Alexander McQueen był jednym z najsłynniejszych projektantów nowego pokolenia. Potęga jego nazwiska i geniuszu nie słabnie mimo tego, że jego nowych projektów nie oglądamy już od kilku lat. Historia jego marki inspiruje tak samo, jak jego projekty. Sam projektant mówił, że swoje projekty  tworzył po to, aby ludzie bali się kobiet noszących jego kreacje. Dziś wielu zastanawia się, co wpłynęło na mroczną stroną Alexandra McQueena. Poznaj historię brytyjskiej marki, która m.in. uszyła suknię ślubną Kate Middleton.

Lee Alexander McQueen urodził się 17 marca 199 roku w Lewisham w East London. Jego ojciec był taksówkarzem, a mama nie pracowała. Oprócz Alexandra rodzina miała jeszcze piątkę dzieci. Z pieniędzmi zawsze było krucho, a rodzina mieszkała w szarej dzielnicy Londynu. Dzieciństwo Alexandra McQueena nie należało do najszczęśliwszych. Naznaczone biedą, przemocą i molestowaniem seksualnym miało się w znaczący sposób odbić na całym jego życiu.

Spełnienie marzeń

Alexander McQueen od młodych lat wiedział, że chce się zająć projektowaniem. Aby spełnić swoje marzenia, w wieku 16 lat rzucił szkołę. Pierwszą pracę rozpoczął w zakładach krawieckich na Savile Row. Pracował m.in. w zakładach Anderson & Sheppard i Gieves & Hawkes. Tam uczył się krawiectwa. Kunszt doskonalił też na wydziale projektowania w słynnej szkole Central Saint Martins College of Art and Design. Ukończył ją w 1992 roku, a jego dyplomową kolekcję w całości została wykupiona przez Isabellę Blow – ekscentryczną miłośniczkę mody i stylistkę. To ona pomogła Alexandrowi McQueenowi rozpocząć karierę. Była też przyjaciółką projektanta przez resztę jego życia.

Alexander McQueen w LVMH

Udany debiut w brytyjskim świecie mody spowodował, że młodym londyńczykiem zainteresował się prezydent koncernu LVMH – Bernard Arnault. W 1996 roku zaproponował mu stanowisko dyrektora kreatywnego domu mody Givenchy. Alexander McQueen zastąpił na tym stanowisku Johna Galliano. Niestety jego pierwsza kolekcja okazała się porażkę, zniechęciło to młodego projektanta. Ze słynnym domem mody współpracował on do 2001 roku.

Po odejściu z Givenchy całą swoją energię poświecił na rozwój marki własnej. Nowy inwestor umożliwił utworzenie butików w Nowym Jorku, Mediolanie, Londynie, Las Vegas i Los Angeles. Pieniądze pozwoliły również na organizację spektakularnych pokazów oraz realizację śmiałych wizji projektanta. Te rokrocznie wzbudzały zachwyt, a Alexander McQueen cztery razy z rzędu wyróżniony był nagrodą British Fashion Awards w kategorii projektant roku. Zdobył też CDA nagrodę dla najlepszego międzynarodowego kreatora. Talent Alexandra McQueena doceniła także królowa Elżbieta II, która przyznała mu order Imperium Brytyjskiego.

Styl Alexander McQueen

Projekty Alexandra McQueena były ekscentryczne, perwersyjne i odważne. W swoich kolekcjach wykorzystywał piękne tkaniny i niecodzienne rozwiązania, które pokochały największe sławy i rodziny królewski.  W swoich kolekcjach wielokrotnie wykorzystywał motyw domu dla obłąkanych, kolibra w locie czy czaszek.  Przez wielu jego projekty były nie rozumiane. Nie mniej jednak zawsze łączyły one przeszłość i przyszłość, tradycje i nowoczesność, delikatność i siłę. Marka Alexander McQueen jednoczy kontrasty i jest symbolem współczesnego brytyjskiego krawiectwa. Nie oznacza to jednak, że nie prowokuje. Do historii mody  z pewnością przejdzie słynna suknia z halką, która na oczach widzów barwiła farbą z włączonego rozpylacza czy wersja ekstremalnie obniżonych boosterów zaprezentowanych w czasie pokazu kolekcji The Hunger z 1996 roku. Zdumienie wzbudza również ostatnia autorska kolekcja Alexander McQueen. Wyróżniała się ona futurystycznym designem.

Perfumy Alexander McQueen

Marka McQueen o nie tylko ubrania, ale i akcesoria oraz perfumy. Te ostatnie stworzone były już po śmierci projektanta. Mają one przekonywać o kobiecej sile i pewności siebie. Jednym z modniejszych akcesoriów tej marki są też okulary Alexander McQueen. Inspirowane są one klasyka eyewearu i utrzymane w awangardowej stylistyce.

Śmierć mistrza

Alexander McQueen zmarł 11 lutego 2010 roku śmiercią samobójczą. Miał 40 lat. Jako powód jego śmierci podaje się samobójstwo jego długoletniej przyjaciółki Isabelli Blow oraz śmierć ukochanej mamy. Projektant zmarł w przeddzień jej pogrzebem. Śmierć McQueena wywołała spore poruszenie w świecie mody. Jego najważniejsze dzieło, jakim była autorska marka modowa, jednak przetrwało. Dziś dyrektorem kreatywnym marki Alexander McQueen jest Sarah Burton, która przez długi czas była asystentką projektanta. To właśnie ona wyniosła ją na szczyty. Pod jej przewodnictwem brytyjski dom mody zaprojektował suknię ślubną Kate Middelton. Sara Burton przeniosła pokazy marki na londyński tydzień mody.

Przedwczesna śmierć Alexandra McQueena nie sprawiała, że zniknął on ze świata mody. Branża nadal czerpie z jego odważnych projektów, a on sam honorowany jest na wiele sposobów. Wystawę poświęconą twórczości Alexandra McQueena oglądać można było m.in. w nowojorskim muzeum MET. Wystawa przyciągnęła rzeszę fanów mody. Oglądać można ją było również w Londynie, gdzie także cieszyła się dużym zainteresowaniem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here