Wartość rynku dóbr luksusowych zarówno w Polsce, jak i na świecie stale rośnie. Tylko tym roku nad Wisłą dobra luksusowe warte były 21 mld złotych. Firma KPMG w swoim badaniu rynku dóbr luksusowych w Polsce podaje, że korzysta z niego już 1,1 miliona osób zamożnych, które głównie mieszkają w województwach mazowieckim, wielkopolskim i małopolskim.
Liczba Polaków zaliczających się do kategorii HNWI (ang. high net worth individuals, osoby z majątkiem powyżej 1 mln dolarów) rośnie z roku na rok. Sprawia to, że rynek dóbr luksusowych nad Wisłą rozwija się prężnie. Daleko mu jednak do tych największych. Najwięcej europejskich milionerów nadal mieszka w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji oraz Włoszech.
Dobra luksusowe – co kupują zamożni Polacy?
Wartość dóbr luksusowych w Polsce stale rośnie. W roku ubiegłym wyniosła 21 mld, a prognozy wskazują, że do 2021 roku może być wart 31 mln złotych, co stanowić będzie ponad 48% wzrost w stosunku do stanu obecnego.
Obecnie największym segmentem dóbr luksusowych w Polsce są samochody marek premium i luksusowych. Stan ten nie zmienia się od kilku lat. A wartość tego segmentu dóbr luksusowych szacowana jest na ok. 12,3 mln złotych. Według badań aut marek premium w Polsce jest 61 tysięcy, a marek luksusowych 176 sztuk. Na drugim miejscu znajduje się segment luksusowej odzieży i akcesoriów. Według badań rynku dóbr luksusowych jest on warty ok. 2,5 mld złotych. Dalsze miejsca zajmują usługi hotelarskie (1,7 mld złotych).
Dobra luksusowe – ile kosztują?
Raporty dotyczące dóbr luksusowych wskazują nie tylko, który ich segment jest najpopularniejszy, ale i ile kosztują produkty luksusowe. Zgodnie z nimi za samochód luksusowy Polacy uznają te, które kosztują powyżej 25 tysięcy złotych. O luksusowych nieruchomościach możemy mówić, gdy cena za 1 m2 przewyższa 17 tysięcy złotych, wczasy dla jednej osoby 9700 złotych, damska sukienka 3300 złotych, męski garnitur 4600 złotych, damskie buty 1800 złotych, kolacja dla dwojga 1100 złotych, a butelka luksusowego wina 430 złotych. Podane ceny są oczywiście tymi najniższymi, bo górnej granicy dóbr luksusowych nikt nie ustalił. Zamożni na dobra luksusowa są bowiem w stanie wydać małe fortuny.
Dobra luksusowe – jakie korzyści przynoszą?
Kupujący dobra luksusowe nie mogą oprzeć się pokusie prestiżu, jakie dają im towary luksusowe. W ich przypadku wartość jest wyższa niż ich wartość nominalna. Klienci kupują dobra luksusowe, szukają produktów wysokiej jakość, autentycznych, pod marką o imponującej tradycji. W efekcie dobra luksusowe posiadają pewną elastyczną cechą. Zauważa się, że im wyższa jest ich cena, tym większy jest na nie popyt. Ten rośnie na nie również w przypadku, gdy dostępność dóbr luksusowych jest niewielka. Dlatego też wytwarzanie i sprzedaż mniejszej ilości dóbr luksusowych powoduje zwykle, że popyt oraz chęć płacenia za nie więcej stale rośnie. Cena dóbr luksusowych nie zawsze więc wynika z ich jakości czy przydatności. Niekiedy konsumenci uznają, że coś, co wcześniej uznawane było za kiczowate teraz jest trendy i nadają mu status dobra luksusowego.