Jak przyśpieszyć pracę komputera

Przeglądając oferty komputerów stacjonarnych i laptopów, z pewnością natkniemy się na produkty dysponujące dyskami SSD. To coraz powszechniejsza alternatywa dla klasycznych napędów HDD. Co wyróżnia te nośniki danych i jakie są różnice między nimi?

Dyski SSD a HDD – różnice

HDD to hard disk drive – dysk twardy. Taki nośnik bazuje na starszej, mniej zaawansowanej technologii, przez co jest tańszy w produkcji. Jest to jednak wolniejsza i mniej wydajna alternatywa dla SSD, co sprawia, że aktualnie coraz częściej spotykamy się z tą drugą opcją. Istotną wadą dysków HDD jest fakt, że ich konstrukcja zawiera ruchome części. Z tego względu łatwiej jest uszkodzić napęd, a dodatkowo w porównaniu z półprzewodnikowymi odpowiednikami podzespoły tego typu zużywają się szybciej. Przez długi czas to właśnie dyski HDD były domyślnym wyborem w komputerach, głównie ze względu na cenę i dostępność. W ostatnich latach koszty wytwarzania napędów SSD jednak znacząco spadły, co sprawia, że powoli wypierają one z rynku starsze alternatywy.

SSD, czyli solid-state drive, to po polsku dysk półprzewodnikowy – jest to rodzaj napędu charakteryzujący się wykorzystaniem pamięci flash. Jej zastosowanie pozwala na osiągnięcie wyższej prędkości odczytu i zapisu, większej odporności na zużycie oraz niższego zapotrzebowania na energię w porównaniu z dyskiem HDD. Oznacza to, że zarówno włączenie systemu operacyjnego, jak i uruchamianie poszczególnych programów będzie znacznie szybsze. Przekłada się to na zdecydowanie większy komfort pracy ze sprzętem. Brak ruchomych części oznacza, że dysk SSD będzie w stanie wykonać więcej operacji niż dysk HDD – jego żywotność jest zatem znacznie dłuższa. Zwiększona wydajność przyda się szczególnie profesjonalistom, którzy operują na sporych plikach, oraz graczom, którym zależy na szybszym wkroczeniu do wirtualnego świata i uniknięciu niechcianych opóźnień. Jego walory widać jednak także w codziennym użytkowaniu.

Dysk SSD 1 TB – ile pamięci powinien oferować pojemny magazyn danych?

Kupując lub składając komputer, często zastanawiamy się, ile pamięci będziemy potrzebować. Oczywiście im większy dysk, tym więcej zmieścimy danych. W niemal każdej sytuacji wyższa pojemność będzie korzystna, jednak musimy wziąć pod uwagę także cenę podzespołów. Dobrym rozwiązaniem może się okazać dysk SSD 1 TB. To aż tysiąc gigabajtów pamięci, co przekłada się na 500 godzin filmów HD lub dziesiątki, a nawet setki tysięcy zdjęć.

Zakup takiego dysku będzie korzystny szczególnie dla osób, które potrzebują zarówno wysokiej sprawności sprzętu, jak i pojemnego magazynu na dane. Do tej grupy należą między innymi gracze. Często spotykaną konfiguracją jest wykorzystanie dwóch różnych dysków – HDD przechowuje większe pliki, podczas gdy w pamięci SSD mieści się system wraz z kluczowymi programami, co pozwala ograniczyć czas ładowania poszczególnych aplikacji. To kompromis pomiędzy wydajnością a niską ceną.

Co z urządzeniami mobilnymi?

Dyski SSD nie są zarezerwowane wyłącznie dla komputerów stacjonarnych. Jeżeli mamy taką możliwość, warto wymienić dysk HDD w laptopie na SSD – tego typu podzespoły najczęściej mają format odpowiedni do mobilnych sprzętów. Większość nowych notebooków oferuje fabrycznie dysk SSD lub SSD + HDD. Zalety są takie same jak w przypadku PC – szybsze uruchamianie systemu oraz większa sprawność programów. Ważną korzyścią jest także niższe zużycie energii, które przekłada się na większą żywotność akumulatora. Dysk SSD do laptopa z pewnością okaże się strzałem w dziesiątkę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here