrodę od losu. Spójrzmy jak wieli spośród nas nie ma tyle szczęścia. Młodzi i starzy, dorośli w sile wieku i maleńkie dzieci, wiele milinów istniej ludzkich na całym świecie toczy każdego dnia heroiczną walkę od to by móc  żyć. 

Nie skupiajmy się na zdrowiu za bardzo

Na drugim biegunie tej refleksji są osoby panicznie obawiające się o swoje zdrowie. Sprawdzające każdego dnia temperaturę i unikające wszelkich zagrożeń prawdziwych lub bardziej tych na wyrost, mniej racjonalnych. Obecna sytuacja pandemii panująca na całym świecie wyjaskrawiła oba typy zachorowań. Strach przed chorobą, ogrom informacji w mediach zwrócił nam uwagę na fundamentalne wartości i na największy skarb jakim jest ludzkie zdrowie i życie.

Przeczytaj też: http://www.atvn.pl/drugie-sniadanie-czy-faktycznie-az-tak-wazne/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here