Topniki do lutowania

W domu zawsze jest coś do naprawienia. Chyba każdy pamięta warsztat swojego taty, w którym znajdowały się liczne kable, narzędzia, intrygujące substancje. Czasem wydobywał się stamtąd również charakterystyczny zapach, który jasno sygnalizował, co obecnie się tam odbywa. Tata pracował z pomocą lutownicy i topników do lutowania.

Czym są topniki do lutowania?

Stosowany w procesie lutowania topnik to substancja, której zadaniem jest oczyszczanie łączonych metali z niemetalicznej warstwy związków chemicznych, powstałych w wyniku reakcji metalu z atmosferą podczas lutowania. Najczęściej topnik stanowi mieszaninę kalafonii z innymi związkami pochodzenia organicznego.

Wśród najpopularniejszych topników do lutowania można wymienić chlorek amonu i kalafonię do lutowania lutem cynowo-ołowiowym, kwas solny i chlorek cynku do lutowania powłok ocynkowanych, a także boraks do lutowania twardego metali żelaznych. Dostępne na rynku topniki występują w różnej postaci i konsystencji.

Jakie spotykamy topniki do lutowania?

Jedną z grup oferowanych na rynku produktów tego typu są średnioaktywne topniki do lutowania. Występują najczęściej w postaci ciekłej roztworu kalafonii z dodatkami substancji organicznych. wzbogaconym o dodatki organiczne. Ten typ topnika można wykorzystywać podczas ręcznego lutowania cynowego. Maksymalna temperatura obróbki wynosi 280 stopni Celsjusza.

Kolejna grupa to topniki wysokoaktywne, będące mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych, doskonałe do lutowania stali kwasoopornej. Postać substancji to lepka ciecz o ostrym zapachu. Ten rodzaj topnika doskonale sprawdza się jako łącznik różnych metalowych elementów.

Do naprawy i łączenia elementów elektronicznych najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie topnika kalafoniowego w żelu, którego konsystencja pozwala na precyzyjne dozowanie topnika i pozwala na uzyskanie trwałych i dokładnych połączeń najdelikatniejszych nawet elementów.

Jak dobrać właściwy topnik?

Odpowiedni rodzaj topnika to podstawa w procesie lutowania powierzchni. Wybierając między dostępnymi na rynku produktami lepiej w pierwszej kolejności dobrze przyjrzeć się materiałom, które będziemy starali się połączyć. Właściwie dobrany topnik do lutowania zapewni pracę sprawną i efektywną.

Topniki do lutowania dostępne są w ofercie Elektronika.mcc.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here