Jak dobrać firany do nowoczesnego wnętrza

Odpowiedni dobór firan nie tylko zwiększa komfort korzystania z danej przestrzeni, ale również jest ważnym dekoracyjnym elementem każdej aranżacji. Może także bardzo odmienić charakter każdego wnętrza! Zastanawiasz się, jakie zasłony dobrać do nowoczesnego wnętrza? Podpowiadamy, czym się kierować przy ich zakupie.

Różnorodność dekoracji okiennych dostępnych na rynku umożliwia dopasowanie wyboru do preferencji estetycznych, a nie tylko parametrów przestrzennych. Rolety, firany, zasłony — rozwiązań nie brakuje, a każde z nich umożliwia osiągnięcie nieco innego efektu. Firany są z założenia najdelikatniejszym typem akcesoriów okiennych, z których korzysta się głównie w celach dekoracyjnych. Niemniej, choć nie odcinają drogi światłu słonecznemu w takim stopniu, jak zasłony czy rolety, mogą je filtrować, tworząc w salonie przyjemną atmosferę. Dodatkowo gwarantują poczucie prywatności.

Firany kojarzy się głównie z klasycznymi aranżacjami, jednak w sklepach znajdziesz je również w bardziej nowoczesnych wersjach. A może skusisz się na eklektyczny efekt, łącząc minimalistyczny wystrój z ażurową, dekoracyjną firanką? Wybór zależy od ciebie.

Nowoczesne firany do salonu — dobór materiałów

Wybierając firany do salonu urządzonego w nowoczesnym stylu, zwróć uwagę na materiał. Firanki najczęściej produkuje się z żakardu, poliestru lub — rzadziej — z bawełny. Wszystkie te materiały mogą prezentować się nowocześnie — wszystko zależy od oprawy. Jeśli zależy ci na podkreśleniu marszczonej faktury, warto wybrać żakard, najlepiej nabłyszczany. Poliester jest z kolei najtrwalszy i najłatwiejszy w czyszczeniu.

Firanki nowoczesne gotowe — dobór odcienia

Firany kojarzymy głównie z kolorem białym, jednak w rzeczywistości są one dostępne w najróżniejszych wariantach. Jako półtransparentne ozdoby okienne, przefiltrowują światło — pokój wypełnia więc poświata danego koloru i odcienia. Wybór bieli gwarantuje wrażenie przestrzeni i pogodny nastrój. Jeśli chcesz nieco ocieplić utrzymane w monochromatycznych barwach minimalistyczne wnętrze, wybierz raczej odcienie ciepłe, jak na przykład beż czy łosoś. Z kolei efekt delikatnego zaciemnienia zagwarantują firany barwy szarej lub czarnej.

Dobór parametrów firan — jak dopasować długość?

Dopasowując firany, pamiętaj, że powinny być one nieco dłuższe od karnisza czy drążka. Jak długie? To zależy od twoich preferencji w kwestii marszczenia. Im większe wymiary mają, tym bardziej będą pofałdowane. Pamiętaj, że w przypadku firan nie stosuje się taśmy do zaprasowania — dlatego długość powinna być idealnie dopasowana do wymiarów okna czy wysokości ścian.

Nowoczesny wystrój okna czy łączenie stylów?

Nowoczesne firany łatwo możesz znaleźć w sklepach. Możesz jednak zdecydować się na inne rozwiązanie, dopasowując klasyczny wariant do nowoczesnego wnętrza. Stworzy to eklektyczny efekt.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here