tatuaż

Chcesz zrobić sobie tatuaż, ale z wielu powodów ciągle się wahasz. Na pewno słyszałeś wiele opinii na temat tatuaży i wytatuowanych osób. Niewątpliwie dziara przestała być symbolem subkultury i stała się doskonałym sposobem na wyrażenie siebie, swoich uczuć, poglądów czy zainteresowań. Powstało wiele mitów na temat tatuaży, dlatego dziś oddzielimy ziarno od plew i zadamy kłam niektórym stwierdzeniom.

Fakt: tatuaże blakną i mogą zniekształcać się z wiekiem czy też gwałtownym przybieraniem bądź utratą wagi

Niewątpliwie to, że tatuaże blakną to niezaprzeczalny fakt. Dzieje się tak dlatego, że łuszczy się wierzchnia warstwa naskórka na której częściowo wykonany jest tatuaż, a z kolei z drugiej strony w skórze właściwej także zachodzą procesy naprawcze i układ limfatyczny próbuje pozbyć się intruza. Na ile skutecznie? Tatuaż całkowicie nie znika tak jak henna, ale rzeczywiście blaknie, a jak bardzo i jak szybko zależy to od indywidualnych właściwości skóry. Pocieszeniem może być fakt, że tatuaż w każdej chwili można odświeżyć, jeśli uważamy, że kolory stały się bledsze albo nieco przerobić i poprawić kontury. Tatuaż może zniekształcać się z wiekiem, a nawet wtedy gdy gwałtownie tyjemy lub chudniemy. Oczywiście istotne znaczenie ma tu miejsce wykonania tatuażu, bo niektóre części ciała starzeją się szybciej niż inne. Podobnie zresztą jest z nabieraniem i gubieniem masy. Na pewno należy bardzo dokładnie przemyśleć wykonanie tatuażu na brzuchu. Kobiety, które chcą zostać matkami na pewno nie powinny tego robić i muszą wybrać inne miejsce na tatuowanie. Oczywiście są osoby, które takie miejsce tatuowania uznają za idealną motywację do utrzymania odpowiedniej wagi. Dla mężczyzn dobrym miejscem do wykonania tatuażu jest klatka piersiowa i bicepsy, bo tu stosunkowo rzadko wymieniany jest naskórek i tatuaż dłużej pozostanie wyrazisty. Na pewno najgorsze miejsce to wewnętrzna część dłoni, a także stóp. Trzeba też pamiętać jak ważna jest pielęgnacja tatuażu podczas gojenia, gdyż odpowiednia może wydłużyć czas przez jaki tatuaż będzie się prezentował nienagannie jeśli chodzi o kolorystykę.

Mit: osoby wytatuowane nie mogą oddawać krwi

Nie jest prawdą, że osoby wytatuowane nie mogą być honorowymi krwiodawcami. Przeciwwskazanie do oddania krwi występuje tylko kilka miesięcy bezpośrednio po wykonaniu tatuażu. Lekarze obawiają się, że w czasie takiego zabiegu potencjalnie może dojść do zakażenia wirusem żółtaczki albo HIV i osoba oddająca krew takiego wirusa przekaże biorcy. Zatem jeśli badania w kierunku wirusów wątroby i HIV są ujemne po upływie zalecanych kilku miesięcy (najczęściej 4) możliwe jest oddanie krwi. Na pewno częste wykonywanie tatuaży będzie przeciwwskazaniem, bo automatycznie proces gojenia i konieczność czekania się wydłuża. Jednak jeśli ktoś nie tatuuje się nałogowo, a chce jakiś tatuaż wykonać raz na kilka lat, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby był krwiodawcą. Ciągłość przy regularnym oddawaniu krwi jest ważna, ale niekonieczna więc pewnie stąd wziął się mit dotyczący osób wytatuowanych.

Fakt: tatuaże są drogie

Musimy potwierdzić też, że tatuaże rzeczywiście do tanich nie należą. Mamy tu rzecz jasna na myśli profesjonalne dziary wykonane w salonie tatuażu, a nie w bloku u kumpla, który dopiero się uczy. Zresztą przy wykonywaniu tatuażu ważne są sterylne warunki więc nie należy oszczędzać. Cena tatuażu zależna jest zarówno od stopnia jego skomplikowania, jak i wielkości. Na pewno napisy, czyli skrypty są znacznie tańsze niż rękawy czy portrety. Zresztą rękawy nie powstają podczas jednej wizyty w studiu tatuażu, a najczęściej kilku.

Wykonanie tatuażu jest niebezpieczne – i tak i nie

Kolejny mit może być zarazem faktem. Ponieważ wszystko zależy od tego czy do zrobienia sobie tatuażu podejdziemy z rozsądkiem i udamy się do renomowanego studia tatuażu. Wtedy wszystkie czynności będą wykonywane zgodnie z zasadami sanitarnymi i tatuażysta przeprowadzi dokładną dezynfekcję nie tylko narzędzi, ale również skóry po wykonaniu tatuażu. Profesjonalna pielęgnacja tatuażu obejmuje oczyszczenie go z resztek tuszu i krwi, wyczyszczenie z wazeliny, a także nałożenie specjalnej przepuszczającej powietrze folii ochronnej. Jeśli wykonujesz tatuaż u znajomego i zamiast odpowiedniej folii użyje np. tej spożywczej, to czekają Cię poważne reperkusje zdrowotne z zakażeniem włącznie.

Fakt: miejsce wykonania tatuażu ma znaczenie

Na koniec fakt o którym wiele osób nie myśli. Miejsce wykonania tatuażu ma znaczenie i to z wielu powodów. Wspomnieliśmy już o procesie chudnięcia i przybierania na wadze. Ale niektóre części ciała są bardziej unerwione od innych i samo wykonanie tatuażu przez to będzie bardziej bolało. Zatem trzeba się z tym liczyć tatuując się np. na klatce piersiowej.

Na temat tatuaży narosło wiele mitów. Warto mieć pełną wiedzę, zanim przestąpimy próg studia tatuażu. Na koniec chcemy podkreślić, że profesjonalnie wykonany tatuaż to naprawdę piękna ozdoba ciała i nie trzeba bać się jej wykonania przez renomowanego tatuażystę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here