Co powinniśmy wiedzieć o notariuszach

Z pewnością każdy z nas kiedykolwiek słyszał o notariuszu. Pomimo tego, że nazwa jest nam doskonale znana, to większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, kim on tak właściwie jest. Co warto wiedzieć na temat notariusza? Czym zajmuje się taka osoba? Z jakimi zadaniami musi zmagać się na co dzień? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Podstawowe informacje na temat notariusza

Przede wszystkim notariusz to osoba, która powoływana jest przez Ministra Sprawiedliwości. Kto jednak może nim zostać i jakie warunki należy spełnić? Przede wszystkim niezbędne są prestiżowe studia prawnicze, które wbrew pozorom są bardzo trudne i wymagają często niemałych poświęceń. Dodatkowo nie obędzie się bez odbycia aplikacji notarialnej i bez zaliczenia specjalistycznego egzaminu. Kiedy już uda nam się zaliczyć ten etap, wówczas możemy zdecydować się na złożenie wniosku o odpowiednie stanowisko. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że notariusz nie wykonuje typowych usług, a co najwyżej dokonuje czynności materialnych, co jest uregulowane odpowiednią ustawą. Notariusz to osoba zaufania publicznego i korzysta ze specjalnej ochrony. Nie w sposób nie wspomnieć o tym, że notariusz zobowiązany jest do tego, aby zachować tajemnicę zawodową. Usługi notarialne Warszawa Wola znaleźć można na stronie https://www.kancelaria-notarialna.net/.

Czym zajmuje się przeciętny notariusz?

Notariusz każdego dnia wykonuje wiele różnych czynności. Wśród nich wyróżnić możemy sporządzanie aktów notarialnych, sporządzanie poświadczeń, sporządzenie aktów dziedziczenia, a także spisywanie protokołów. Oprócz tego niejednokrotnie zajmuje się doręczaniem oświadczenia, jednocześnie sporządza protesty weksli czy też czeków. Często przyjmuje różne dokumenty na przechowanie, sporządza odpisy, wyciągi i wypisy dokumentów. Regularnie zmuszony jest do pracy z tłumaczeniami przysięgłymi, jednocześnie bezpłatnie informuje o tym, jaki zakres czynności wykonuje.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here