Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak zbić cukier, po co to robić i czy to jest w ogóle potrzebne? Warto się chwilę nad tematem zastanowić. Pewne kwestie przemyśleć i uporządkować.
Poziom cukru we krwi winien osiągać odpowiednie wartości. Mierzony przed jedzeniem, czyli na czczo, nie powinien przekraczać wartości 100 mg/dL. Natomiast około dwie godziny po spożyciu posiłku nie może przekraczać on zgodnie z normą 140 mg/dL. Warto dbać o prawidłowy poziom cukru we krwi – dla zdrowia i dla urody. Zbyt wysoka wartość powoduje niestety zwiększenie wydzielania przez trzustkę hormonu zwanego insuliną, a to z kolei znacznie obniża jej wydolność. Osoby ze stale podwyższonym poziomem cukru zazwyczaj mają tendencję do gorszego gojenia się ranek i otarć, słabszej odporności, ale i także przybierania na wadze.
Co obniża zatem poziom cukru we krwi? Nic innego, jak odpowiednio dobrana i zracjonalizowana dieta. Podstawową zasadą jest tworzenie jadłospisu z produktów niskoprzetworzonych o niskim ewentualnie średnim indeksie glikemicznym. Warto swoje menu skonstruować w oparciu o pakiet warzyw, takich jak: pomidory, ogórki zielone, szczypiorek, szpinak, kapusta czy rzodkiewki oraz warzywa strączkowych (fasola biała lub bób). Należy docenić korzystną moc błonnika i do swojej diety włączyć liczne kasze, pełnoziarniste pieczywko, płatki owsiane czy też razowy makaron. Produkty z dużą zawartością białka również mogą okazać się pomocne w znacznym obniżeniu cukru we krwi. Mogą to być np. chude mięsa, ryby oraz jaja i ogólnie nabiał. Nie zaszkodzą także mniej słodkie owoce (np. truskawki czy poziomki) i odrobina orzechów np. włoskich czy pestek z dyni. W swojej diecie warto nastawić się na picie wody mineralnej (zwykłej, niegazowanej), zamiast innych napojów.
Problem podwyższonego stale poziomu cukru we krwi, z pozoru mało ważny i istotny, może doprowadzić do bardzo poważnych zdrowotnych konsekwencji. Dlatego warto dbać o siebie regularnie i zwracać uwagę na to co się spożywa i w jakich ilościach.
[Głosów:0 Średnia:0/5]