Czy wiesz, jak segregować śmieci? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak przygotować się do segregowania śmieci i jak robić to właściwie.
Segregacja śmieci
Segregowanie śmieci to pierwszy etap recyklingu, ujmując najprościej, polega on na sortowaniu odpadów pod względem ich rodzaju, tj. możliwości ich późniejszego przetworzenia i ponownego wykorzystania. Najlepszą chwilą na segregowanie śmieci, zarówno ze strony finansowej, jak i praktycznej, jest etap ich powstawania w gospodarstwach domowych i przedsiębiorstwach. W tym momencie można je wstępnie przygotować i oczyścić, co ułatwia z kolei przeprowadzenie kolejnych etapów recyklingu, czyli rozdrabniania, mycia czy wytłaczania.
Zasady dotyczące tego, jak segregować śmieci, regulują specjalne przepisy, czasem kolory odpowiednich kontenerów mogą różnić się od siebie zależnie od tego, w jakim miejscu mieszkasz. Zazwyczaj odpady segreguje się według następującego schematu:
- papier – pojemnik niebieski,
- plastik – pojemnik żółty,
- metale – pojemnik czerwony lub pomarańczowy,
- szkło – pojemnik biały (szkło białe) lub kontener zielony (szkło kolorowe).
W wielu przypadkach metale i tworzywa sztuczne umieszcza się w tym samym kontenerze.
Jak segregować śmieci?
Wytyczne dotyczące segregacji śmieci są naprawdę proste i przejrzyste, dlatego też z pewnością nie sprawi Ci to problemu. W pierwszej kolejności dobrze zaopatrzyć się w odpowiednie pojemniki, najlepiej różnych kolorów, lub stelaże z workami – w ten sposób o wiele łatwiej będzie Ci rozmieścić śmieci we właściwych miejscach.
Jak segregować śmieci szklane? W kontenerze na szkło umieszcza się puste butelki, słoiki i opakowania po kosmetykach. Nie można tu natomiast wkładać szkła stołowego, luster, ceramiki, doniczek, porcelany, świetlówek i żarówek.
Do pojemników na metal i tworzywa sztuczne wrzuca się m.in. opróżnione i zgniecione butelki plastikowe, plastikowe opakowania, kartony po mleku i sokach, opakowania wielomateriałowe, zakrętki od butelek i słoików, zgniecione puszki po napojach i żywnościach oraz worki foliowe. Do tej grupy nie wlicza się natomiast m.in. opakowań po aerozolach, akumulatorów, pojemników po farbach, zatłuszczonych pojemników po żywności czy sprzętu RTV i AGD.
Jak sortować śmieci do pojemników na papier? W nich umieszcza się wykonane z papieru i tektury, kartony, czasopisma, ulotki, papier biurowy, zeszyty i gazety, nie można tu jednak wkładać takich odpadków, jak paragony, zatłuszczone opakowania z papieru czy zużyte ręczniki papierowe.
Większość pozostałych śmieci to odpady zmieszane i w takich kontenerach należy je umieszczać. Do odpadów zmieszanych zalicza się m.in. lustra, szyby, resztki mięsne i kości, żwirek z kuwet dla zwierząt, zużyte materiały higieniczne oraz zabrudzony papier.
Jak zatem widać, segregacja śmieci wcale nie jest tak trudna, jak niektórym mogłoby się wydawać. Zadbajmy o sprawny i skuteczny recykling, to przecież tak ważne!