Podatki marynarskie – jak uniknąć płacenia podwójnego podatku?

0
1191

Ustawa o podatku dochodowym wskazuje, że podczas rozliczeń marynarzy konieczne jest uwzględnienie obowiązków podatkowych w Polsce, jakie wynikają z treści Konwencji MLI, która obowiązuje od 1 lipca 2018 roku.

Rozliczenia podatków marynarzy – jak uniknąć płacenia podatku dwa razy?

Przed wprowadzeniem Konwencji umowy między państwami regulowały kwestie, które miały na celu chronić marynarzy i ich rodziny przed płaceniem podwójnych podatków. Za każdym razem zawierano je między państwami.

Obecnie wielu marynarzy nie wie jak wyglądają przepisy prawa w świetle nowych regulacji. Wówczas warto skorzystać z pomocy, jaką oferuje radca prawny. Dobra kancelaria radcowska wyjaśni kwestie, które wiążą się z zagadnieniem, jakim są podatki marynarskie.

Podatki dla marynarzy opłaca się w jeden z dwóch sposobów, by uniknąć podwójnych kosztów:

– Poprzez zwolnienie jakie przewiduje podatek za pracę marynarzy. Odnosi się to do tych pracowników, którzy uzyskują dochody i w kraju i za granicą. Wówczas rozliczenie odbywa się zgodnie ze skalą podatkową. Z kolei rozliczanie podatków marynarzy w Polsce dotyczy tylko dochodów uzyskanych w tym kraju. Służy do tego PIT-36, na którym zawierane są dochody uzyskane i w Polsce i za granicą. Sama stawka podatku może być różna i w praktyce zależy od wysokości dochodów uzyskanych w kraju (może to być 18% lub 32%).

– Poprzez odliczenie proporcjonalne, które obejmuje tylko tych marynarzy, którzy zawarli umowę z Polską. Wówczas odlicza się od podatków kwotę podatku zapłaconego za granicą. Podatnik posiada obowiązek wypełnienia zeznania podatkowego i zapłacenia kwoty od dochodu zagranicznego, nawet w sytuacji, gdy w kraju nie osiągnął żadnego dochodu.

Ważną kwestią jest również rozliczenie podatkowe rodzin marynarzy. Tego typu zagadnienia mogą być trudne dla marynarzy, a wówczas warto skorzystać z pomocy radców prawnych. Dla osób, które szukają dobrych radców prawnych w okolicach Trójmiasta godnym polecenia jest strona internetowa wiodącego radcy: radcaprawny-trojmiasto.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here