Taki zawód jest bardzo często zajęciem dla pasjonatów antyków czy pasjonatów stolarstwa. Jednak taki zawód potrafi zebrać wokół siebie prawdziwych mistrzów oraz profesjonalistów w tej dziedzinie. Nadawanie meblom odświeżonego wyglądu i drugiego życia może być nie tylko fascynującą przygodą, ale również karierą zawodową. Kim są renowatorzy mebli artystycznych oraz w jaki sposób możemy wybrać taką ścieżkę zawodową? Przekonajmy się sami!
Zobacz też: https://www.zlecenia.pl/blog/renowator-mebli-artystycznych-jak-zostac/
Kim są renowatorzy mebli artystycznych?
Renowatorzy mebli artystycznych są to osoby zajmujące się wykonywaniem zabiegów renowacyjnych, naprawczych oraz konserwacyjnych mebli artystycznych oraz zabytkowych. Muszą posiadać oczywiście odpowiednie klasyfikacje i wykształcenia. Jako taki fachowiec będziemy posługiwać się specjalistycznym sprzętem, a także materiałami przeznaczonymi do pielęgnacji. Będziemy nie tylko wykonywać zabiegi renowacyjne, ale również wzmacniać i rekonstruować ubytki powstałe na meblach. Dodatkowo do naszych zadań będzie należała impregnacja drewna.
Renowator mebli – jakie musi posiadać wykształcenie?
Zawód ten możemy uzyskać na drodze kształcenia rzemieślniczego. Istotna jest bowiem szkoła średnia zarówno branżowa jak i technikum. Niezależnie od wyboru szkoły będziemy potrzebować ukończenia jej w danym zawodzie, który związany będzie z pracą stolarską. Jedyną z tej specjalizacji jest stolarstwo renowacyjne. Na taki kierunek powinniśmy iść, jeżeli chcemy uzyskać edukację zawodową niezbędną do wykonywania tego zawodu.
Niekiedy pracodawcy oferują przyuczanie do konserwacji oraz renowacji świeżo upieczonym stolarzom budowlanym oraz meblowym. Jednak nic nie jest w stanie zastąpić praktyki oraz wiedzy zebranej na temat mebli kropka potrzebne ci będzie oczywiście zagłębienie się w technologię ich wytwarzania, znajomości nurtów w sztuce, a także stylów architektonicznych.
Podczas edukacji w szkole będziemy poznawać zasady stosowania substancji chemicznych służących do konserwowania mebli. Tak samo jak każdy, stolarz będzie musiał znać się na rodzajach drewna oraz ich właściwościach fizycznych.
Edukacja zarówno w szkole zawodowej jak i technikum kończy się egzaminem zawodowym. Po jego zdaniu możemy podejmować pracę w zawodzie. O tym, którą formy zatrudnienia wybrać będziemy musieli zdecydować już samodzielnie.
Zobacz też: http://novapr.pl/etat-czy-wlasna-firma-stolarska-praca-stolarza/