Mężczyzna obserwujący skutki łysienia androgenowego

Łysienie androgenowe to dość powszechny problem, który dotyczy nie tylko mężczyzn, ale i kobiet. Powoduje ono nadmierne wypadanie włosów według charakterystycznego wzorca, odmiennego dla obu płci. I choć androgenowe wypadanie włosów może być naprawdę kłopotliwe, powodować spadek samooceny i kompleksy, można mu skutecznie przeciwdziałać!

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest łysienie androgenowe,
  • jak przebiega u mężczyzn, a jak u kobiet,
  • w jaki sposób można leczyć androgenowe wypadanie włosów.

Nadmierne wypadanie włosów i łysienie mogą mieć wiele przyczyn. Mają na nie wpływ czynniki genetyczne, nieprawidłowo zbilansowana dieta, intensywne odchudzanie się, a także niewłaściwa pielęgnacja włosów, czynniki hormonalne, przebyte choroby i urazy, przyjmowanie niektórych leków czy intensywna ekspozycja skóry głowy na promieniowanie słoneczne.

Nadmierne wypadanie włosów może być przejściowe lub stałe, obejmować część powierzchni głowy lub całą skórę, mieć charakter bliznowaciejący (rzadziej) lub niebliznowaciejący. Najczęściej występującą postacią utraty włosów, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, jest łysienie androgenowe.

Androgenowe wypadanie włosów – co to jest?

Łysienie androgenowe dotyczy około 80% mężczyzn i około 40% kobiet w wieku 50 lat. U panów może zacząć się już pomiędzy 20. a 30. rokiem życia, u pań występuje zazwyczaj w okresie po menopauzie. Jego przyczyny są złożone – uważa się, że najważniejsze czynniki zwiększające ryzyko występowania tej odmiany łysienia to predyspozycje genetyczne oraz wysoki poziom androgenów.

Androgeny to hormony, które w negatywny sposób wpływają na funkcjonowanie mieszków włosowych – stają się one coraz mniejsze, aż zupełnie zanikają, przez co nie wyrastają z nich nowe włosy.

Łysienie androgenowe przebiega według dwóch wzorców.

  • Wzorzec męski – panowie najczęściej tracą włosy na szczycie głowy oraz na czole, a na potylicy i skroniach włosy nie wypadają.
  • Wzorzec kobiecy – u pań występuje przerzedzenie włosów na szczycie głowy: jest ich mniej, stają się coraz cieńsze, ale nie ma raczej miejsc zupełnie wyłysiałych.

Oczywiście należy pamiętać, że androgenowe wypadanie włosów może być spowodowane chorobami tarczycy, a dodatkowo po 60. roku życia u wielu osób nasila się naturalna utrata włosów związana ze starzeniem.

Mezoterapia skóry głowy

Jedną z najnowocześniejszych metod leczenia łysienia jest mezoterapia skóry głowy Dr Cyj, z której można skorzystać w warszawskiej Klinice Medycyny Estetycznej ESTELL. Polega na zaaplikowaniu w skórę głowy w formie iniekcji preparatu Dr Cyj Hair Filler. Zawiera on aż siedem opatentowanych peptydów w połączeniu z kwasem hialuronowym. Substancja doskonale pobudza krążenie krwi w skórze głowy, co rewitalizuje mieszki włosowe oraz stymuluje porost nowych włosów.

Mezoterapia skóry głowy Dr Cyj obejmuje cykl 4 zabiegów przeprowadzanych co 2 tygodnie. Pierwsze efekty są widoczne już po około 15 dniach. Mniej więcej pół roku po zakończeniu serii zaleca się wykonanie kuracji podtrzymującej rezultaty.

Zabieg Regenera Activa

Kolejna innowacyjna metoda leczenia łysienia androgenowego to autologiczny przeszczep komórek. Składa się on z trzech etapów. Najpierw lekarz pobiera z okolic karku maksymalnie trzy wycinki skóry o średnicy około 2,5 mm. Następnie przy pomocy specjalnego urządzenia izoluje z nich komórki macierzyste, komórki progenitorowe oraz czynniki wzrostu. W formie zawiesiny są one później aplikowane w skórę głowy na zasadzie mezoterapii.

Zaaplikowany swoisty koktajl odżywczy natychmiast pobudza komórki do namnażania się, stymuluje procesy naprawcze i poprawia mikrokrążenie. Mieszki włosowe regenerują się, a porost włosów przyspiesza. Zabieg wykonuje się tylko raz – to wystarczy, by osiągnąć spektakularne rezultaty. Dla ich podtrzymania i zapobiegania późniejszemu łysieniu po 2–3 latach można go powtórzyć.

Źródła:

http://drstyczen.pl/upload/drstyczen/wlosom_na_ratunek_trychologia_art_of_beauty.pdf

http://www.wbc.poznan.pl/Content/424100/index.pdf

https://pdfs.semanticscholar.org/c0ea/276c55743017c61fe2250a4fa31fd60c5bde.pdf

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here