Co to jest zawał serca - objawy, przyczyny, leczenie

Co to jest zawał serca? To pytanie pojawia się wśród coraz większej liczby ludzi.

Potocznie zawałem serca nazywa się martwicę fragmentu mięśnia sercowego, która została spowodowana zahamowaniem dopływy krwi do tego obszaru. Inaczej ujmując jest to zamknięcie lub zwężenie światła naczyń wieńcowych. Jako głównym objawem zawału najczęściej określany jest zamostkowy ból występujący w klatce piersiowej, który swoim natężeniem promieniuje na sąsiednie okolice ciała tj.: plecy, brzuch, szyję, ramiona. Jeśli ból taki trwa co najmniej 20 min do nawet kilkunastu godzin należy skontaktować się z pogotowiem ratunkowym. Uwrażliwieni powinni być szczególnie diabetycy, ponieważ u osób chorych na cukrzycę ból, który jest objawem zawału jest mało odczuwalny. Innymi objawami zawału są uczucie duszenia, braku możliwości wzięcia głębokiego oddechu, nagłe niczym nieuzasadnione poczucie lęku, któremu często towarzyszą nudności, wymioty oraz poty. Wymienione objawy zazwyczaj nie występują jednocześnie. Często jedne dolegliwości ustępują miejsca innym, zmniejszają swoje natężenie a później znów przybierają na sile. Zdarza się, że opisane objawy zamiast do zawału serca zostają przypisane do niestrawności i są zlekceważone.

Duża ilość wczesnych zgonów, które są spowodowane zawałem serca to konsekwencja migotania komór, chaotycznych, spazmatycznych drgań komórek mięśnia sercowego, które powodują niemożność dostatecznych wyrzutów krwi do naczyń.

Podstawowym badaniem, dzięki któremu lekarz stwierdza zawał serca jest EKG (elektrokardiografia). Dalsza diagnostyka osoby, u której stwierdzono zawał polega na przeprowadzeniu koronografii. Jest to badanie radiologiczne tętnic wieńcowych, dzięki któremu możliwe jest ustalenie miejsca zwężenia. Osoby, u których po objawach oraz badaniu EKG nie można jednoznacznie stwierdzić wystąpienia zawału mają przeprowadzane badania laboratoryjne, które obejmują pomiar aktywności enzymów jakie uwalniane są z uszkodzonego mięśnia. Zwiększenie aktywności tych enzymów pozwala na potwierdzenie wystąpienia zawału.

Leczenie obejmuje hospitalizację podczas, której podawane są leki przeciwzakrzepowe np. aspiryna. Stosowane są też dożylne wlewy z heparyny. Aby ograniczyć obszar martwicy i zapobiec zaburzeniom rytmu podawane są beta-adrenolityki i leki antyarytmiczne. W czasie pobytu w szpitalu może odbyć się też leczenie chirurgiczne (koronoplastyka – angioplastyka, czyli inaczej zwane balonikowanie lub bypass’y). Przyczynia się to do przywrócenia przepływu krwi w obszarach mięśnia sercowego, w których wystąpiło niedokrwienie.

Średni pobyt w szpitalu spowodowany zawałem trwa około 5-7 dni.
Gdy pacjent opuści już szpital, przez kilka kolejnych miesięcy musi stawiać się na kontrolach lekarskich dzięki, którym możliwe są do wykrycia ewentualne późniejsze powikłania po zawale np. niewydolność mięśnia sercowego. U osób, które przeszły zawał w stałym ich leczeniu stosowane są leki powodujące obniżenie ciśnienia tętniczego, wpływając na zmniejszenie się poziomu cholesterolu oraz podnoszące kurczliwość mięśnia sercowego.

Odpowiadając na pytanie: co to jest zawał serca, mamy nadzieję przestrzec jak największą ilość osób i zachęcić do codziennej dbałości o nasze serca.

http://www.niezawal.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułĆwiczenia bez siłowni
Następny artykułMeksyk – wakacje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here