Rozdzielnice i obudowy elektryczne

0
1480

Rozdzielnica elektryczna to jedna z podstawowych instalacji w każdym domu. Na co dzień korzystamy z wielu urządzeń, takich jak lodówka, zamrażarka czy telewizory, które wymagają stałego zasilania energią elektryczną. Instalacje elektryczne muszą być udoskonalane, coraz bardziej rozbudowywane i coraz lepiej zabezpieczone, gdyż ciągle wzrasta zapotrzebowanie na prąd. Mają one chronić przed porażeniem, przepięciami lub przeciążeniem instalacji elektrycznej.

Wszystkie obwody zazwyczaj spotykają się przy drzwiach wejściowych do budynku czy mieszkania, gdzie łączą się z sieciami zewnętrznymi, dlatego skrzynki elektryczne zostają zainstalowane właśnie w tym miejscu. Często instalowane są w pomieszczeniu gospodarczym, garażu lub kotłowni. Do skrzynki powinien być łatwy dostęp.

Rozdzielnica natynkowa

Do uporządkowania wielu elementów służą tablice elektryczne, zwane również rozdzielnicami. Są to zazwyczaj zamykane na drzwiczki skrzynki, które można zawiesić na ścianie lub zamontować we wnęce. Drzwiczki do rozdzielnicy przeznaczonej do instalacji multimedialnych są zazwyczaj przezroczyste, natomiast do instalacji  standardowej są pełne.

Skrzynka elektryczna do budynków mieszkalnych powinna posiadać instalację wewnętrznej ochrony przed przepięciami łączeniowymi i atmosferycznymi, a także zabezpieczenia różnicowoprądowe jak i nadmiarowoprądowe. Obok rozdzielnicy może znajdować się układ pomiarowy energii, jeśli nie ma takowego w złączu.

Rozdzielnica podtynkowa

Każdy posiadacz rozdzielnicy powinien znać jej zawartość i prawidłowo rozpoznawać symbole i oznaczenia. Są tam ochronniki przeciwprzepięciowe, które mają za zadanie obniżanie wartości natężenia i napięcia prądu w momencie, kiedy następuje ich drastyczny wzrost, np. podczas uderzenia pioruna. Ograniczniki przepięć chronią przed zniszczeniem nie tylko instalację elektryczną, ale również sprzęt elektryczny i elektroniczny, który jest do niej podłączony.

Ponadto znajdują się w niej programatory, które służą do sterowania obwodami, np. oświetleniowymi, jeśli chcemy, aby po zmroku oświetlenie wokół domu zapalało się automatycznie, jak również przekaźniki priorytetowe odłączające urządzenia, które pobierają najwięcej prądu, w momencie przekroczenia przydziału mocy. W skrzynkach elektrycznych zainstalowane są również rozłączniki izolacyjne, służące do odłączania danego układu lub dowolnego obwodu na czas np. wyjazdu, awarii lub prac remontowych. Podstawą zaś każdej rozdzielnicy są lamki sygnalizacyjne, informujące o napięciu w danym punkcie przyłączeniowym.

Rozdzielnica elektryczna

Klienci poszukujący rozdzielnicy mają do wyboru różne rodzaje. Sklepy oferują wysokiej jakości rozdzielnice podtynkowe, oraz nadtynkowe, elektryczne, montowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Wykonane mogą być z metalu lub tworzywa sztucznego, zamykane, z klapką i zamkiem z kluczykiem lub na zatrzask. Rozdzielnice budowlane mogą być zabezpieczone klapkami dymnymi, przezroczystymi lub białymi, nieprzezroczystymi. Zakłady przemysłowe lub duże firmy często wybierają modele hermetyczne, które mają zastosowanie w ekstremalnych warunkach. Dzięki takim rozwiązaniom można zaoszczędzić czas podczas zakładania instalacji elektrycznej.

Wybierając rozdzielnicę należy pamiętać o zakupie listew zaciskowych, służących do łączenia przewodów. podziału przewodów, a także do budowania instalacji elektrycznych.

Źródło: http://remontuje-buduje.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here