usg nerek

Badanie ultrasonograficzne nerek (USG) jest to nieinwazyjne i bezbolesne badanie obrazowe, które pozwala na dokonaną ocenę budowy anatomicznej nerek. Wskazaniem do wykonania takich badań może być podejrzenie schorzeń nerek, a także monitorowanie skuteczności leczenia. Żeby uzyskać jak najbardziej wiarygodny wynik badania, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Jak przygotować się do takiego badania? Czym dokładnie jest USG nerek? Jakie są wskazania do wykonania tego badania? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/usg-nerek-wskazania-przygotowanie-przebieg/ 

USG nerek – czym dokładnie jest? 

USG nerek jest badaniem obrazowym, które pozwala na ocenę budowy narządów. W badaniu tym wykorzystywana jest technologia fal ultradźwiękowych, czyli fal akustycznych o wysokiej częstotliwości. Takie fale przenikają w głąb w organizmu, a odbiciu tych fal od tkanek o zróżnicowanej budowie towarzyszy uzyskanie obrazu na ekranie aparatu. Badanie takie dostarcza wszystkich niezbędnych informacji dotyczących wielkości i kształtu narządów, jego położenia, a także powierzchni i wnętrza nerek. 

Jakie są wskazania do wykonania badania USG nerek?

Badanie ultrasonograficzne nerek wykonywane jest głównie u osób, u których występują symptomy sugerujące chorobę układu moczowego, takie jak: 

  • krwiomocz
  • częste oddawanie moczu lub znaczne zmniejszenie jego objętości
  • ból podczas oddawania moczu
  • nieprawidłowe wyniki badania ogólnego moczu
  • ból brzucha lub w okolicy lędźwiowej 

W jaki sposób przygotować się do badania? 

Żeby wynik był jak najbardziej prawidłowy należy odpowiednio się przygotować. Przed badaniem, a dokładniej w dniu poprzedzającym badanie konieczne jest stosowanie lekkostrawnej diety o niskiej zawartości tłuszczu. Należy więc unikać potraw wzdymających, ponieważ nadmiar gazów zgromadzonych w przewodzie pokarmowym może utrudnić wykonanie badania. Przed badaniem nie jest zalecane też żucie gumy, a także picie napojów gazowanych. 

Inną ważną kwestią jest powstrzymanie się od przyjmowania posiłków na kilka godzin Przed wykonaniem badania. Nie należy też zapominać o wypiciu półtora litra wody niegazowanej na godzinę przed badaniem. Dzięki temu możliwa będzie dokładniejszy ocena dróg moczowych przeciw w tym pęcherza moczowego. 

Wyniki badania USG nerek 

Prawidłowa wielkość nerek wynosi od 9 do 13 cm w wymiarze podłużnym. Powiększenie nerek w badaniu USG może świadczyć o wodonerczu, czyli procesie nowotworowym oraz obecności kamienia nerkowego umożliwiającego odpływ moczu. USG nie może wykazać zmiany czynnościowych, jednak zaobserwować można nieprawidłowości w budowie nerek. Dzięki temu możliwe jest wykrycie kamienia nerkowego, torbieli, guza, poszerzenia moczowodu lub zwężenia tętnicy nerkowej. 

Zobacz też: https://www.bomi.pl/rak-nerki-czym-jest-i-jakie-sa-jego-przyczyny/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here