Korzystając z Internetu, a szczegółowiej przeglądając strony internetowe spotykamy się z ich adresem np. www.onet.pl czy www.wikipedia.pl oraz najpopularniejsza wyszukiwarka www.google.pl.
Tym właśnie jest adres URL. Zatem co to URL?
Jest skrót od Uniform Resource Locator czyli ujednolicony format adresowania zasobów – informacji, usług stosowanych w Internecie jak i w sieciach lokalnych. Również posiada protokół, czyli sposób pobierania danych np. http, https, ftp itp.
Ze względu na to, że nasz komputer rozumie liczby czyli woli stronę internetową w postaci IP. Dla przykładu www.wp.pl posiada adres zrozumiały dla komputera 212.77.98.9 a my z kolei wolimy wpisać słownie adres strony internetowej. Dlatego powstał adres URL, który jest zrozumiały dla nas.
Adres URL składa się z protokołu jak wyżej wspomniane http zwykły lub https czyli bezpieczny inaczej ujmując szyfrujący. Nazwa hosta, w naszym przypadku to po prostu www. Następnie nazwy domeny oraz jej rozszerzenia. W Polsce jest to rozszerzenie .pl, a rozszerzenie organizacji to .org. Każde Państwo posiada rozszerzenie przypisane do siebie np. Niemcy .de.
Ścieżka URL zaczyna się w momencie przechodzenia na kolejne podstrony, strony głównej. Jesteś na stronie www.wp.pl zainteresował Cię artykuł, klikasz go i czytasz. Na samej górze gdzie znajduje się adres strony internetowej w naszej przeglądarce pojawiają się kolejne katalogi w których ten dokument jest zamieszczony. Po nazwie strony internetowej pojawi się “/” tak zwany ukośnik a po nim kolejne katalogi, w których umieszczony jest interesujący nas artykuł. Tekst może znajdować się na serwerze lub w bazie danych.
[Głosów:0 Średnia:0/5]