Projektowanie łazienki

Projektowanie łazienki to niełatwe zadanie. Nawet jeśli doskonale wiemy, o czym marzymy i co nam się podoba, nie wszystkie pomysły możemy zrealizować. Często główną przeszkodą jest po prostu zbyt mały metraż lub nietypowy kształt pomieszczenia. Okazuje się jednak, że możliwe jest stworzenie wnętrza, które będzie praktyczne, a przy tym będzie się nam po prostu podobać. Jak tego dokonać, projektując małą łazienkę?

Jakie atuty ma Twoja łazienka?

Łazienki zazwyczaj są jednymi z najmniejszych pomieszczeń w mieszkaniu. Do tego często bywają „wciśnięte” w miejsca takie jak przestrzenie pod schodami czy kąt na poddaszu. Z tego powodu stworzenie funkcjonalnego i estetycznego zarazem np. projektu łazienki ze skosem bywa naprawdę trudne.

Dlatego pierwszym krokiem powinno być dokładne obejrzenie wymierzenie pomieszczenia oraz określenie, co może stanowić utrudnienie podczas jego urządzania. Następnie warto poszukać przykładowych aranżacji, w których występuje podobny problem. Może się okazać, że dotąd niedoceniany element dodaje wnętrzu charakteru lub np. stwarza bardzo ciekawe możliwości w kwestii rozmieszczenia schowków lub szafek. Inspirowanie się innymi aranżacjami bywa bardzo pomocne szczególnie przy tworzeniu projektu łazienki na poddaszu. Często zawierają one bowiem nietypowe, bardzo kreatywne rozwiązania, które doskonale sprawdzają się w tego typu wnętrzach.

Zaadaptuj aktualne łazienkowe trendy do swoich możliwości

Podoba Ci się aktualna moda na czarne ściany? A może Twoje serce podbiły wydzielone wnęki z wolnostojącą wanną i prysznicem? Nic dziwnego — wyglądają naprawdę świetnie. Niestety, urządzenie w ten sposób małego wnętrza może być bardzo ryzykowne, a czasem wręcz niemożliwe. Jednak nawet projekt małej łazienki w bloku może zawierać elementy nawiązujące do tych elementów. Alternatywą dla całkowicie czarnych ścian może być jedna z nich pomalowana na ten kolor, zestawiona z bielą lub delikatnymi pastelami. Dzięki temu nawiążesz również do mody na kontrasty. Możesz też postawić na czarną armaturę oraz takie elementy jak obudowa kabiny prysznicowej, lampy czy rama lustra.

Projekt łazienki z wanną i prysznicem w formie oddzielonej wnęki również może być znakomitą inspiracją. W małym wnętrzu świetnie sprawdzi się przeszklona kabina typu walk-in, bez klasycznego brodzika. To doskonały pomysł również dla wnętrz o nietypowym układzie lub np. długich i bardzo wąskich. Taki projekt łazienki z prysznicem pozwala doskonale wykorzystać dostępną przestrzeń; brak brodzika oraz duże, szklane tafle sprawią przy tym, że wnętrze będzie sprawiać wrażenie przestronniejszego.

Gdy nie ma miejsca na prysznic

Przyjęło się uważać, że najlepszym rozwiązaniem dla małych łazienek będzie zawsze prysznic. W praktyce jednak zdarza się, że projekt łazienki z wanną pozwoli lepiej wykorzystać dostępne miejsce i oszczędzić więcej przestrzeni, niż próba umieszczenia w niej natrysku. Przykładem mogą być tu pomieszczenia ze skosami lub projekt łazienki z oknem. Wannę można ustawić nawet przy stosunkowo niskiej ściance kolankowej lub obok typowej wielkości okna, w przeciwieństwie do prysznica.

Trzeba też podkreślić, że rezygnacja z np. przeszklonej kabiny prysznicowej na rzecz wanny nie musi oznaczać rezygnacji z wymarzonej estetyki. Zarówno one, jak i wanny, dostępne są w bardzo różnorodnych wariantach. Można też zainwestować w takie dodatki jak szklane parawany nawannowe, które dodadzą łazience nowoczesnego charakteru.

Projekty online łazienek

Do kwestii, o których większość osób zapomina podczas projektowania wnętrz, należy to, jak ważne jest planowanie z uwzględnieniem konkretnych produktów. Dużym błędem jest tworzenie projektu zawierającego niezbyt jasno określone elementy, np. „kwadratowa kabina prysznicowa 80×80 cm”. Może się bowiem okazać, że gdy przystąpimy do zakupów, elementy spełniające nasze oczekiwania w kwestii kształtu i rozmiaru nie będą dobrze wyglądać, gdy je ze sobą zestawimy.

Aby tego uniknąć i mieć pewność, że zaplanujemy zarówno praktyczne, jak i estetyczne wnętrze, warto sięgnąć po programy umożliwiające projektowanie łazienki online. Korzystając z nich, możemy stworzyć wizualizację pomieszczenia z wykorzystaniem konkretnych, dostępnych na rynku elementów wyposażenia. Nie musimy przy tym poprzestawać na jednym projekcie — warto poświęcić trochę czasu na wykonanie kilku z nich. Dzięki temu zwiększymy szansę na to, że nasza łazienka będzie cieszyć oko przez długi czas, a korzystanie z niej będzie prawdziwą przyjemnością.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here