Zespół (lub syndrom) widzenia komputerowego jest zespołem dolegliwości dotykających osoby przesiadujące długo przed komputerem. Praca, oglądanie filmów, czytanie artykułów, gry komputerowe – jest mnóstwo powodów, przez które spędzamy przed monitorem coraz więcej czasu. Często możemy nie zdawać sobie sprawy, że podwójne widzenie czy ból głowy są spowodowane właśnie przeciążeniem narządu wzroku. Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić?
Na czym polega syndrom widzenia komputerowego?
Pojęcie to spopularyzowało się dosyć niedawno i niestety dotyczy już nawet dzieci, dla których komputer czy tablet to narzędzia służące nauce i zabawie. Kiedy natomiast patrzymy na monitor, gałki oczne muszą być cały czas napięte. Ponadto, oczy relaksują się wówczas, gdy patrzą na daleko położone obiekty, tymczasem na komputer patrzymy z bardzo bliskiej odległości. Na złe samopoczucie związane z pracą przed komputerem narażone są szczególnie osoby, które już mają wadę wzroku oraz osoby po 40. roku życia. Do tego musimy dodać złe ustawienie kontrastu, czcionki, jasności monitora oraz nieprawidłowo zorganizowaną przestrzeń do pracy, w tym zbyt ostre oświetlenie i za blisko ustawiony komputer – to kolejne czynniki, które sprawiają, że wzrok przez cały czas zwyczajnie się męczy (1).
Ból oczu, zmęczenie i inne konsekwencje przeciążania wzroku
Gdy w pracy musisz przez cały siedzieć przed komputerem, a po pracy spędzasz czas na surfowaniu po sieci, nie trzeba czekać długo na „bunt” organu wzroku. Stopniowo zaczynają ujawniać się objawy zmęczenia, takie jak uczucie suchości, niewyraźne, czasami podwójne widzenie, zaczerwienienie oczu, podrażnienie oraz różnego rodzaju bóle, dotyczące nie tylko narządu wzroku, ale też głowy i karku (1,2). Co możesz zrobić, by nie doskwierał Ci ból oczu od komputera? Daj im odpocząć! Rób częste przerwy, zaaranżuj stanowisko pracy zgodnie z zasadami ergonomii, zaopatrz się w okulary z antyrefleksem i komputer z matową matrycą. Twoje oczy będą Ci za to wdzięczne.
Po więcej informacji jak sobie radzić z dolegliwościami kliknij tutaj >>
- What Is Computer Vision Syndrome? http://www.webmd.com/eye-health/computer-vision-syndrome#1 Data dostępu: 21.05.2017
- Computer Vision Syndrome. https://www.aoa.org/patients-and-public/caring-for-your-vision/protecting-your-vision/computer-vision-syndrome?sso=y Data dostępu: 21.05.2017