Towary luksusowe to inaczej dobra luksusowe. Popyt na nie jest coraz większy. Bogacenie się społeczeństwa, a także chcąc podkreślania swojego statusu, sprawiają, że po towary luksusowe sięgają już nie tylko najbogatsi. Dobra luksusowe coraz częściej goszczą również w domach osób zarabiających przeciętni. Oszczędzaj oni przez wiele miesięcy, aby kupić samochód, obraz, zegarek, buty czy sukienkę uważaną za towar luksusowy.

Wielu osobom wydaje się, że towary luksusowe zalewają w rynek. Tak jednak nie jest, choć faktycznie są one coraz bardziej popularne, to zazwyczaj towary luksusowe mylone są z produktami premium. Towary luksusowe są jednak tymi, za którymi idzie nie tylko dobra jakość, ale i historia, tradycją i ponadczasowością.

Towary luksusowe, czy to te premium?

Towary luksusowe to te, których dodatkowe funkcjonalności nie są determinowane przez cenę. W praktyce oznacza to, że za nowe funkcje, lepszą skórę, więcej elektroniki czy personalizowany design nie trzeba dodatkowo dopłacać – jak to jest w przypadku produktów premium.

Towary luksusowe – gdzie je kupić?

Towary luksusowe dostępne są w każdej branży. Dostępne są zarówno w modzie, jak i branży motoryzacyjnej, wystroju wnętrz, nieruchomości czy dodatków. Towary luksusowe kupuje się jedynie w firmowych salonach i skrupulatnie dobranych butikach partnerskich. Coraz częściej dostępne są one też na ekskluzywnych platformach e-commerce. Z natury rzeczy towary luksusowe nie mają dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, a jedynie do tego wyselekcjonowanego.

Towary luksusowe – jak się je wytwarza?

Mianem towarów luksusowych określa się zazwyczaj rzeczy będące rękodziełem, wykonanie zgodnie z etosem marki. Ubrania będące tymi luksusowymi szyje się w rodzinnych zakładach krawieckich, samochody i zegarki składa w wyspecjalizowanych warsztatach. Marki sprzedające towary luksusowe, nie przenoszą swoich fabryk do krajów trzeciego świata, aby zaoszczędzić na produkcji. Taka polityka wiąże się z tym, że nie obniżają one ceny swoich towarów.

Towary luksusowe dla Polaków

Polscy krezusi jeszcze kilka lat temu, aby zaopatrzyć się w luksusowe towary, musieli wyjeżdżać za granicę. Dziś nie jest to konieczne. Luksusowe marki zaczęły szukać Polaków i ekskluzywne butiki oraz salony otwierają się nad Wisłą. KPMG, który rokrocznie bada polski rynek towarów luksusowych, wskazuje, że staje się on coraz większy i jest coraz więcej wart. Nabywcą towarów luksusowych najbardziej zależy na jakości produktu. Jej potwierdzeniem mam być cena produktu. I tak np. aby samochód nazwać towarem luksusowym, należy za niego zapłacić co najmniej 180 tysięcy złotych, a za zegarek 9 tysięcy złotych.

Towary luksusowe adresowane do wąskiej grupy klientów utrzymują wysokie tempo sprzedaży nawet w czasach ekonomicznych zapaści. Uważa się, że towary luksusowe odporne są na wahania koniunktury, a najbogatsi chętnie nabywają je nawet w czasie kryzysów gospodarczych. Badania pokazują, że do rynku dóbr luksusowych dostęp ma coraz więcej osób. Niegdyś ekskluzywne usługi dla wybranych, dziś są ogólnodostępne i powszechnie. Sprawia to, że luksusowe marki coraz bardziej windują ceny, aby nie utracić swojego wizerunku niedostępnych i elitarnych.

[Głosów:8    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here